Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 13 kwietnia
...
13.04.2010 | aktual.: 13.04.2010 08:08
13.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 13 kwietnia
RZECZPOSPOLITA
W poniedziałek grupa PCC złożyła ofertę kupna Tarnowa i ZAK. "Złożyliśmy nowe propozycje, ale obawiam się, że nie z takimi warunkami, jakich oczekuje resort skarbu. O proponowanej cenie i innych elementach oferty nic nie mogę powiedzieć" - powiedział Waldemar Preussner, prezes PCC. Decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu oferty ma być podjęta w ciągu tygodnia. (s.B5)
Minimum 780 mln zł musiałby wyłożyć inwestor chcący kupić operatora Exatel, którego w tym roku chce sprzedać PGE. (s.B6)
GAZETA WYBORCZA
Ukraina chce zmniejszyć o 4 mld USD rocznie wydatki na import gazu z Rosji i oferuje Moskwie w zamian udziały w chmielnickiej elektrowni atomowej na zachodniej Ukrainie. (s.55)
PARKIET
Bioton próbuje przejąć akcje ukraińskiego Indaru od tajemniczych inwestorów kijowskiej firmy - wynika z informacji "Parkietu". Większościowy pakiet tej firmy przejęła nielegalnie dwa lata temu nieznana brytyjska firma Gerist Invest. (s.1,6)
KGHM był wczoraj lokomotywą WIG 20. Kurs napędzały rosnące notowania czerwonego metalu, na który rzucili się inwestorzy rozochoceni danymi z Chin. (s.8)
W ujęciu like for like (tylko placówki działające od co najmniej roku, bez uwzględnienia nowych otwarć), EM&F w I kwartale zanotował wzrost przychodów. EBITDA z działalności podstawowej będzie lepsza niż w podobnym okresie ubiegłego roku. W przypadku zysku netto z działalności podstawowej będzie podobnie. "Ale pierwszy kwartał jest najgorszy w roku, więc nie są to wielkie kwoty, EBITDA rzędu 10-20 mln zł, zysk netto zaś około zera" - powiedział w wywiadzie dla "Parkietu" Maciej Dyjas, dotychczasowy prezes EM&F, który teraz pokieruje grupą Eastrbridge. (s.9)
PULS BIZNESU
Wojciech Wiśniewski, właściciel i szef rady nadzorczej WW Energy, spółki zarządzającej 46 stacjami, rezygnuje z paliwowego biznesu. Chce odstąpić inwestorowi 50 proc. udziałów w spółce w zamian za pieniądze na spłatę długów i rozwój sieci. Po zwiększeniu wartości firmy, za 5 do 10 lat, biznesmen chce z zyskiem wyjść całkowicie z firmy. (s.10)
Były prezes Getin Banku, Michał Handzlik, został prezesem Debt Trading Partners, spółki obracającej wierzytelnościami. Docelowo ma zostać też udziałowcem firmy. (s.11)
DZIENNIK
Umocnienie złotego spowodowało, że zmienił się trend na rynku nowych samochodów. Polacy znów zaczęli kupować je za granicą, natomiast cudzoziemcy zniknęli z naszych salonów. (s.18)
W kwietniu Rada Ministrów zdecyduje o sprzedaży kolejnego pakietu akcji Grupy Lotos. Nie wiadomo, jakiego udziału w spółce pozbędzie się Skarb Państwa. Koncepcja ma być gotowa w ciągu kilkunastu dni. (s.A18)
Po dobrym początku roku marzec mocno skorygował optymistyczne prognozy wzrostu rynku reklamowego w Polsce. Może on się odbić w drugim półroczu. (s.A19)
Od początku roku niektóre gatunki stali zdrożały o ponad 20 proc. Już wzrosły koszty budów. Drożeć będą też auta i sprzęt AGD. (s.A19)
Nad touroperatorami wisi groźba wzrostów cen paliwa lotniczego. Koszty podwyżek będą musieli wziąć na siebie, bo zagwarantowali klientom stałą cenę. (s.A20)
Na wtorkowe posiedzenie KNF zaproszeni zostali przedstawiciele PZU. Będą prezentować ofertę firmy i odpowiadać na pytania nadzoru. To jeden z ostatnich momentów na zatwierdzenie prospektu emisyjnego, jeśli firma ma zadebiutować na GPW do połowy maja. (s.A22) (PAP)
morb/