Przegląd prasy gospodarczej, środa, 8 stycznia
...
08.01.2014 | aktual.: 08.01.2014 07:53
08.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 8 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
Małe sklepy bez szans. Klienci oszczędzają, a dyskonty atakują. W efekcie w tym roku może zniknąć ponad 8 tys. małych sklepów. (s.A1,B4)
Więcej pieniędzy z lasów do budżetu. Lasy Państwowe zasilą kasę państwa swoimi nadwyżkami. W najbliższych dwóch latach wpłacą do niej 1,6 mld zł. (s.B1)
PPP: słaba oferta dla biznesu. Współpraca administracji publicznej i biznesu w trudnym 2013 r. nie nabrała rumieńców. Ale propozycje dla prywatnych firm są coraz lepsze. (s.B2-B3)
Rząd bez zastrzyku gotówki od NBP. W ubiegłym roku, po raz pierwszy od sześciu lat, bank centralny prawdopodobnie zanotował stratę. Budżet nie dostanie więc ani grosza. (s.B3)
Gołębica na czele Fed cieszy finansistów z Wall Street. Jak przykręcić kurek z pieniędzmi, nie gasząc ożywienia gospodarczego. Oto zadanie dla Janet Yellen, pierwszej kobiety w fotelu szefa Rezerwy Federalnej. (s.B5)
Podatkowe zachęty do przejmowania SKOK. Minister finansów chce dać ulgi podatkowe spółdzielczym kasom i bankom, które zdecydowałyby się na przejmowanie bankrutujących kas. (s.B7)
Chińskie banki nie tylko państwowe. W tym roku w Chinach ma powstać do pięciu w pełni prywatnych banków. To kolejny krok w stronę liberalizacji sektora (s.B7)
Na rok przed przyjęciem Litwini nie chcą euro. Litwini bacznie śledzą, co od 1 stycznia dzieje się na sąsiedniej Łotwie. Za rok kraj ma przyjąć euro, ale wielu obywateli nie chce wspólnego pieniądza. (s.B8)
PARKIET
OFE dostały zakaz kupna akcji spółek z NewConnect. Zgodnie z nowymi przepisami fundusze nie mogą inwestować na rynku nieregulowanym. Co więcej, muszą sprzedać już posiadane pakiety. Dotychczasowe zaangażowanie OFE w spółki z NewConnect nie było duże, więc nowe regulacje będą mieć niewielki wpływ na płynność całego rynku. (s.3)
Prezes Grupy Azoty zadeklarował, że rozważa wspólny projekt wydobywczy z PGNiG. Analitycy sceptycznie podchodzą do inwestycji, która może pochłonąć miliardy złotych. (s.4)
Barlinek potrzebuje jeszcze dużo pieniędzy. Zarząd musi pozyskać 100-150 mln zł. Zdaniem Michała Sołowowa, który obecnie kontroluje blisko 94,3 proc. akcji spółki, takie pieniądze powinny być pozyskane na okres od dwóch do trzech lat. (s.5)
Nie milkną echa zniknięcia Novej KBM z GPW. Rozżaleni inwestorzy uważają, że raporty słoweńskiego banku mogły wprowadzać w błąd. (s.10)
GAZETA WYBORCZA
Brytyjska burza o zasiłki. Polska i Wielka Brytania ostro starły się o zasiłki wypłacane Polakom pracującym na Wyspach na dzieci, które zostały nad Wisłą. Dziś Donald Tusk ma o tym rozmawiać z Davidem Cameronem. (s.12)
Słoweńskie wywłaszczenie. Rachunki maklerskie polskich inwestorów zostały urzędowo wyczyszczone z akcji banku Nova KBM. Tak słoweński rząd ratuje tę instytucję przed bankructwem. Zdaniem prawników to wywłaszczenie. (s.23)
Rosja atakuje Unię Europejską za ochronne cła na nawozy. Rosja po raz pierwszy skierowała do Światowej Organizacji Handlu (WTO) spór handlowy, próbując zmusić UE do rezygnacji z antydumpingowych ceł na rosyjskie nawozy i rury. (s.23)
Klienci bojkotują spółkę LPP za przeniesienie prawa do znaków towarowych Reserved, House, Sinsay i Mohito za granicę, aby obniżyć podatki. Ministerstwo finansów chce ukrócić takie działania. (s.24)
Na Towarowej Giełdzie Energii kontrakty terminowe wskazują, że prąd w tym roku nie podrożeje. W takim scenariuszu taryfy dla indywidualnych odbiorców mogą pozostać na niezmienionym poziomie także w 2015 r. Ale zdecyduje o tym już nowy prezes URE. (s.24)
PULS BIZNESU
OZE na europejskich rafach. Branża OZE przypuszcza, że projekt ustawy o OZE nie uzyska notyfikacji Komisji Europejskiej. (s.3)
Podatkowe pole minowe. Dzięki klauzuli o unikaniu podatków fiskus chce się dobrać do skóry trustom, holdingom i... artystom. Jutro Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem założeń do nowelizacji ordynacji podatkowej. Najważniejszą nowością będzie klauzula do walki z unikaniem opodatkowania. (s.4-5)
Socializer i Lemon Sky negocjują twardo. Agencje miały pójść pod młotek jeszcze w 2013 r. Właścicieli zmienią prawdopodobnie w styczniu - przy wysokich wycenach. (s.7)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
NBP eliminuje obrót gotówką. Bank centralny chce uderzyć w szarą strefę i proponuje, aby nawet małe transakcje rozliczano tylko elektronicznie. Dziś gotówkowo można rozliczać transakcje do równowartości 15 tys. euro. Autorzy projektu chcą, żeby obniżyć ten limit do 1 tys. euro. (s.A1,A12)
Irlandia wraca na rynek obligacji, inwestorzy do Irlandii. Bardzo udana aukcja papierów dłużnych to dobra wiadomość dla zadłużonych krajów strefy euro. (s.A6)
Plan restrukturyzacji Kompanii Węglowej nie powstanie w terminie. Pojutrze decydujące spotkanie władz górniczej spółki ze stroną związkową. Szans na kompromis nie widać. (s.A8)
Ukraińcy nie wykupili od ARP akcji Stoczni Gdańsk. Termin upłynął, a decyzje dotychczas nie zapadły. Jest nadzieja na kolejny kompromis. (s.A10)
(PAP)
jow/