Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 15 grudnia

...

15.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 15 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Gminy będą mogły podnosić opłaty za użytkowanie wieczyste nie częściej niż co trzy lata i maksymalnie o 50 proc. Tak chce rząd, który przygotował projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. (s.A1,C2)

O granty z programu "Innowacyjna gospodarka" ubiegało się dotąd tylko 8 proc. firm notowanych na warszawskiej giełdzie. Duże spółki mają utrudniony dostęp do unijnego wsparcia - tłumaczą sytuację eksperci. (s.B1)

Nordzucker nie dostanie od Polski odszkodowania. Skarb Państwa potwierdził, że wygrał arbitraż z niemieckim koncernem. (s.B4)

Nowy szef Pekao w styczniu. Maria Wiśniewska i Paweł Dangel to kolejni kandydaci na prezesa Pekao SA. (s.B5)

Największy dostawca gazu do krajów Unii i Turcji - rosyjski Gazprom - w ciągu pierwszych trzech kwartałów dostarczył na zachód Europy o 20 proc. mniej surowca niż w tym samym okresie 2008 r. Jeszcze po pierwszym kwartale spadek eksportu do UE sięgał 30 proc. Część europejskiego rynku gazu odbiera Gazpromowi Katar. (s.B5)

Szefowie koncernu Exxon Mobil, który jest liderem w branży paliwowej w Stanach Zjednoczonych, uznali, że w związku z polityką ochrony klimatu coraz większe znaczenie będzie miał gaz ziemny. Dlatego postanowili przejąć jednego z największych producentów tego surowca w swoim kraju. Paliwowy potentat zapłaci za akcje XTO Energy w sumie 41 mld dolarów, ale w kwocie tej jest 10 mld dolarów przeznaczone na spłatę zobowiązań gazowej firmy. (s.B6)

Brytyjski producent słodyczy Cadbury po raz kolejny odrzucił ofertę koncernu Kraft Foods. Ten proponował za Cadbury prawie 17 mld USD. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Finansów idzie na rękę przedsiębiorcom. Także oni w rozliczeniach za 2009 rok będą mogli składać przez internet formularze PIT bez tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego - dowiedziała się "Gazeta". (s.20)

Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić dodatkową opłatę od przewoźników kolejowych, żeby mieć na remonty dworców. Przewoźnicy najpewniej przerzucą ją na pasażerów. (s.21)

W niespełna trzy lata Chińczycy zbudowali najdłuższy gazociąg świata do Turkmenistanu, wyprzedzając Europę, która wciąż marzy o konkurencji azjatyckiego gazu dla Gazpromu. (s.22)

PARKIET

Paged podpisał umowę o współpracy z powstającą rosyjską fabryką sklejki. Liczy na jej dobre wyniki i rozważa przejęcie nad nią kontroli. Zakład rozpocznie produkcję w I połowie 2010 r. (s.1,3)

Mimo że tylko dwa podmioty kontrolują 60-70 proc. otwartych pozycji na rynku terminowym, emocje związane z wygaśnięciem grudniowych kontraktów są znacznie mniejsze niż jeszcze rok temu. Wtedy KNF ostrzegała przed możliwością spekulacyjnego ataku. (s.1,8)

Firma CF Plus, gdański deweloper, może jeszcze w grudniu pojawić się na warszawkiej giełdzie. W przyszłym roku chce wyemitować akcje, by zdobyć pieniądze na inwestycje. (s.4)

Francuski bank przedstawił rekomendację dla akcji PGE z ceną o ponad jedną czwartą niższą od wczorajszej wyceny rynkowej, a kurs papierów wzróśł o 2,6 proc. (s.5)

W I półroczu 2010 r. Graal ma poinformować o przejęciu konkurenta. Rozmawia z czterema firmami, kupi najwyżej dwie. (s.6)

Znaczne ochłodzenie i opady śniegu w ostatnich dniach przełożyły się na poprawę sprzedaży NG2. Jak informują przedstawiciele spółki, o kupnie butów przesądza pogoda. (s.6)

Simple może w przyszłym roku zorganizować emisję dla właścicieli akcji imiennych, żeby je wymienić na akcje zwykłe. W ten sposób uprości strukturę akcjonariatu. (s.7)

W środę nadzór ponownie będzie omawiał z przedstawicielami banków zapisy rekomendacji dotyczącej sposobów oceny zdolności kredytowej klientów. Rekomendacja T może obowiązywać w styczniu. (s.9)

PULS BIZNESU

Tanich papierosów w UE już nie będzie. Akcyza wzrośnie o 50 proc. Paczka za 12 zł będzie standardem. (s.6)

ARP chce lepszej kontroli w Policach. W styczniu przedstawiciel Agencji może zasiąść w radzie nadzorczej chemicznej firmy. (s.9)

Dziś wygasa pakt Ciechu z bankami. Spółka może potrzebować więcej czasu na refinansowanie zadłużenia. Są sygnały, że go dostanie. (s.10)

DZIENNIK

Przynajmniej 40 spółek planuje w przyszłym roku wejście na GPW. Tylu debiutantów może trafić na rynek tylko za pośrednictwem tych domów maklerskich, które poinformowały o swoich planach. (s.C1)

Od 1 stycznia 2011 roku każa karta płatnicza w Polsce powinna mieć mikroprocesor. Już dziś wiadomo, że nie wszystkie banki poradzą sobie z tym wyzwaniem. (s.C1)

Zagraniczne firmy chemiczne obniżyły koszty produkcji nawet o połowę. Rodzimy sektor nawozowy nie jest w stanie z nimi rywalizować. (s.C4)

Netia stała się ofiarą własnego sukcesu. Dzięki silnej kampanii reklamowej i dobrej ofercie zdobywa więcej klientów niż jest w stanie obsłużyć. (s.C5) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)