Przegląd prasy gospodarczej, środa, 4 lipca
...
04.07.2012 | aktual.: 04.07.2012 08:23
04.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 4 lipca.
RZECZPOSPOLITA
Zarząd Kompanii Węglowej przeszedł w czerwcu na kontrakty menedżerskie - ustaliła "Rz". (s.B1)
Pogarsza się koniunktura w branży rolnej. W ostatnich latach dochody gospodarzy szybko rosły, w 2012 r. oczekiwana jest stagnacja. (s.B2)
UOKiK potrzebuje jeszcze kilkunastu dni, by wydać decyzję w sprawie przejęcia Kopali Węgla Brunatnego Adamów i Konin przez Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - dowiedziała się "Rz". (s.B5)
Orlen i Lotos nie zamierzają kolejny raz obniżać cen paliw na stacjach. (s.B6)
PARKIET
Spośród 61 spółek, które zadebiutowały na warszawskiej giełdzie w ciągu ostatnich dwóch lat, tylko 14 ma dziś wyższą cenę rynkową niż w momencie przeprowadzania oferty publicznej. (s.1,2,3)
Do końca II kw. miała zapaść decyzja w sprawie sprzedaży sieci Stokrotka. Negocjacje trwają - uspokaja zarząd. Potencjalni inwestorzy nabrali wody w usta. (s.7)
GAZETA WYBORCZA
Brytyjski gigant farmaceutyczny GlaxoSmithKline przyznaje się do kryminalnych oszustw przy sprzedaży leków w USA i zgadza się zapłącić rekordowe 3 mld USD. (s.1,10)
Lepiej zarabiający rodzice z jednym dzieckiem stracą podatkową ulgę prorodzinną. Ci, którzy wychowują trójkę lub więcej, dostaną większą ulgę. Zniknie ulga na internet, a najlepiej zarabiający twórcy zapłacą wyższe podatki - to zmiany podatkowe od 2013 roku, które przyjął rząd. (s.17)
"Jeszcze ze dwie-trzy upadłości dużych firm, a banki odwrócą się od branży budowlanej" - ostrzegł dyrektor departamentu restrukturyzacji i windykacji Kredyt Banku Maksymilian Kostrzewa. (s.17)
PULS BIZNESU
Merlin znów na sprzedaż. Właściciele e-sklepu zebrali wstępne oferty. To może być ostatni moment na sprzedaż. Najbardziej prawdopodobnym nabywcą jest Ruch. (s.2)
Grupa IDM SA jest w opałach. Wartość brokera spadła w tydzień o 160 mln zł. A to może być tylko początek kłopotów. Prezes Grzegorz Leszczyński informuje, że przecena jest efektem wyłącznie tego, iż jeden z banków zmienił wagę walorów z 1 do 0,8 w wyniku czego klientom biura maklerskiego tego banku "puściły lewary" pożyczek (rezultatem decyzji jest to, że mogą się kredytować do 160 proc., a nie do 200 proc. wartości inwestycji). "Niestety, to wywołało efekt śnieżnej kuli. Kurs spadał, więc klienci banku musieli sprzedawać więcej akcji. A w konsekwencji kurs spadał jeszcze bardziej" - tłumaczy Grzegorz Leszczyński. (s.4)
Niepokojąca cisza zapadła w procesie prywatyzacji TK Telekom, telekomunikacyjnego ramienia PKP. Właściciel zastanawia się, kogo wybrać spośród czterech firm, które złożyły oferty wiążące. Hawe daje za operatora 600 mln zł, Netia i GTS o jedną trzecią mniej, a sprzedający podkreśla wagę kwestii pracowniczych. (s.6)
Część kwoty pozyskanej z planowanej przez Calatrava Capital emisji obligacji zamiennych na akcje ma być przeznaczona na ratowanie Mostostalu Export, a część na projekty inwestycyjne firmy. (s.6)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
PSL chce ustawowo ograniczyć opłaty za transakcje kartami płatniczymi. Klub zebrał już podpisy pod projektem ustawy, który do końca tygodnia ma zostać złożony do marszałek sejmu Ewy Kopacz. Ludowy proponują, by maksymalna prowizja od transakcji interchange wyniosła 0,7 sumy transakcji. Obecnie stawka wynosi 1,6 proc. i jest najwyższa w Europie. (s.A1,A10)
Zainteresowanie pracodawców siłą roboczą z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii oraz Gruzji przestaje rosnąć. (s.A5)
Lublana zostanie szóstą europejską stolicą, która wkrótce wystąpi o wsparcie UE i MFW z powodu problemów w sektorze bankowym - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bloomberga. (s.A9)
Uruchomienie wydobycia ze złoża na koncesji w Wejcherowie może nastąpić już za 2-3 lata - ocenia minister skarbu Mikołaj Budzanowski. "Gdy następne koncesje będą z czasem odpowiednio rozpoznane, spółki energetyczne będą mogły angażować się w ich zagospodarowanie" - powiedział minister. Budzanowski liczy, że koncerny, jak np. PGNiG, będą pozyskiwać pieniądze m.in. z wprowadzania na giełdę spółek zależnych. "W ten sposób jest szansa na pozyskanie nawet kilkuset milionów złotych" - powiedział. Pierwsze debiuty są zaplanowane na II kw. 2013 r. Zapytany o ewentualną współpracę PGNiG i Orlenu, odpowiedział, że pozostawia to decyzji samych spółek. Jego zdaniem warto by jednak rozważyć i taki scenariusz, by na części koncesji posiadanych przez PGNiG PKN Orlen mógł prowadzić nie tylko poszukiwania ale w przyszłości i wydobycie. (s.A11)
Energetyka obawia się współpracy z grupą PBG. Elektrownie chcą uniknąć kontraktów ze spółkami upadającego giganta. (s.A12)
Choć ceny ziarna spadają, szefowie firm nawozowych nie przewidują spadku przychodów. Również inwestorzy nie wierzą w koniec nawozowej koniunktury. (s.A12) (PAP)
morb/