Trwa ładowanie...
dh0b6bm
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 19 listopada, 17.00

...

Share
dh0b6bm

19.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 8,0 proc. rdr, po wzroście o 11,8 proc. rdr we wrześniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

dh0b6bm

Ceny produkcji przemysłowej w październiku wzrosły o 4,0 proc. w stosunku do października 2009 roku, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny.

W trzech kwartałach 2010 r. do Polski przyjechało 44,6 mln cudzoziemców, o 9,5 proc. więcej rdr - podał Instytut Turystyki w komunikacie.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Bank centralny Chin niespodziewanie podwyższył w piątek stopę rezerw obowiązkowych dla banków, o 50 pkt bazowych.

dh0b6bm

DŁUG

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec października 4.213 mln euro wobec 4.233 mln euro na koniec września - podał w piątek NBP.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, rośnie nieprzerwanie już od dwunastu miesięcy - poinformowało w piątek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

dh0b6bm

Aktywność w japońskim sektorze przemysłowym spadła we wrześniu 2010 r. o 0,8 proc. mdm, po spadku w sierpniu o 0,2 proc., po korekcie - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Wskaźniki nastrojów społecznych zarejestrowane w listopadzie są zbliżone do zeszłomiesięcznych - wynika z listopadowego badania CBOS. Zmiana dotyczy percepcji sytuacji politycznej w kraju - wzrosła liczba osób z niej niezadowolonych. Mniej pesymistyczne niż w październiku są prognozy na najbliższy rok. Dotyczy to niemal wszystkich badanych dziedzin z wyjątkiem polityki.

Indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec gospodarki regionu w następnych 6 miesiącach wzrósł w listopadzie 2010 r. o 12,1 pkt. do 31,4 pkt. - wynika z opublikowanych w piątek danych ZEW Center for European Economic Research i Erste Bank.

Nastroje społeczne w listopadzie poprawiły się w stosunku do października - wynika z listopadowego sondażu TNS OBOP. Nadal jednak przeważają negatywne opinie dotyczące sytuacji w kraju. Według 62 proc. Polaków sprawy w Polsce zmierzają w złym kierunku.

dh0b6bm

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,21 proc. i wyniósł 2655,84 pkt.(

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,09 proc. i wyniósł 10.022,39 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,8 proc. i wyniósł 2.888,56 pkt.

dh0b6bm

SPÓŁKI

Getin Holding zawarł warunkową umowę kupna 100 proc. Allianz Banku Polska od Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska. Wartość transakcji, w oparciu o dane z czerwca tego roku, wynosiłaby 140 mln zł - podał Getin Holding w komunikacie.

Niemal 89 proc. pracowników Zakładów Wzbogacania Rud, oddziału KGHM, którzy brali udział w piątkowym referendum, opowiedziało się za strajkiem - poinformował PAP Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący ZZPPM, związku, który organizował piątkowe referendum. Jego zdaniem, przeprowadzenie przez załogę akcji strajkowej lub innej formy protestu jest coraz bardziej prawdopodobne.

New World Resources, który po trzech kwartałach 2010 roku ma 163,6 mln euro zysku netto, liczy na udany czwarty kwartał. Ocenia, że w przyszłym roku jest potencjał do jednocyfrowego wzrostu cen węgla energetycznego - powiedział w wywiadzie dla PAP Marek Jelinek, wiceprezes ds. finansowych NWR.

dh0b6bm

Aviva OFE Aviva BZ WBK w wyniku sprzedaży akcji PBG zszedł poniżej progu 5 proc. w ogólnej liczbie głosów na walnym spółki - podał PBG w komunikacie.

New World Resources ocenia, że ma szanse na przejęcie pakietu większościowego Bogdanki. Spółka rozważy wydłużenie terminu zapisów w wezwaniu i zniesienie bądź obniżenie progu, przy którym wezwanie się powiedzie. Niezależnie od wyników wezwania, NWR może przeprowadzić emisję akcji - powiedział w wywiadzie dla PAP Marek Jelinek, wiceprezes ds. finansowych NWR.

Cinema City zamierza otworzyć w przyszłym roku 8-9 multipleksów z 80-90 ekranami, w tym pięć-sześć kin w Rumunii, dwa w Bułgarii i jedno w Polsce - podała spółka w komunikacie prasowym.

Prawa do akcji serii D spółki Remedis wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 46,67 proc., do 0,44 zł.

NWAI Dom Maklerski planuje w 2011 roku wprowadzić na GPW dwie spółki, wartość ich emisji wyniesie około 70 mln zł. Wszystkie około 20 transakcji planowane przez dom maklerski na 2011 roku będą mieć wartość około 500 mln zł - poinformował w wywiadzie dla PAP Mateusz Walczak, prezes NWAI Dom Maklerski.

Po trzech kwartałach tego roku zysk netto Raiffeisen Bank Polska wyniósł 174,2 mln zł i był o blisko 98 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał bank w komunikacie prasowym.

Cinema City International widzi możliwość, że w Polsce w 2010 roku padnie kolejny rekord sprzedaży biletów w branży kinowej, po 39 mln sztuk w ubiegłym roku - poinformował PAP Nisan Cohen, zastępca dyrektora finansowego spółki.

CD Projekt, spółka zależna Optimusa, w ciągu roku od premiery chce sprzedać 1,3 mln szt. gry Wiedźmin 2. Dzięki premierze tej gry przyszły rok może być dla Optimusa przełomowy. Zakończenie połączenia Optimusa i CDP Investment planowane jest na koniec 2010 r. Spółka rozważa możliwość sprzedaży marki Optimus - poinformował PAP Adam Kiciński, który od 18 listopada jest prezesem Optimusa.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych obejmie 5 mln akcji serii J Optimusa po 2,25 zł za akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

PKP Cargo przewiozły w X 11,6 mln t ładunku, o 6,8 proc. więcej rdr i 2,9 proc. mdm - podała spółka w komunikacie.

Fundusz Mid Europa Partners, który jest w trakcie procesu sprzedaży operatora kablowego ASTER, liczy, że stopa zwrotu z tej inwestycji wyniesie więcej niż 20 proc. Obecnie w ASTER trwa tzw. pełny due-diligence, który zakończy się na początku grudnia, a umowa mogłaby być podpisana przed świętami - poinformował w wywiadzie dla PAP partner w Mid Europa Matthew Strassberg.

Bio-Med Investors, która jest akcjonariuszem Stem Cells Spin, ocenia, że spółka ta może zadebiutować na rynku NewConnect w czerwcu 2011 roku - podała Bio-Med Investors w komunikacie prasowym.

Planowane połączenie Trakcji Polskiej z litewską spółką Tiltra Group jest bardzo ryzykowne, w krótkim terminie czynnikiem ryzyka jest możliwa erozja marż, w długim - oczekiwany spadek wydatków GDDKiA na inwestycje infrastrukturalne - uważa analityk DI BRE Banku Maciej Stokłosa.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił w piątek kurs złotego do dolara na 2,8749 wobec 2,8871 w czwartek, a kurs złotego do euro na 3,9381 wobec 3,9386 w czwartek - poinformował NBP.

FUNDUSZE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu nie przekazał otwartym funduszom emerytalnym składek z powodu przerwy technicznej - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Fundusz private equity Mid Europa Partners może przeznaczyć na inwestycje w regionie jeszcze ok. 850 mln euro, z czego ponad 400 mln euro chciałby wydać w Polsce, jednak może być trudno dojść do takiego poziomu, bo Polska jest rynkiem bardzo konkurencyjnym od strony inwestycji - poinformował w wywiadzie dla PAP partner w Mid Europa, Matthew Strassberg.

OPINIA

Analitycy oceniają, że po zniknięciu nawisu podażowego na akcjach PZU ze strony Eureko, kurs akcji spółki będzie w krótkim terminie rósł, jednak pod koniec I kwartału 2011 roku będzie się ponownie obniżał w oczekiwaniu na sprzedaż przez Skarb Państwa.

Irlandzki kryzys finansowy nie powinien wpłynąć na wzrost gospodarczy Polski, możliwe lekkie osłabienie złotego - uważa Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP i były członek RPP.

Zdaniem analityków, przejęcie Allianz Banku przez Getin Holding nie wpłynie na sytuację fundamentalną Getinu oraz na notowania jego akcji, gdyż transakcja jest niewielka. Inwestorzy mogą natomiast pozytywnie oceniać strategię Getinu, który szuka okazji do rozwoju.

Amerykański indeks giełdowy Standard & Poor's 500 może wzrosnąć nawet o 20 proc. w ciągu 12 miesięcy, a dolar umocni się, bo wzrost gospodarczy w USA jest lepszy od prognoz inwestorów - uważa prezes Goldman Sachs Asset Management, Jim O'Neill.

Ze względu na dodruk pieniądza na rykach akcji powinien utrzymać się pozytywny sentyment. Na warszawskiej giełdzie w 2011 roku WIG 20 powinien testować poziom 3.000 pkt., dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostom będzie koniec wielkich prywatyzacji - uważa Mateusz Walczak, prezes NWAI Dom Maklerski.

Dług publiczny za 2011 r. najprawdopodobniej przekroczy 55 proc. PKB, liczony według przyjętej w Polsce metodologii i 60 proc. PKB według ESA 95. Wynikłe stąd ryzyko nie będzie jednak duże - ocenił w piątkowym komentarzu bank Credit Suisse (CS).

W nadchodzącym tygodniu detaliczne ceny paliw mogą wzrosnąć po podwyżkach marż na stacjach paliw - wynika z analizy portalu e-petrol.pl.

W następnym tygodniu możliwa stabilizacja cen paliw na stacjach benzynowych - wynika z raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

Kryzys zadłużenia w Europie jeszcze się nie skończył - ocenił w piątek Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

PROGRAMY UE

Od połowy stycznia do 19 listopada tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 23.594,6 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje, a jej cena utrzymuje się poniżej 82 USD za baryłkę - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 16 centów do 81,69 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na styczeń 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 85,96-85,98 USD za baryłkę.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 3 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji spadają w reakcji na obawy, że Chiny będą kontynuować podwyższanie stóp procentowych, aby schłodzić gospodarkę. To może również wywołać spadek popytu na metale na chińskim rynku - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana na 8.345,00 USD za tonę, po spadku notowań o 1,0 proc.

W okresie od 8 do 14 listopada na rynkach zbóż zanotowano wzrosty cen zbóż podstawowych, które jednak nie przełożyły się na wyższe ceny mąki (spadek o 2,3 proc.) - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W porównaniu do wcześniejszego tygodnia taniej handlowano wieprzowiną i drobiem, nieco drożej żywcem wołowym (+0,7 proc.).(PAP)

zdz/ gor/

dh0b6bm

Podziel się opinią

Share
dh0b6bm
dh0b6bm