Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 9 marca
...
09.03.2010 | aktual.: 09.03.2010 08:08
09.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 9 marca
RZECZPOSPOLITA
Zakłady motoryzacyjne nad Wisłą trzymają się nieźle dzięki produkcji małych i średnich aut. Przyszły rok powinien być jeszcze lepszy. (s.B1)
Vattenfall szykuje nową strategię. Powinna ona być gotowa do lata. Koncern nie wyklucza udziału w dalszej prywatyzacji polskiej energetyki. (s.B1)
Po kryzysie firmy ruszyły do wydawania. Najwięcej, bo 42 mld zł, w najbliższych latach zainwestują firmy energetyczne. W 2010 roku co trzecia firma zapowiada wzrost nakładów inwestycyjnych. Boom napędzają projekty związane z Euro 2012. (s.B2)
Rząd zna potrzeby finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem ministra Michała Boniego, wpływy ze składek mogą być wyższe niż przewiduje ZUS. (s.B3)
Wszystkie spółki z branży górniczej, z wyjątkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, mają za ubiegły rok większe zyski netto niż za rok 2008. (s.B6)
Polskim kinom nie przybędzie w tym roku widzów. Mimo to przychody branży wzrosną dzięki droższym biletom. (s.B10)
Oprócz Mennicy pakietem akcji Ruchu interesuje się jeszcze fundusz inwestycyjny - dowiedziała się "Rz". (s.B10)
PZU nie kupi spółki Alico od AIG. Zrobi to MetLife za 15,5 mld USD. (s.B11)
Zarządy PZU i PZU Życie są zdeterminowane, by przeprowadzić zwolnienia grupowe i zakończyć negocjacje ze związkami zawodowymi do środy. (s.B11)
GAZETA WYBORCZA
Banki i klienci znów pokochali kredyty walutowe. Tym razem w modzie jest nie frank szwajcarski, ale euro. Nadzór bankowy zastanawia się, jak nie dopuścić do powtórki kredytowego boomu sprzed kilku lat. (s.1,25)
PARKIET
Litewski producent nawozów, który niedawno starał się o ZAK i Azoty Tarnów, rywalizuje z Puławami o Anwil. Z gry wypadł już fundusz inwestycyjny z USA. Przynajmniej jeden z potencjalnych inwestorów dla zakładów z Włocławka podwyższył już swoją początkową ofertę cenową. Każdy gotów jest zapłacić ponad 1 mld zł. (s.1,3)
Poczta Polska nie wycofa się z Banku Pocztowego - mówią w rozmowie z "Parkietem" Mirosław Markiewicz i Mariusz Popek, członkowie zarządu Poczty Polskiej. Przedstawiciele PP, która ma 75 minus jedna akcja banku, przewidują, że może on wejść na giełdę w 2011 lub 2012 roku. Wcześniej bank powinien wzmocnić się kapitałowo. "Pożyczki bankowi na pewno nie udzieli Poczta. Ale na rynku są instytucje, np. banki komercyjne, które oferują pomoc. Chcielibyśmy z niej skorzystać" - powiedział Markiewicz. (s.1,8)
Lubelska spółka Syntea, specjalizująca się w szkoleniach i usługach konsultingowych, planuje w 2011 r. zadebiutować na GPW. (s.4)
Zarząd Simple będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy przeznaczenie części zeszłorocznego zysku na dywidendę" - powiedział "Parkietowi" Paweł Zdunek, prezes Simple. (s.4)
Mostostal Płock zapowiada wzrost udziału sprzedaży zagranicznej do 30-40 proc. Zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy z zysku za 2009 r. Ten rok ma być słabszy od ubiegłego. (s.5)
PULS BIZNESU
Plany wprowadzenia Petrobaltiku na GPW muszą poczekać. Spółka zaangażowała się w finansowanie prac wydobywczych Lotosu na szelfie norweskim. Tymczasem zdaniem szefa rady nadzorczej Lotosu, Wiesława Skwarki, dotrzymanie lipcowego terminu rozpoczęcia wydobycia na złożu Yme nadal może być zagrożone. A im później rozpocznie się eksploatacja pola, tym później Petrobaltic odzyska zainwestowane pieniądze. Bez tego trudno liczyć na skonstruowanie atrakcyjnej oferty dla inwestorów giełdowych. (s.5)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Jan Krzysztof Bielecki wraca do rządu. Co prawda nie jako minister, a przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. Ale jego wpływ na politykę rządu może być ogromny. (s.A1,A2)
Ministerstwo Infrastruktury dofinansuje podróże superpociągami PKP Intercity z Gdańska przez Warszawę na południe. (s.C1)
Nasza-Klasa i GG Network chcą odebrać kontrolę nad rynkiem badań największym portalom. I zapowiadają stworzenie konkurencji dla Polskich Badań Internetu. (s.C1)
Zbyt szybkie podwyżki stóp procentowych NBP mogą być silnym impulsem do umocnienia złotego. To może uderzyć rykoszetem w odbudowujący się wzrost gospodarczy. (s.C2) (PAP)
morb/