Trwa ładowanie...
d3fz2tr
d3fz2tr

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 24 sierpnia

...
Share
d3fz2tr

24.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 24 sierpnia

RZECZPOSPOLITA

Chybione zakupy gruntów są problemem deweloperów. Kupiona w szczycie nieruchomościowej hossy ziemia warta jest dziś nawet 1/3 ówczesnej ceny. (s.B1)

d3fz2tr

Przejęciem kontroli nad BZ WBK zainteresowane są tylko PKO Bank Polski i hiszpański Santander - podała brytyjska gazeta "Daily Mail". (s.B1)

Minister skarbu może szybciej zakończyć negocjacje w sprawie sprzedaży Enei niż Energi. EDF i GDF są w stanie zaoferować najwięcej. Przejęcie Energi przez PGE może opóźnić sprzeciw urzędu antymonopolowego. (s.B2)

Rząd chce w przyszłym roku wydać na nowe drogi ok. 35 mld zł. To o 15 mld zł więcej niż w tym roku. (s.B5)

Niemiecki NordLB chce przejąć kontrolę nad bankiem DnB Nord. Na ostateczną decyzję ma trzy tygodnie. (s.B8)

d3fz2tr

Poszukiwania prezesa banku BPH jeszcze potrwają. Na razie nie ma odpowiedniego kandydata. "Nie przejmowałbym się specjalnie, gdyby poszukiwania trwały jeszcze rok. Chcemy w końcu znaleźć osobę, która będzie kierować bankiem BPH przez dłuższy czas. Byłbym zadowolony, gdybyśmy znaleźli właściwą osobę do końca I półrocza 2011 roku" - powiedział Richard Gaskin, pełniący obowiązki prezesa banku. Gaskin poinformował, że priorytetem jest powrót banku do zysków. Dodał, że bank powinien pokazać zysk już w IV kw. tego roku. Każdy kwartał 2011 r. ma być już zyskowny. "Wyniki za II kw. są gorsze niż prognozy analityków, ale lepsze niż nasze własne wewnętrzne prognozy" - powiedział Gaskin. (s.B12)

PARKIET

Klienci BZ WBK obawiają się jego połączenia z PKO BP - wynika z sondażu Pentora. Są gotowi rezygnować z usług swojego banku, jeśli transakcja rzeczywiście nastąpi. (s.1,8)

W przyszłym roku na warszawski parkiet może trafić telekom z Portugalii. "Rozważamy sprzedaż udziałów w portugalskiej firmie telekomunikacyjnej Oni Communications. Jedną z opcji, którą bierzemy w tym wypadku pod uwagę, jest możliwość wprowadzenia tej spółki w przyszłym roku na GPW. Decyzje zapadną zapewne na przełomie tego i następnego kwartału" - powiedział "Parkietowi" Adam Pietruszkiewicz, wiceprezes funduszu Riverside na Polskę. (s.1,5)

d3fz2tr

W przyszłym roku Graal wprowadzi na GPW spółkę zależną, Korala. Następnie na parkiet trafi Superfish. Spółka utrzyma pakiety kontrolne w tych przedsiębiorstwach. (s.1,7)

Od 1 września w ramach grupy Ciech funkcjonować będą już tylko trzy, a nie - jak obecnie - cztery dywizje - dowiedział się "Parkiet". W miejsce dzisiejszych jednostek Agro oraz Krzemiany i Szkło utworzona ma być nowa dywizja nosząca nazwę Agro-Krzem. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Zagadkowe odwołanie Mariusza Grendowicza, prezesa BRE Banku, zbulwersowało akcjonariuszy mniejszościowych banku. Wysocy przedstawiciele Commerzbanku musieli się gęsto tłumaczyć przed polskimi funduszami emerytalnymi. (s.17)

d3fz2tr

PULS BIZNESU

W branży aż huczy od plotek, że Maspex i PepsiCo są bliskie utworzenia joint venture. Wartość jej aktywów miałaby wynieść 650 mln USD. Maspex miałby kontrolować 51 proc. udziałów, PepsiCo miałoby jednak prawo pierwokupu pozostałych udziałów w spółce. To stworzyłoby właścicielom Maspeksu możliwość spieniężenia udziałów i wyjścia z biznesu, a nieoficjalnie mówi się, że część udziałowców wadowickiej grupy nosi się z takim zamiarem. Firmy nie komentują tych doniesień. (s.3)

Po ponad 7 miesiącach roku Warbud wie, że tegoroczna sprzedaż będzie mniejsza niż w 2009 r., gdy firma osiągnęła 1,8 mld zł przychodów przy 4-proc. rentowności. "Spodziewamy się, że w tym roku uzyskamy 1,5 mld zł obrotu, za to z lepszą rentownością" - powiedział Jerzy Werle, dyrektor generalny. (s.12)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d3fz2tr

Szykują się żniwa dla czterech producentów urządzeń fiskalnych i obsługujących je serwisów. Zarobią na planowanej od stycznia zmianie VAT i zyskają od początku maja 2011 r. co najmniej 200 tys. nowych klientów. (s.A1,A11)

Tej zimy gazu nam nie zabraknie. W drugiej połowie września podpisana zostanie umowa z Gazpromem gwarantująca Polsce zwiększone dostawy surowca - ustalił "DGP". Polsko-rosyjskie porozumienie ma już poparcie rządu, a wkrótce zyska akceptację Komisji Europejskiej. (s.A6)

Grupa Lotos nie pozbędzie się swoich najbardziej dochodowych spółek. Plan sprzedaży sześciu firm niezwiązanych z główną działalnością koncernu, forsowany przez resort skarbu, został mocno okrojony. Najlepiej prosperujące firmy, Lotos Kolej i Lotos Asfalt, pozostaną w grupie. (s.A13) (PAP)

morb/

d3fz2tr

Podziel się opinią

Share
d3fz2tr
d3fz2tr