Trwa ładowanie...
d1ibz9p

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 8 września

...

d1ibz9p
d1ibz9p

08.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 8 września

RZECZPOSPOLITA

Klienci mBanku i Multibanku (grupa BRE), którym banki nie chciały obniżyć kosztów kredytu hipotecznego we frankach, chcą żądać w pozwie zbiorowym korzystnej dla nich interpretacji umów. Uważają, że bank powinien obniżyć oprocentowanie wraz ze spadkiem rynkowych stóp procentowych (wskaźnika LIBOR). W ich umowach wysokość odsetek była ustalana przez zarząd. Po co im taki wyrok? Pozwoli żądać odszkodowań. (s.A1,C3)

Od przyszłego roku kierowcy będą płacić za korzystanie z wybudowanych przez rząd autostrad z łodzi do Konina i z Katowic do Wrocławia. Do kasy państwa ma wpływać ok. 560 mln zł rocznie. (s.B1)

d1ibz9p

Inwestor, który kupi od Skarbu Państwa niemal 83 proc. Energi, może zapłacić nawet 8 mld zł. Jak dowiedziała się "Rz" od osób związanych z prywatyzacją gdańskiej grupy energetycznej, wysoka wycena (wyższa od ostatnich szacunków o blisko miliard złotych) ma związek z istotną poprawą wyników finansowych spółki w tym roku. (s.B5)

RWE wycofał się z planu budowy elektrowni wspólnie z Kompanią Węglową za 4 mld zł. Niemiecka firma tłumaczyła, że ryzyko inwestycyjne dla projektów opalanych węglem kamiennym jest zbyt duże. (s.B5)

PARKIET

Azoty Tarnów mogą w ciągu kilku najbliższych tygodni przejąć kontrolę nad ZAK - uważa Wiesław Skwarko, szef państwowej firmy Nafta Polska, która jest największym akcjonariuszem obu chemicznych spółek. On sam jest zdecydowanym zwolennikiem tego przejęcia. (s.1,7)

d1ibz9p

W przyszłym tygodniu inwestorzy będą mogli składać zapisy na akcje Cersanitu, oferowane z prawem poboru. (s.4)

KGHM zapewnia, że do końca września uda się podpisać ostateczną umowę z kanadyjską firmą Abacus Mining & Exploration ws. utworzenia spółki joint venture i uruchomienia wydobycia miedzi ze złoża Afton-Ajax. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

W projekcie budżetu na 2011 r. rząd zaplanował 2,75 mld zł wydatków na przygotowanie inwestycji drogowych i utrzymanie dróg. To o jedną dziesiątą mniej niż w tym roku. (s.29)

d1ibz9p

PULS BIZNESU

Za kilka tygodni Deutsche Bank ma zdecydować, komu sprzeda DWS TFI. Według informacji "PB", na placu boju pozostał Investors, najstarsze prywatne TFI w Polsce. Źródła dziennika twierdzą, że Investors zaoferowało 80 mln zł, zdecydowanie przebijając ofertę konkurentów. (s.2)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Dobiegają końca negocjacje biur podróży z hotelarzami i przewoźnikami lotniczymi w sprawie kontraktów na lato 2011. Touroperatorzy są zadowoleni z ich przebiegu i zapowiadają, że w przyszłym roku ceny letnich wycieczek będą niższe od tegorocznych. (s.A3)

d1ibz9p

8- a nawet 14-procentowy wzrost wydatków planują w 2011 roku takie instytucje jak KRRiT, NIK, Sejm czy Senat. (s.A4)

Żeby odpisać pełny VAT od samochodów z kratką, trzeba go odebrać do końca roku. Sprzedawcy przeżywają prawdziwe oblężenie. Niektórzy, jak Porsche, już wstrzymali zapisy. (s.A5)

W tym roku zapewne osiągniemy wzrost gospodarczy na poziomie 3,5 proc. - powiedział Marek Belka, prezes NBP. Ocenia, że jesteśmy już prawdopodobnie po kryzysie. Jedyne wątpliwości budzi popyt inwestycyjny przedsiębiorstw. (s.C3)

W walce o klientów bankowcy obniżają koszty pożyczek hipotecznych w złotych. Pojawiają się pierwsze oferty kredytów z marżą w wysokości ok. 1 proc. (s.A13)

Bioton może oddać islandzkiemu Actavis kontrolę nad Biopartners. Ta szwajcarska spółka kosztowała w sumie polską firmę ok. 0,5 mld zł. (s.A15) (PAP)

morb/

d1ibz9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ibz9p