Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 28 stycznia

...

28.01.2014 | aktual.: 28.01.2014 08:08

28.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 28 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Liczba ofert składanych w przetargach szybko rośnie od trzech lat. W 2013 r. wzrosła rdr o połowę. Jak dowiedziała się "Rz", od początku grudnia GDDKiA zgromadziła 110 wniosków, tj. średnio 19 na przetarg. Rok wcześniej na jedno postępowanie przypadało średnio 12 firm. (s.B1)

Właściciele sieci księgarń Matras prowadzą negocjacje z czterema inwestorami zainteresowanymi nabyciem kontrolnego pakietu akcji spółki. Wśród inwestorów są również wydawcy. Wartość transakcji szacowana jest na 35-45 mln zł. (s.B2)

Salony samochodowe od trzech tygodni sprzedają już auta bez podatku VAT. Niecałe 500 samochodów z pełnym odliczeniem VAT zarejestrowali przedsiębiorcy w pierwszych dwudziestu dniach stycznia. Eksperci twierdzą, że prawdziwe ożywienie zacznie się w lutym. (s.B7)

Peixin, chińska spółka notowana na GPW, chce wypłacić dywidendę. Podtrzymuje zamiar kolejnej emisji akcji, gdy tylko będzie do tego gotowa i gdy otoczenie będzie sprzyjające. (s.B7)

Maciej Grabowski, minister środowiska, informuje, że projekt ustawy łupkowej może zostać przyjęty przez rząd w okolicach połowy lutego. Dodał, że póki co decyzje w zakresie NOKE jeszcze nie zapadły. (s.B9)

"W tym roku rynek hurtu farmaceutycznego będzie rosnąć, jednak znacznie wolniej niż w ubiegłym" - ocenia Marek Długajczyk, dyrektor finansowy Farmacolu. Według szacunków w 2013 r. rynek wzrósł o 7-8 proc. (s.B12)

PARKIET

Forsowane przez Komisję Europejską zaostrzenie polityki klimatycznej zdusi europejski przemysł chemiczny - alarmują przedstawiciele polskich i zagranicznych organizacji branżowych, do których należy Grupa Azoty. Chodzi o podniesienie celu redukcji emisji CO2 w UE do 40 proc. w 2030 r. w porównaniu z z 1990 r. (s.5)

Notowana na NewConnect Grupa Emmerson planuje debiut na głównym rynku. Planuje w związku z tym w lutym złożyć prospekt w KNF. (s.6)

PULS BIZNESU

Brytyjski gigant ubezpieczeniowy RSA, który przeżywa najgorszy kryzys w historii, zdecydował się na wyprzedaż aktywów. Według Bloomberga niedługo pod młotek mają trafić zależne od niego firmy ubezpieczeniowe w Europie Środkowej, w tym polski Link4. Ich sprzedażą ma zająć się bank UBS. (s.4)

Branża windykacyjna dojrzała do tego, by zająć się windykacją kredytów hipotecznych, które banki spisały na straty. "Uważam, że w latach 2014-2015 banki mogłyby wygenerować portfele, za które cena może wynosić 1 mld zł" - mówi Piotr Krupa, prezes Kruka. Deklaruje jednocześnie, że jest gotów wziąć na bilans 20 proc. tej kwoty i wydać na zakupy ok. 200 mln zł. Nie wyklucza, że jeśli na rynku pojawią się duże pakiety wierzytelności hipotecznych, zaprosi do inwestycji partnerów finansowych. (s.8)

Wiele wskazuje na to, że słowacka firma inwestycyjna J&T postanowiła skłonić PKN Orlen do wykupienia mniejszościowych akcjonariuszy Unipetrolu, czeskiej spółki zależnej Orlenu. J&T ma 8 proc. akcji, a wraz z klientami kontroluje 27 proc. kapitału spółki. (s.9)

4F, spółka, która ubierze polskich olimpijczyków podczas igrzysk w Soczi, planuje w tym roku otwarcie ok. 30 sklepów, głównie własnych. Nie wyklucza też uruchomienia placówek franczyzowych. Obecnie ma 65 placówek własnych i 50 franczyzowych. Na razie rozwój finansuje z własnych pieniędzy i kredytów. Jeśli utrzyma się koniunktura na GPW, w ciągu dwóch lat może pojawić się na głównym parkiecie. Pieniądze z rynku przeznaczyłaby na rozwój, w tym za granicą. (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Wracają tłuste miesiące dla przedsiębiorstw budowlanych. W połowie roku machina inwestycyjna na polskich drogach powinna zacząć działać na pełnych obrotach. (s.A8)

Możliwa jest restrukturyzacja zadłużenia JW Construction. Spółka nie wyklucza emisji akcji w tym celu. "Rozważam taką opcję. JW Construction ma obecnie dług w obligacjach i jedną z możliwych opcji jest jego zamiana na akcje. W sytuacji gdy akcje spółki na GPW są wyceniane bardzo nisko, taka operacja mogłaby być ciekawą alternatywą. Dla firmy i inwestorów też byłoby to korzystne, bo zeszlibyśmy do śladowego zadłużenia i pozyskalibyśmy renomowanych akcjonariuszy" - powiedział Józef Wojciechowski, szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz spółki. Konwersja byłaby możliwa po aktualnym kursie giełdowym. (s.A9) (PAP) morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)