Trwa ładowanie...
dymodp3
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 17 września, 17.00

...

Share
dymodp3

17.09. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 13,5 proc. rdr, po wzroście o 10,5 proc. rdr w lipcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o1,8 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

dymodp3

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu wzrosły o 4,1 proc. w stosunku do sierpnia 2009 roku, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,2 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Jeżeli rząd nie poradzi sobie z ograniczeniem deficytu finansów publicznych oraz ograniczeniem wzrostu długu publicznego, to w średnim terminie może to wzmóc presję na obniżenie ratingu Polski - powiedział PAP David Heslam, dyrektor w dziale europejskich rynków wschodzących Fitch Ratings.

Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu wyniesie ok. 10 proc. rdr wobec wzrostu o 13,5 proc. w sierpniu, w całym III kwartale produkcja wzrośnie o 12 proc. - oceniła w rozmowie z PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Jej zdaniem sierpniowe dane z sektora przemysłowego pozwalają oczekiwać, że wzrost PKB w III kwartale przekroczy rdr 3 proc.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

dymodp3

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w sierpniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Angel Gurria, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nie spodziewa się podwójnego dna recesji w globalnej gospodarce.

Produkcja budowlana w strefie euro spadła w lipcu 2010 najmocniej od 5 miesięcy. Wskaźnik spadł mdm o 3,1 proc. po wzroście w czerwcu, po korekcie, o 1,8 proc. - poinformował w piątek w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Sprzedaż detaliczna w VIII wzrosła o 4-5 proc. rdr, zaś w całym roku można spodziewać się wzrostu rzędu 6-7 proc. rdr - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor generalny POHiD Andrzej Faliński. Jego zdaniem handel będzie rozwijał się o kilka pkt proc. szybciej niż cała gospodarka, co przełoży się na wzrost zatrudnienia w sektorze w ciągu 12 miesięcy o 5 proc.

dymodp3

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, rośnie nieprzerwanie już od dziesięciu miesięcy - poinformowało w piątek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł we wrześniu 66,6 pkt i okazał się niższy od oczekiwań - podano w piątek we wstępnym wyliczeniu.

GIEŁDA

dymodp3

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,28 proc. i wyniósł 2539,42 pkt.

Wydłużenie do 17.30 notowań na GPW, które planowane jest od 2011 roku, nie będzie powiązane z utworzeniem indeksu WIG 30 - poinformował w piątek dziennikarzy prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,23 proc. i wyniósł 9.626,09 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,2 proc. i wyniósł 2.598,69 pkt.

dymodp3

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,19 proc. do 23.219,24 pkt.

Tauron po sesji 17 września wszedł w skład uczestników indeksu mWIG40. Zastąpił w tym indeksie spółkę LC Corp - poinformowała GPW w piątkowym komunikacie.

SPÓŁKI

PGNiG podpisał umowę z Societe Generale, BNP Paribas i UniCredit Bankiem na zorganizowanie programu emisji euroobligacji - poinformował PGNiG w komunikacie.

dymodp3

Huta Szkła Gospodarczego Irena złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu - poinformowała spółka komunikacie.

Novitus podpisał z PKN Orlen dwuletnią umowę ramową, której przedmiotem jest dostarczenie urządzeń wspomagających funkcjonowanie systemów informatycznych na stacjach paliw - podał Novitus w komunikacie.

Standard & Poor's przyznał obligacjom Polkomtela rating BBB+ z perspektywą negatywną - podał telekom w komunikacie prasowym. Debiut obligacji Polkomtela na rynku Catalyst nastąpi 30 września.

Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna z Nowej Sarzyny (Podkarpackie) rozpoczęły budowę instalacji do produkcji dwóch substancji, które będą używane do wytwarzania środków ochrony roślin. Inwestycja o wartości ponad 123 mln zł współfinansowana jest z funduszy unijnych.

Agencja ratingowa Fitch ocenia, że nie ma presji do zmiany ratingu PGE, w związku z akwizycją Energi - poinformował Fitch Ratings w komunikacie

Zgodnie z zapowiedziami, Eurocash złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad Emperią Holding.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił w piątek kurs złotego do dolara na 3,0079 wobec 3,0131 w czwartek, a kurs złotego do euro na 3,9545 wobec 3,9345 w czwartek - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3060 USD i 111,98 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Deficyt sektora finansów publicznych według unijnej metodologii ESA'95 w tym i przyszłym roku może znaleźć się powyżej 8 proc. PKB wobec 7,1 proc. odnotowanych w 2009 roku - oceniają ekonomiści BRE Banku.

ROLNICTWO

We wrześniowym raporcie Strategie Grains obniżyła wcześniejszą prognozę unijnych zbiorów zbóż w sezonie 2010/2011 z 277,5 mln ton do 274,8 mln ton, czyli o 5,9 proc. Produkcja w ubiegłym sezonie wyniosła 292,1 mln ton.

ENERGETYKA

Giełda Papierów Wartościowych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i WSEInfoEngine złożyły do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Internetowej Platformy Obrotu Energią Elektryczną, stanowiącej własność spółki Elbis, należącej do BOT Elektrowni Bełchatów (grupa PGE) - wynika z komunikatu UOKiK.

TOWARY

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7767,50 USD/t.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 1 grosz - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Mijający tydzień przejdzie do historii jako niezwykle pomyślny dla złota, gdyż niemal każdego dnia wyznaczany jest następny historyczny szczyt ceny uncji, która zbliża się do poziomu 1.300 USD - ocenia Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

W połowie przyszłego tygodnia ceny benzyny w handlu detalicznym mogą spaść o 5-6 gr/l - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

Obniżka wartości waluty amerykańskiej w tym tygodniu, stwarza pole do spadków cen paliw w handlu hurtowym i detalicznym - wynika z cotygodniowej analizy portalu e-petrol.pl.

gor/

dymodp3

Podziel się opinią

Share
dymodp3
dymodp3