Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 19 kwietnia

...

19.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 19 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

W styczniu wartość eksportu motoryzacji wyniosła 1,6 mld euro. Sprzedaż części i komponentów była większa aż o 40 proc. Dalszy wzrost może zahamować brak dostaw z Japonii. (s.B1)

W czwartek dojdzie do spotkania ministra finansów i szefa NBP. Tematem spotkania będzie m.in. wysoka inflacja. (s.B2)

Aleksander Gudzowaty wystawił na sprzedaż swoje udziały w spółce Gas Trading, która jest współwłaścicielem gazociągu jamalskiego w Polsce. Według informacji "Rz", na wyjściu z tego biznesu jego Bartimpex może zarobić 14-15 mln USD. (s.A1,B5)

PARKIET

Prezesi PGE i Tauronu zarobili w ubiegłym roku po raz pierwszy po ponad milion złotych. (s.1,4)

Grajewo, producent płyt drewnopochodnych, ma za sobą całkiem udany kwartał. Prezes Wojciech Gątkiewicz informuje, że sprzedaż w I kw. przekroczyła prognozy, a rentowność produkcji, która przez wiele miesięcy oscylowała blisko zera, wreszcie zaczyna piąć się w górę. Inwestorów niepokoją jednak problemy głównego akcjonariusza, niemieckiego Pfleiderera. (s.1,6,7)

Związkowcy i zarząd KGHM kontynuowali w poniedziałek rozmowy płacowe, ale ni edoszło do porozumienia. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Białoruś znalazła się na krawędzi katastrofy gospodarczej. Białorusini wykupują walutę, cukier, mąkę, kaszę. By ratować skórę, reżim Aleksandra Łukaszenki buduje atmosferę oblężonej twierdzy i liczy na pomoc Moskwy. (s.1)

Nawet 30 mln zł strat przyniósł wczorajszy strajk w JSW. Minister skarbu chce zrezygnować z fundowania załodze darmowych akcji. (s.26)

Warszawska giełda chce ściągnąć na swój parkiet również spółki z Gruzji i Izraela. W maju organizuje w Warszawie wielkie spotkanie kandydatów. (s.28)

Półtora roku po słynnym porozumieniu regulatora rynku z TP SA, dzięki któremu operator nie został podzielony, szykuje się kolejne porozumienie. I znów efektem będą inwestycje - dowiedziała się "Gazeta". (s.30)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Nieoczekiwanie w marcu spadła sprzedaż AGD i to aż o 11 proc. Klienci przestali kupować, bo nie mogą dostać kredytu i obawiają się przyszłości. (s.A1,A5)

Kredyty hipoteczne w złotych są droższe niż w euro czy frankach, a ich raty jeszcze pójdą w górę, jeśli RPP podniesie stopy procentowe. Dlatego teraz jest dobry moment na to, by zmienić walutę, w której spłacamy mieszkanie. (s.A6)

Orange i T-Mobile łączą siły. Dwa operatorzy tworzą spółkę, która zajmie się kupowaniem telefonów, sprzętu IT i usług. Będzie ona też służyć polskim firmom obydwu operatorów. (s.A11)

Operator sieci Play zwiększył o 60 proc. liczbę klientów w I kw. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem, przekraczając liczbę 5,5 mln. (s.A12)

Nadawcy telewizyjni zwiększają inwestycje w profilowane kanały, bo w I kw. zabrały one kolejne 6,5 proc. widowni stacjom ogólnotematycznym. Ten trend chce wykorzystać Discovery, które planuje m.in. większe wydatki na produkcję programów w Polsce. (s.A12)

Jutro może dojść do zmian w zarządzie BGK. Stanowiska mogą stracić skonfliktowani ze sobą prezes Tomasz Mironczuk i wiceprezes Jerzy Kurela, a nowym szefem banku może zostać były wiceminister finansów Dariusz Daniluk - wynika z informacji "DGP". (s.A14)

PULS BIZNESU

Wzmocnienie relacji ze Wschodem będzie jednym z głównych celów gospodarczych polskiej prezydencji w UE. (s.3)

Pensje w firmach pogrążyły się w stagnacji. Ale w gospodarce rodzi się grunt dla silnego wzrostu wynagrodzeń. Związki zawodowe zaostrzają żadania płacowe. (s.4)

Internet Media Services po raz trzeci przymierza się do debiutu. Tym razem celuje w NewConnect. (s.10)

Eva Blaisdell, była szefowa polskiego Compaqa, złożyła ofertę akcjonariuszom Polkomtela. Przekonuje, że zapłaci za Plusa 7 mld USD. Ale nikt nie traktuje jej poważnie. (s.14)

Warto się zainteresować akcjami BGŻ, choć wycena przedstawiona przez brokerów oferujących akcje jest bardzo ambitna. (s.22) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)