Trwa ładowanie...
dcske5l
dcske5l

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 25 lutego, 17.00

...
Share
dcske5l

25.02. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Zdaniem Anny Zielińskej-Głębockiej z Rady Polityki Pieniężnej obecnie jest za wcześnie na zmianę nieformalnego nastawienia RPP z neutralnego na restrykcyjne. W najbliższych tygodniach należy pilnie obserwować procesy zachodzące w polskiej gospodarce i jej otoczeniu. Ewentualne nieoczekiwane zdarzenia mogłyby przyspieszyć konieczność weryfikacji obecnej oceny Rady, jednak jeśli te nie wystąpią, do połowy roku neutralne nastawienie mogłoby zostać utrzymane.

dcske5l

Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w lutym wyniosły 3,2 proc., kształtując się na tym samym poziomie, co w styczniu - podał Narodowy Bank Polski.

"Raport o inflacji - Luty 2010", którego projekcja jest częścią, zostanie opublikowany w piątek, 26 lutego o godz. 8.00 na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego - podało w czwartek w komunikacie biuro prasowe NBP.

Liczba turystów korzystających w Polsce z noclegów w grudniu 2009 spadła do 200.115 z 230.885 w listopadzie - podał GUS.

Redukcja deficytu wymiany towarowej w najbliższych miesiącach zostanie zahamowana - oceniają eksperci Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

dcske5l

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym 2010, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,2 proc. wobec 8,1 proc. w styczniu - podał w czwartek Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła w USA o 22 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 496 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w styczniu wzrosły mdm o 3,0 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,9 proc. po korekcie - poinformował w czwartek Departament Handlu USA.

dcske5l

Fed zbada czy szereg firm z Wall Street, w tym bank inwestycyjny Goldman Sachs, swym działaniem przyczyniły się do ukrycia rozmiaru greckiego długu publicznego, który spowodował kryzys zaufania do europejskiej waluty - powiedział Bernanke przed komisją bankową amerykańskiego Senatu.

DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 133,94 punktów bazowych - dane CMA Datavision.

Grecja planuje emisję 10-letnich obligacji w przyszłym tygodniu - podaje "The Wall Street Journal".

dcske5l

BUDŻET

Na lata 2011-13 dla trzech nowych krajów UE, głównie Polski, a także Słowacji i Czech, będą dodatkowe fundusze spójności (łącznie maksymalnie 3 mld euro) - ogłosił w czwartek komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

WSKAŹNIKI

We Francji w lutym niespodziewanie pogorszyły się nastroje konsumentów. Wskaźnik spadł w tym miesiącu do minus 33 pkt z minus 30 pkt w styczniu, po korekcie - poinformowało w czwartek w komunikacie biuro statystyczne w Paryżu.

dcske5l

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro spadł niespodziewanie w lutym 2010 do 95,9 pkt z 96,0 pkt w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała w czwartek Komisja Europejska.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,55 proc. i wyniósł 2198,36 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,01 proc. do 20.621,53 pkt.

dcske5l

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,95 proc. i wyniósł 10.101,96 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 1,3 proc. i wyniósł 3.060,62 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy PKN Orlen przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w czwartym kwartale 2009 roku 302 mln zł wobec 4,89 mld zł straty rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się zysku netto średnio na poziomie 315 mln zł, a przedział oczekiwań wahał się od 97,2 mln zł do 660 mln zł.

PKN Orlen podał w prezentacji wyników, że na dzień 19 lutego dyferencjał Ural/Brent pozostawał nadal na niskim poziomie 0,7 USD na baryłce, modelowa marża rafineryjna odbiła do 3,5 USD na baryłce, a marża petrochemiczna wzrosła do 617 euro na tonie.

Polski Koncern Naftowy Orlen planuje uruchomienie instalacji PX/PTA pod koniec tego roku, która będzie produkować 600 tys. ton PTA rocznie - podała spółka w prezentacji wyników kwartalnych.

Polski Koncern Naftowy Orlen otworzy w połowie tego roku instalację HON, dzięki czemu przerób ropy wzrośnie o 2 mln ton - podała płocka spółka w prezentacji wyników.

Polski Koncern Naftowy Orlen szacuje, że w tym roku marże detaliczne ustabilizują się. Możliwe, że zwiększą się wolumeny - poinformował na telekonferencji Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN.

Zarząd PKN Orlen podtrzymuje, że nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy z zysku za rok 2009 - poinformował na telekonferencji Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN.

PKN Orlen rozmawia z jednym z banków w sprawie odkupienia rezerw obowiązkowych spółki. Spółka ocenia, że wartość tej transakcji mogłaby wynieść kilkaset milionów złotych - poinformował w czwartek wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk.

Priorytetem zarządu Polskiego Koncernu Naftowego Orlen w tym roku jest rozwiązanie problemu rentowności należącej do PKN litewskiej rafinerii w Możejkach - poinformował w czwartek dziennikarzy prezes PKN Orlen, Jacek Krawiec.

Zysk netto grupy kapitałowej Anwil w całym 2009 roku wyniósł 66,7 mln zł - poinformował większościowy akcjonariusz spółki, PKN Orlen, w komentarzu do wyników grupy w czwartym kwartale zeszłego roku.

PKN Orlen w ciągu kilku tygodni powinien wybrać jednego inwestora, z którym będzie prowadził ostateczne negocjacje na temat sprzedaży Anwilu, a sprzedaż jest nadal możliwa w II kw. '10 - poformował w czwartek na telekonferencji Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN.

Strata netto grupy Banku BPH w czwartym kwartale 2009 roku wyniosła 33,06 mln zł - poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się, że w strata netto banku wyniesie 13,6 mln zł.

Bank BPH oczekuje, że działania w zakresie ograniczenia kosztów operacyjnych banku powinny mieć korzystny wpływać na wyniki w 2010 roku - poinformował bank w raporcie.

Jurzenka zamierza skupić się w tym roku na akwizycjach. Liczy, że uda jej się przeprowadzić transakcję do końca roku. Po czterech kwartałach 2009 roku grupa miała 34 mln zł zysku netto wobec 0,7 mln zł oczyszczonego ze zdarzeń jednorazowych zysku rok wcześniej.

Zysk netto grupy NG2 w IV kwartale 2009 roku wzrósł do 40,1 mln zł z 26,5 mln zł w IV kw. 2008 r. - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus rynkowy zakładał wynik netto na poziomie 43,8 mln zł.

NG2 liczy, że w 2010 roku przychody spółki wzrosną o 22 proc. do 1,126 mld zł. Firma skłania się do wypłaty dywidendę za rok 2009 w wysokości 1-2 zł na akcje - poinformowali w czwartek członkowie zarządu spółki.

Apator prognozuje, że w tym roku zysk netto grupy wyniesie 40 mln zł, a przychody 400 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Apator zamierza wypłacić 0,5 zł brutto na akcję dywidendy z zysku za rok 2009 i 0,25 zł brutto zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku za rok 2010 - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Apator planuje restrukturyzację w grupie, o szczegółach może poinformować w maju tego roku. Spółka ocenia, że pierwsze efekty i oszczędności pojawią się w 2012 roku. W 2010 roku Apator chce wydać do 20 mln zł na akwizycje, rozmawia w tej sprawie z różnymi firmami w kraju i za granicą - poinformował prezes spółki Janusz Niedźwiecki.

Przychody Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), operatora sieci Era, spadły w czwartym kwartale 2009 roku do 1,882 mld zł, a w całym 2009 roku spadły do 7,602 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Asseco Poland wygrało przetarg na dostawę, instalację i uruchomienie systemu informatycznego dla Samodzielnego Publicznego Zaspołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim. Wartość kontraktu to 2,6 mln zł netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Przychody Ganta w 2010 r. mają wynieść 312,76 mln zł, a zysk netto 58,61 mln zł, w 2011 r. spółka prognozuje 427,28 mln zł przychodów i 108,81 mln zł zysku netto - podał Gant w czwartkowym komunikacie.

MNI jest otwarta na propozycję przejęcia, jeśli znalazłby się chętny. Sama też chce nadal uczestniczyć w procesie konsolidacji rynku telekomunikacyjnego - poinformował w czwartek prezes MNI Jerzy Jóźkowiak.

TelForceOne, która planuje emisję nie więcej niż 750 tys. akcji bez prawa poboru o wartości ok. 4 mln zł, chce, by cały proces emisji zakończył się w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy - poinformował PAP wiceprezes spółki Wiesław Żywicki.

Ergis-Eurofilms planuje w tym roku osiągnąć kilkuprocentowy wzrost sprzedaży w ujęciu ilościowym. Spółka w najbliższych latach nie planuje wypłaty dywidendy - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Tadeusz Nowicki, prezes Ergis-Eurofilms.

Zelmer planuje w tym roku wzrost wyników, zarówno sprzedaży jaki i zysków. Spółka jest ponadto skłonna wypłacić dywidendę z zysku za 2009 rok - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Janusz Płocica.

Budimex złożył najniższą ofertę cenową na 33 km odcinek autostrady A4 Dębica Pustynia - Rzeszów wartości 1,73 mld zł brutto - poinformowała w czwartek PAP Joanna Rarus, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Oferta Compu o wartości 21,46 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu Ministerstwa Spraw Zagranicznych na zaprojektowanie, wykonanie, zainstalowanie, uruchomienie i wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów w resorcie. O pozyskanie tego zlecenia starało się łącznie sześć konsorcjów, w tym m.in. Comarch, Qumak-Sekom oraz konsorcjum Sygnity i Aramu - podał MSZ.

Obecny portfel zamówień grupy Atrem na 2010 r. ma wartość około 125 mln zł i jest o prawie 80 proc. wyższy niż przed rokiem, co przemawia za możliwością zwiększenia przychodów do ponad 152 mln zł. Atrem zakłada także utrzymanie marż na poziomie z 2009 r. Spółka nadal rozgląda się za akwizycjami i skłania się w stronę zrealizowania jednej większej akwizycji, niż dwóch - trzech mniejszych.

Prywatyzacja PZU jest najważniejszym projektem dla DM BOŚ w 2010 roku. W perspektywie roku DM BOŚ ma plany wprowadzenia pięciu kolejnych spółek na giełdę - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes DM BOŚ.

Sprzedaż piwa w Polsce w 2009 roku spadła o 10,1 proc., do 32,25 mln hektolitrów. Przedstawiciele ZPPP Browary Polskie uważają, że miniony rok był dla branży najgorszy od 20 lat.

Zarząd Grupy Żywiec zamierza zaproponować wypłatę z zysku netto za 2009 rok wyższej dywidendy niż za 2008 rok, kiedy wyniosła ona 20 zł na akcję - poinformował PAP w czwartek prezes spółki Chris Barrow.

Oponeo.pl, firma prowadząca sprzedaż opon za pośrednictwem internetu, liczy, że najgorsze ma już za sobą, a w 2010 roku zanotuje wzrost przychodów o kilkadziesiąt procent. Wzrost ten zawdzięczać ma wzrostowi sprzedaży poza Polską, a także przejęciu Favonii Polska, posiadającej prawa do domen internetowych opony.pl i ogumienie.com - poinformował prezes Oponeo.pl Dariusz Topolewski.

BZ WBK, który w 2009 roku pozyskał 187 tys. kont osobistych, planuje w 2010 roku zwiększyć ten przyrost o 50 proc. - poinformował dziennikarzy Marcin Pawłowski, dyrektor ds. detalicznych produktów oszczędnościowych i rozliczeniowych BZ WBK.

Akcjonariusze Biotonu zdecydują 24 marca o wyrażeniu zgody na zbycie aktywów spółki związanych z produkcją i dystrybucją antybiotyków - podała biotechnologiczna firma w projektach uchwał.

WALUTY

Zdaniem ekonomistów, słabnący sentyment rynkowy może sprawić, że w przyszłym tygodniu złoty będzie dalej tracił i rynek będzie wyceniał PLN w okolicach 4,10 za euro. Dzięki zainteresowaniu inwestorów polskim rynkiem FI, w przyszłym tygodniu możliwe są dalsze wzrosty cen krajowych papierów dłużnych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,9601, a kurs złotego do euro na 3,9933 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3489 USD i 120,66 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

W marcu Komisja Europejska przedstawi ocenę zaktualizowanego polskiego programu konwergencji, który zakłada zejście z deficytem finansów publicznych poniżej 3 proc. w 2012 roku - ogłosił w czwartek unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Przedstawiony w aktualizacji planu konwergencji scenariusz sprowadzenia deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2012 r. jest "niezbyt realistyczny" - powiedział w wywiadzie dla PAP Kubilay Ozturk, ekonomista HSBC zajmujący się państwami regionu. Ozturk poinformował także o rewizji prognozowanego kursu złotego na koniec tego roku do 3,70 za euro.

FUNDUSZE

W tym tygodniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał otwartym funduszom emerytalnym 593,760 mln zł składek - podało biuro prasowe ZUS.

PROGNOZA

Unijna gospodarka powoli wychodzi z kryzysu - podała Komisja Europejska w opublikowanych w czwartek prognozach gospodarczych dla największych gospodarek Unii Europejskiej. W Polsce wzrost gospodarczy ma być najwyższy i ma wynieść w 2010 r. 2,6 proc. PKB, natomiast wzrost inflacji KE prognozuje na 2,3 proc.

OPINIA

Podczas czwartkowej sesji indeks WIG 20 był raz na plusie, a raz na minusie, ale ostatecznie m.in. po gorszych danych z USA, a przede wszystkim po słabym otwarciu tamtejszych giełd, WIG 20 zanotował zdecydowany spadek. Analitycy oceniają, że to powrót trendu spadkowego.

Giełda chińska zacznie ponownie zyskiwać, ponieważ wzrost gospodarczy w Chinach jest zrównoważony i będzie kontynuowany w przyszłości, a decyzja o podniesieniu stopy dyskontowej przez chiński bank centralny jest świadectwem siły gospodarki tego kraju - uważa Geoff Lewis, kierujący działem usług inwestycyjnych w JPMorgan Asset Management

Obniżenie ratingu kredytowego Grecji to nie byłby koniec świata - uważa Moritz Kraemer, dyrektor zarządzający ds europejskich ratingów kredytowych w agencji ratingowej Standard & Poor's.

Nie ma ryzyka niewypłacalności kraju ze strefy euro - ocenia Moritz Kraemer, dyrektor zarządzający ds europejskich ratingów w agencji ratingowej Standard & Poor's.

Rok 2010 powinien przynieść stabilizację na rynku nieruchomości komercyjnych. Stopy kapitalizacji przestaną rosnąć, a spadki czynszów zostaną zatrzymane - uważają analitycy.

Złoty w 2010 r. będzie się umacniał względem euro, by na koniec roku osiągnąć poziom 3,78 za euro - oceniają analitycy Citigroup. Ich zdaniem w kolejnych latach złoty także będzie się umacniał, do poziomu 3,50 za euro w 2014 r.

POLITYKA

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej w ciągu dwóch tygodni nie zmieniło się i wynosi nadal 50 proc., Prawo i Sprawiedliwość także utrzymało poziom poparcia osiągnięty w poprzednim badaniu i może liczyć na głosy 27 proc. Polaków - wynika z badania GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Radosław Sikorski cieszy się zaufaniem 59 proc. ankietowanych Polaków, a Bronisław Komorowski 54 proc. Obecnemu prezydentowi, Lechowi Kaczyńskiem ufa 36 proc. badanych. - wynika z lutowej edycji badania CBOS, odnośnie zaufania do polityków.

59 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku, jest to o 1 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu - wynika z lutowego sondażu TNS OBOP. Odsetek respondentów będących przeciwnego zdania wynosi 30 proc. i jest najwyższy od 12 miesięcy.

TOWARY

Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw w USA. Jest wyceniana poniżej 80 USD za baryłkę. Amerykański dolar umocnił się wobec euro, a to zniechęca inwestorów do lokowania środków w surowce - podają maklerzy.

Cena ropy Brent w kontraktach na kwiecień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 77,95-77,97 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7079,50 wobec 7060,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.

amp/ ana/

dcske5l

Podziel się opinią

Share
dcske5l
dcske5l