Przegląd prasy gospodarczej, środa, 6 stycznia
...
06.01.2010 | aktual.: 06.01.2010 07:45
06.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 6 stycznia
RZECZPOSPOLITA
Związek Powiatów Polskich chce ogłosić w tym miesiącu pakiet propozycji mających uratować służbę zdrowia. Jedną z najważniejszych będzie umożliwienie publicznym placówkom świadczenia usług komercyjnych tym, którzy są skłonni za nie zapłacić. (s.A1,B6)
Wciąż 60 proc. spółek znajduje się niżej niż we wrześniu 2008 r. Wzrosty na GPW wspiera złoty, który się umacniał w ostatnich dniach. Zdaniem analityków WIG20 może wzrosnąć w styczniu do 2600 pkt. (s.B1)
Import węgla z Rosji osiągnął w 2009 r. rekordowy poziom zbliżony do 7 mln ton. Polska kupiła go więc na Wschodzie o 90 proc. więcej niż w 2008 r. (s.B1)
691 firm zbankrutowało w ubiegłym roku. Liczba upadłości wzrosła o ponad 68 proc. w porównaniu z 2008 rokiem. W tym roku z biznesowej mapy może zniknąć nawet 1000 podmiotów - przewidują eksperci. (s.B2,B3)
Miniony rok był fatalny dla firm sprzedających sprzęt elektroniczny. Wartość rynku mogła się skurczyć o ponad 10 proc. (s.B4)
Telekomunikacja Polska chce oddać swoją sieć stacjonarną w zarządzanie zewnętrznej firmie - dowiedziała się "Rz". (s.B4)
Orlen poradził sobie z warunkami kredytów i nie będzie musiał renegocjować umów z bankami. (s.B7)
Deutsche Bahn chce otrzymać licencję na wykonywanie przewozów pasażerskich w Polsce. Nie planuje jednak konkurowania z PKP InterCity, lecz wzmocnienie współpracy. (s.B8)
GAZETA WYBORCZA
Rząd chce zobowiązać banki, by przekazywały klintom znacznie więcej informacji o kosztach kredytu, prowizjach i ubezpieczeniach. Bankowcy ostrzegają, że pożyczki będą przez to droższe. (s.22)
Od stycznia do sierpnia w kryzysowym 2009 r. Polsat kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka zarobił na czysto 142 mln zł. (s.24)
PARKIET
Firma Utilis IT, założona przez byłych pracowników Winuela, chce szukać klientów w sektorze energetycznym. To jeden ze strategicznych sektorów, w których działa grupa Sygnity. (s.1,4)
Dodatkowych źródeł oszczędności poza redukcją zatrudnienia, planu inwestycji technologicznych i pomysłów na ograniczenie spadku przychodów oczekują analitycy po modyfikacji strategii Telekomunikacji Polskiej, którą zarząd firmy ma przedstawić w lutym. (s.1,4)
JW Construction, DOm Development i Polnord utrzymały w IV kw. miejsca na podium rankingu deweloperów, uwzględniającym liczbę sprzedanych mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że najwięcej, bo 261 lokali, sprzedała w tym okresie kontrolowana przez Józefa Wojciechowskiego spółka z Ząbek. (s.1,5)
W tym roku handlująca bakaliami Atlanta chce skupić się na poprawie rentowności. (s.6)
PULS BIZNESU
Grupa Willis da w Gdańsku 800 etatów. Broker ubezpieczeniowy chce otworzyć w Polsce jedno z największych w kraju centrów finansowych. (s.6)
Rozmowy dotyczące sprzedaży przez Orbis jego biura podróży nabierają tempa. Do UOKiK wpłynął bowiem pierwszy wniosek o wydanie zgody na taką transakcję. Złożyła go luksemburska firma Central European Tour Operator, należąca do funduszu private equity Enterprise Investors. Ale w rywalizacji o Orbis Travel startuje też Rainbow Tours. (s.11)
Jest dobrze. Prospekt na finiszu, a BDM podsyła klientów. Pragma Inkaso jest prawie gotowa do wejścia na GPW. (s.12)
Action wyszedł z Ukrainy. Po wycofaniu się z nierentownego nbiznesu jest bliżej celu - wyprowadzenia wszystkich spółek na plus. (s.13)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Polskie fabryki leków zwyciężają z renomowanymi producentami na Zachodzie. GlaxoSmithKline zainwestuje 70 mln zł w wytwarzanie nowego leku w Poznaniu. (s.C1,C2)
Producenci samochodów chcą podnieść ceny na samochody z rocznika 2010. Jednak importerzy i dealerzy ostrzegają - rynek nie jest w stanie zaakceptować nawet 3-5 proc. podwyżek. (s.C1,C3)
Polski portal eSky.pl, który sprzedaje bilety lotnicze, wchodzi na rynek wycieczek zagranicznych. Zacznie je sprzedawać już pod koniec pierwszego kwartału. (s.C4)
P4, operator sieci komórkowej Play, chce, by w jego sieci zaczęli działać wirtualni operatorzy komórkowi. Współpracą zainteresowani są m.in. operatorzy telewizji kablowej. (s.C4)
Wbrew obawom, IV kwartał 2009 r. nie był dla sklepów internetowych zły. W całym ubiegłym roku Polacy wydali na zakupy w sieci co najmniej o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. (s.C6)
Od nowego roku ponaddwukrotnie zwiększyła się opłata paliwowa dla oleju napędowego. Mimo to przez cały 2010 r., a nawet do końca 2011 r., powinien być o 15-20 gr tańszy od benzyny. (s.D4)
TP SA i Netia zapowiadają zaostrzenie walki o małe i średnie polskie firmy. Konkurować chcą coraz atrakcyjniejszymi pakietmi usług telekomunikacyjno-internetowych. (s.C7) (PAP)
morb/