Trwa ładowanie...
d4a21yl

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 1 grudnia, 20.00

...
Share
d4a21yl

01.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ministerstwo Gospodarki, w raporcie oceniającym nakłady inwestycyjne po III kwartałach 2011 roku ocenia, że przedsiębiorstwa mają znaczne środki na inwestycje, ale nie są one ich chętne użyć ze względu na niepewną sytuację w gospodarce.

d4a21yl

Wzrost PKB w Polsce w 2011 roku wyniesie minimum 4,0 proc.- uważa premier Donald Tusk.

W październiku 2011 roku do Polski sprowadzono 53.174 samochodów używanych wobec 56.422 we wrześniu - podało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła w USA o 6 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 402 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

d4a21yl

BUDŻET

Ministerstwo Finansów po konsultacjach doszło do wniosku, że podatek od miedzi będzie wyliczany raczej w oparciu o koncentrat miedzi, a nie w oparciu o rudę miedzi. Podatek będzie tak skonstruowany, że przy pewnym poziomie ceny miedzi będzie on symboliczny - poinformował dziennikarzy wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Ministerstwo finansów w projekcie budżetu na 2012 rok zakłada, że średnioroczna inflacja wyniesie 2,8 proc. - powiedział dziennikarzom Ludwik Kotecki, wiceminister finansów.

Deficyt budżetu państwa po październiku 2011 roku wyniósł 22.470,4 mln zł wobec 22.537,2 mln zł szacowanych wcześniej - podało w czwartek Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu.

d4a21yl

Deficyt budżetu państwa po listopadzie prawdopodobnie pozostał na poziomie zbliżonym do październikowego - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Rząd wybierze najprawdopodobniej pośredni wariant budżetu na 2012 rok ze wzrostem PKB 2,5 proc. - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że jest to wariant ostrożny i w przyszłym roku możliwy jest większy wzrost PKB.

Deficyt budżetu państwa w przyszłym roku na pewno nie będzie większy, niż 35 mld złotych, przy założeniu wzrostu gospodarczego na poziomie 2,5 proc. - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Japoński premier Yoshihiko Noda poinformował w czwartek, że zlecił ministerstwu finansów opracowanie czwartego w tym roku fiskalnym budżetu dodatkowego, mającego wesprzeć gospodarkę w sytuacji silnego jena, powodzi w Tajlandii i kryzysu w strefie euro.

d4a21yl

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział w czwartek, że wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przedstawią w poniedziałek propozycje "w celu zagwarantowania przyszłości Europy". Zapowiedział też, że Francja i Niemcy będą nalegać na zmiany w traktacie europejskim w celu ochrony euro.

DŁUG

Ministerstwo Finansów w tej chwili nie spodziewa się spadku popytu na papiery skarbowe ze strony inwestorów zagranicznych - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Hiszpania sprzedała obligacje skarbowe o wartości 3,75 mld euro, tyle też wynosił limit - podał w czwartek Bank Hiszpanii w komunikacie.

d4a21yl

Francja sprzedała obligacje skarbowe o wartości 4,346 mld euro wobec ustalonego maksimum 4,5 mld euro.

Unia Europejska może wyłączyć dług bankowy wyemitowany przed 2013 rokiem z planu umorzenia długów upadających banków - powiedziała agencji Bloomberg osoba zaznajomiona z tematem.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim niespodziewanie wzrósł w listopadzie 2011 r. do 52,7 pkt z 50,8 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM) w czwartek w komunikacie.

d4a21yl

W listopadzie główny wskaźnik PMI spadł z październikowego poziomu 51,7 pkt i osiągnął wartość 49,5 pkt, sygnalizując ogólne pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym po raz pierwszy od października 2009 roku. Listopadowy odczyt zasygnalizował wyraźne osłabienie wskaźnika w porównaniu do grudnia 2010 r., kiedy to ukształtował się on na poziomie 56,3. - podał HSBC.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 46,4 pkt wobec 47,1 pkt na koniec października - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 47,3 pkt wobec 48,5 pkt na koniec października - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 47,9 pkt wobec 49,1 pkt na koniec października - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 47,6 pkt wobec 47,8 pkt w październiku, po korekcie - podano w czwartek w Londynie w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,93 proc. i wyniósł 8.597,38 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 2,3 proc. i wyniósł 2.386,86 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji spadł o 2,76 proc. i wyniósł 17.148,48 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,01 proc. i wyniósł 2265,03 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,29 proc., do 5.489,34 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,78 proc. i wyniósł 3.129,95 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,87 proc. i wyniósł 6.035,88 pkt.

Obroty sesyjne na rynku głównym GPW wyniosły w listopadzie 2011 roku 19,8 mld zł, co oznacza spadek o 9 proc. rdr. Łączna wartość obrotów sesyjnych od stycznia do listopada 2011 roku wyniosła 235,6 mld zł, co oznacza wzrost o 24,1 proc. rdr - poinformowała GPW w czwartkowym komunikacie.

SPÓŁKI

Zarząd Enei będzie prawdopodobnie rekomendować wypłatę 30 proc. zysku za 2011 rok - powiedział PAP Hubert Rozpędek, wiceprezes Enei ds. ekonomicznych. Ocenił, że na wyniki spółki w IV kwartale wpływ może mieć wysoka produkcja energii w Elektrowni Kozienice.

Enea zakłada, że na przełomie stycznia i lutego podpisze umowę z konsorcjum banków na temat komercyjnego programu emisji obligacji o wartości ok. 5 mld zł, z którego ok. 1 mld zł może być wyemitowane w przyszłym roku. W ciągu kilku tygodni Enea będzie wiedzieć, na jaki poziom kredytowania może liczyć ze strony instytucji multilateralnych: EBOiR, EBI i NBI. Liczy, że będzie to ponad 2 mld zł, które przeznaczy na inwestycje w dystrybucję i OZE - powiedział w rozmowie z PAP Hubert Rozpędek, wiceprezes Enei ds. ekonomicznych.

Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus, notowane na rynku New Connect, podpisało umowę o wartości 25,5 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Warimpex Finanz-und Beteiligungs sprzedaje swój 50-proc. udział w projekcie rozwojowym hoteli ekonomicznych w Europie Środkowej na rzecz partnera joint venture, spółki zależnej Starwood Capital Group. Sprzedaż obejmuje m.in. dwa hotele we Wrocławiu, znajdujące się w stanie budowy - poinformował Warimpex w komunikacie.

Eurotel, prowadzący sieć sprzedaży produktów i usług związanych z telefonią komórkową, zawarł umowę nabycia 528 udziałów, stanowiących łącznie 33 proc. kapitału zakładowego spółki Media System, działającej w segmencie telesprzedaży - poinformował Eurotel w komunikacie. Wartość transakcji to blisko 41,3 tys. zł.

Eurotel spodziewa się, że spółka Media System będzie osiągać break-even point od stycznia przyszłego roku, a przychody w całym 2012 r. wyniosą 5 mln zł. Rentowność netto powinna być wówczas na dwucyfrowym poziomie - powiedział na konferencji Tomasz Basiński, wiceprezes Eurotela.

Grupa Eurotela ocenia, że jest możliwa 10-proc. dynamika zysku netto w 2011 roku i 7-proc. wzrost w 2012 roku - powiedział w czwartek PAP Tomasz Basiński, wiceprezes Eurotela.

Awbud zawarł umowę z Francuska Park Sp. z o.o. na wykonanie budynku w ramach zespołu mieszkaniowego "Francuska Park" - podał Awbud w czwartkowym komunikacie. Za wykonanie zadania Awbud otrzyma ryczałtowe wynagrodzenie w kwocie 23,65 mln zł netto.

Oferta Rafako o wartości ok. 32 mln zł na wymianę elektrofiltra w Elektrowni Kozienice została uznana za najkorzystniejszą - poinformowała spółka w komunikacie.

CP Energia w ramach przeprowadzonej publicznej oferty akcji serii K przydzieliła 32.455.057 walorów. Cena emisyjna akcji wynosiła 1 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Węglokoks kontroli nad Hutą Łabędy - poinformował Urząd w komunikacie.

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Węglokoks kontroli nad Hutą Łabędy - poinformował Urząd w komunikacie.

W dniach 21-27 listopada tego roku największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji telewizyjnych zanotował ponownie TVN. Udział ten wyniósł niemal 21,5 proc., co oznacza ok. 86,4 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się Polsat z udziałem na poziomie ok. 15,3 proc., czyli wpływami rzędu 61,7 mln zł - wynika z danych AGB Nielsen Polska.

Tableo, spółka zajmująca się dystrybucją części i akcesoriów motoryzacyjnych, zadebiutowała w czwartek na rynku NewConnect.

Tableo chce przeznaczyć środki pozyskane z emisji akcji na częściową realizację strategii rozwoju spółki, która zakłada przeprowadzenie w ciągu kilku najbliższych lat konsolidacji polskiego rynku producentów tablic rejestracyjnych. Jednocześnie spółka chce nadal rozwijać działalność związaną z dystrybucją części zamiennych do pojazdów użytkowych - poinformował na czwartkowej konferencji Rafał Fiałkowski, prezes Tableo.

EMC Instytut Medyczny przesunął zapisy na 1,2 mln akcji serii G w ramach wykonywania prawa poboru na 7 - 21 grudnia 2011 roku - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Netia może podjąć decyzję o ewentualnym programie obligacji na początku przyszłego roku. Jest zainteresowana emisją w PLN. Jej wartość będzie zależna od sytuacji na rynku fuzji i przejęć - powiedział dziennikarzom John Eastick, dyrektor finansowy spółki.

Działający w branży budowlano-inżynieryjnej Synkret, który zadebiutował niedawno na NewConnect, chce zwiększyć udział segmentu ochrony środowiska w jej przychodach do 30-35 proc. w 2015 roku. Spółka planuje przeniesienie notowań na parkiet główny warszawskiej giełdy w ciągu dwóch lat. Nie wyklucza kolejnej emisji akcji - poinformował PAP prezes Synkretu, Mateusz Ludwin.

PKN Orlen sprowadzi w przyszłym roku od niemieckich dostawców RWE Supply & Trading oraz Entrade Grupa ok. 90 mln metrów sześciennych gazu ziemnego, co stanowi 7-8 proc. rocznego zapotrzebowania koncernu. Odbiorcami będą zakład produkcyjny w Płocku oraz Anwil we Włocławku - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Konsorcjum Neconde, z udziałem Kulczyk Investments, podpisało umowę kupna 45 proc. udziałów w koncesji wydobywczej w Nigerii za 585 mln USD - poinformował Kulczyk Oil Ventures w komunikacie prasowym. KOV ma możliwość wzięcia udziału w konsorcjum (z udziałem na poziomie 20 proc.) za łączną kwotę ok. 162,5 mln USD, jeśli pozyska finansowanie do końca marca 2012 roku.

Zakłady Chemiczne Police kontynuują program redukcji zatrudnienia. W całym 2011 roku powinny zwolnić 400 osób - powiedział PAP Ireneusz Marciniak, wiceprezes spółki. Na razie firma nie zapowiada kolejnych zwolnień.

W pierwszym półroczu 2011 roku wartość rynku reklamy internetowej w Polsce wyniosła 942 mln zł, w porównaniu do 741 mln zł odnotowanych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2010 r. Oznacza to wzrost o 25,4 proc. - wynika z badania IAB AdEx, realizowanego przez IAB Polska współnie z firmą doradczą PwC.

Coal Energy, ukraiński producent węgla, zakłada, że nakłady inwestycyjne w roku obrotowym 2011/12 wyniosą 55 mln USD, spółka planuje m.in. przygotować dwie zmechanizowane ściany wydobywcze i uruchomić zakład przetwarzania odpadów i wzbogacania węgla. Wydobycie ma wynieść minimum 1,8 mln ton, planowane wcześniej 2 mln ton jest jednak możliwe do osiągnięcia. Spółka szuka możliwości przejęć - powiedział PAP Viktor Vyshnevetskyy, prezes Coal Energy.

Coal Energy, ukraiński producent węgla, chciałby, by marże osiągnięte w I kwartale roku obrotowego 2011/2012 udało się utrzymać do końca roku. Na rentowność pozytywny wpływ powinien mieć wzrost sprzedaży eksportowej. Całoroczne wyniki w bieżącym roku obrotowym będą lepsze rok do roku - powiedział PAP Viktor Vyshnevetskyy, prezes Coal Energy.

Mostostal Export potrzebuje kapitału na restrukturyzację spółki - poinformował Paweł Narkiewicz, członek zarządu i akcjonariusz zapowiadając, że poszuka dla niej inwestora branżowego. Nie wyklucza też, że fundusz Calatrava Capital, którego jest prezesem, mógłby się w nią zaangażować.

Pronox Technology złożył do GPW wniosek o zawieszenie notowań akcji spółki w dniu 2 grudnia do chwili głosowania nad propozycjami układowymi złożonymi przez spółkę w jej postępowaniu upadłościowym - podał Pronox w komunikacie.

New World Resources na 3 grudnia zaplanowało uroczystość rozpoczęcia prac budowlanych w związku z uruchomieniem nowej kopalni Dębieńsko na Górnym Śląsku. NWR spodziewa się, że pierwsza tona węgla wyjedzie z kopalni w 2017 r., a oczekiwana roczna produkcja wynosić będzie 2 mln ton - podała spółka w komunikacie prasowym.

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na dokonanie zmian w statucie Get Banku. Decyzja ta jest spełnieniem następnego warunku niezbędnego do podziału Getin Holdingu - poinformował Getin Holding w czwartkowym komunikacie.

Biolek, spółka z grupy Biotonu, podpisała umowę dystrybucyjną z chińskim partnerem Beijing Eastern Bell Technology Group w sprawie sprzedaży w Chinach produktów Bioleku stosowanych w chowie krów mlecznych i cieląt. Umowa została zawarta na okres 10 lat z możliwością jej przedłużenia na już uzgodnionych warunkach - podał Bioton w komunikacie prasowym.

Przychody Grupy LPP ze sprzedaży w listopadzie 2011 roku wyniosły ponad 202 mln zł, czyli były o ok. 30 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

WALUTY

NBP jest zadowolone ze skutków dotychczasowych interwencji na rynku walutowym, a kolejne są możliwe - poinformował wiceprezes NBP Witold Koziński. Dodał, że ostatnia listopadowa interwencja na FX nie miała na celu osiągnięcia konkretnego poziomu kursu, ale zaznaczenie obecności banku centralnego na rynku.

Złoty zachowywał się w czwartek stabilnie dzięki poprawie sentymentu na świecie, na co wpłynęła m.in. skoordynowana akcja banków centralnych mająca na celu zwiększenie płynności w systemie. Zmienność panowała za to na krajowym rynku długu. Koniec tygodnia nie powinien przynieść w tej kwestii zasadniczych zmian.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3400, a kurs złotego do euro na 4,5083 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3492 USD i 104,84 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

RYNKI WALUTOWE

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

BANKI

Banki zaostrzają walkę o środki klientów, a oprocentowanie depozytów o terminach od 3 do 6 miesięcy wzrosło do 5 proc. w październiku z 4,7 proc. we wrześniu - wynika z danych NBP.

ROLNICTWO

Brak opadów w miesiącach jesiennych pozostanie bez wpływu na zbiory zbóż w przyszłym roku - powiedział PAP Marek Sawicki, minister rolnictwa.

POLITYKA

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wynosi 37 proc., z kolei na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 25 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu SMG/KRC Millward Brown dla "Faktów TVN".

OPINIA

Po środowym wybuchu entuzjazmu na giełdach czwartkowa sesja na GPW przyniosła uspokojenie nastrojów, przez większą część sesji WIG 20 lekko tracił na wartości. Analitycy spodziewają się, że piątkowa sesja będzie neutralna, a rynki z uwagą czekać będą na wyniki kolejnych aukcji obligacji oraz ustaleń na szczeblu politycznym.

MFW nie zdoła ocalić Włoch, ponieważ natura włoskiego kryzysu jest inna niż w przypadku państw, z którymi Fundusz na ogół ma do czynienia, a jego zasoby finansowe są niewystarczające - sądzi ośrodek badawczy Stratfor.

Wzrost polskiego PKB na poziomie 1,6 proc. za 2012 r. oraz 2,4 proc. za 2013 r. przewiduje francuski bank inwestycyjny BNP Paribas w opublikowanych właśnie prognozach na I. kw. najbliższego roku.

W październiku 2011 r. eksport z Polski wyniósł 12,13 mld euro. Był więc o 0,3 proc. mniejszy niż we wrześniu oraz o 5,2 proc. większy niż w październiku 2010 r. - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W całym 2011 roku eksport z Polski wzrośnie o 10,2 proc., a w 2012 r. o 11,3 proc. w ujęciu rocznym.

RPP złagodzi retorykę, kiedy zobaczy bardziej przekonujące oznaki osłabienia wzrostu i obniży stopy w 2012 roku o 75 pb - oceniają ekonomiści banku Citi Handlowy.

Ton komentarzy Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych miesiącach będzie stawał się coraz bardziej umiarkowany, co będzie preludium przed obniżką stóp procentowych, łącznie o 50 pb w 2012 r. - uważają analitycy Morgan Stanley.

Bank Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2012 roku z 2,8 proc. do 2,0 proc. Zdaniem banku stopy proc. NBP pozostaną na niezmienionym poziomie w zarówno w 2012, jak i w 2013 roku.

Duża podaż mieszkań w końcówce roku spowoduje obniżkę cen nowych lokali w 2012 roku, jednak do gwałtownej przeceny nie dojdzie - wynika z raportu firmy Emmerson.

Program EBC skupu obligacji może być ograniczonym działaniem, a nowy układ fiskalny w Europie będzie lepszym sposobem, aby zahamować kryzys zadłużenia w Europie - stwierdził w czwartek prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W listopadzie średnie ceny do uprawnień CO2 (EUA) spadały przez niepewną sytuację na rynkach, a ich spadki w kolejnych miesiącach mogą być kontynuowane również za sprawą wprowadzenia do handlu uprawnień z rezerwy dla nowych instalacji - uważają eksperci biura Consus.

KADRY

Prezes Rady Ministrów powołał Rafała Baniaka na stanowisko podsekretarza w Ministerstwie Skarbu Państwa - poinformował resort w komunikacie.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i są powyżej 100 USD za baryłkę. Giełda paliw reaguje zwyżką po skoordynowanej akcji najważniejszych banków centralnych, która ma poprawić płynność na rynkach finansowych - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 48 centów do 100,84 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 110,02-110,04 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na słabe informacje o PMI dla przemysłu w Chinach w listopadzie. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.781,50 USD za tonę, po spadku notowań o 1,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7825,75 USD/t. (PAP)

amp/ now/ asa/

d4a21yl

Podziel się opinią

Share
d4a21yl
d4a21yl