Trwa ładowanie...
d8xkahd
d8xkahd

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 23 maja, 17.00

...
Share
d8xkahd

23.05. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

RPP nie traktuje ostatniej podwyżki stóp procentowych jako czegoś ostatecznego - uważa Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej.

d8xkahd

RPP prawdopodobnie nadal będzie podnosić stopy procentowe, ale nie ma żadnego sygnału, że to będzie dokonywane cyklicznie - uważa Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej.

Kontynuowanie cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej jest obecnie uzasadnione - uważa Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem przyspieszenie podwyżek stóp procentowych pozwoli zapobiec utrwaleniu się wysokiej inflacji w przyszłości i pozwoli uniknąć konieczności silniejszej reakcji Rady, a stopy procentowe będą mogły zostać ustabilizowane na poziomie adekwatnym do sytuacji gospodarczej.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych w I kwartale 2011 wzrósł o 20,1 proc. rdr i wyniósł 22 mld zł - podał w poniedziałek GUS.

BUDŻET

d8xkahd

Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił w poniedziałek w Katowicach, że rząd nie planuje zmian w systemie emerytur górniczych, które zapewniają górnikom prawo do emerytur po 25 latach pracy pod ziemią.

DŁUG

W środę, 25 maja Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferuje obligacje infrastrukturalne IPS1014 i IDS1018 za 1,0-2,5 mld zł - podano w poniedziałek w komunikacie.

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 44-tygodniowe za 698,0 mln zł przy popycie 3.001,5 mln zł i średniej rentowności 4,564 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

d8xkahd

WSKAŹNIKI

W kwietniu spadła aktywność w amerykańskiej gospodarce - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago. Indeks NAI (National Activity Index) z Chicago Fed, który uwzględnia 85 wskaźników ekonomicznych, spadł w kwietniu do minus 0,45 pkt z plus 0,32 pkt w marcu po korekcie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2011 roku 58,2 pkt wobec 62,0 pkt na koniec kwietnia - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł niespodziewanie w maju 2011 roku 54,9 pkt wobec 56,8 pkt na koniec kwietnia - podano wstępne wyliczenia.

d8xkahd

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2011 r. 55,4 pkt wobec 56,7pkt w kwietniu - podały źródła rynkowe we wstępnych wyliczeniach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2011 roku 54,8 pkt wobec 58,0 pkt na koniec kwietnia - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2011 r. 55,4 pkt wobec 57,8 pkt w kwietniu - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych.

GIEŁDA

d8xkahd

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,52 proc. i wyniósł 9.460,63 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 2,9 proc. i wyniósł 2.774,57 pkt.

SPÓŁKI

Budostal-5, spółka notowana na NewConnect, złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z planowanym przeniesieniem się spółki na rynek główny - podała firma w komunikacie.

d8xkahd

Telekomunikacja Polska liczy na pozyskanie kilkunastu tysięcy nowych klientów do końca 2011 roku dzięki nowej usłudze Neostrada Fiber, czyli szerokopasmowego internetu w technologii VDSL, która ma też być orężem TP w walce z telewizjami kablowymi - poinformował na konferencji prasowej prezes TP Maciej Witucki.

Przedział cenowy akcji w ofercie publicznej Centrum Medycznego Enel-Med został ustalony na 4,50-5,80 zł - poinformowała spółka w aneksie do prospektu emisyjnego.

Golab, spółka zajmująca się handlem wełną i wyrobami wełnianymi, zadebiutuje na rynku NewConnect 24 maja - poinformowała giełda w poniedziałkowym komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazpownictwo podpisało ze spółką Control Process umowę na wykonanie napowierzchniowej instalacji gazowej w Kawernowym podziemnym magazynie gazu Kosakowo. Wartość umowy to 127 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym przed konferencją.

Prawa do akcji Eurosystemu, spółki specjalizującej się w projektach dla telekomunikacji przewodowej i bezprzewodowej oraz usługach geoinformatycznych, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 30 proc., do 3,90 zł.

Veniti, spółka działająca w obszarze turystyki, planuje debiut na NewConnect na przełomie lipca i sierpnia. Spółka chce pozyskać od inwestorów 0,5-1,2 mln zł, które przeznaczy na inwestycje i ewentualne przejęcia - poinformowała spółka w komunikacie.

Enterprise Investors nie prowadzi obecnie żadnych prac na upublicznieniem spółki AVG, która jest jednym z największych na świecie producentów oprogramowania antywirusowego. Fundusz nie wyklucza jednak, że za kilka miesięcy może powrócić do planów przeprowadzenia oferty publicznej AVG - poinformował PAP Dariusz Prończuk, partner zarządzający w Enterprise Investors.

Grupa ADV, skupiająca spółki działające w obszarze komunikacji cyfrowej, innowacyjnych technologii oraz e-commerce, oczekuje, że obecny rok przyniesie jej rekordowe wyniki, czego potwierdzeniem są rezultaty z I kwartału. Do poprawy marżowości grupy w następnych latach ma się przyczynić niedawno przejęta spółka Xentus, której rentowność operacyjna może sięgnąć w 2012 r. 50-60 proc.

Grupa ADV, skupiająca spółki działające w obszarze komunikacji cyfrowej, innowacyjnych technologii oraz e-commerce, zamierza w tym roku upublicznić kolejną ze swoich spółek zależnych, wprowadzając ją na NewConnect - powiedział PAP wiceprezes grupy, Konrad Pankiewicz. Najprawdopodobniej chodzi o iWeii.com.

Trans Polonia przeznaczy na wydatki inwestycyjne w 2011 roku ok. 13 mln zł - poinformował PAP prezes spółki, Dariusz Cegielski.

Komisja nadzoru Finansowego nie sprzeciwiła planowanemu nabyciu przez Leszka Czarneckiego, za pośrednictwem Getin Holding, akcji Allianz Bank Polska i Idea Banku - poinformowała KNF w komunikacie.

Oferta Budimeksu na budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku węzeł Walichnowy - Łódź została wybrana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad za najkorzystniejszą - podała spółka w komunikacie. Wartość zamówienia wynosi 95,7 mln zł netto.

Trans Polonia przeznaczy w 2011 roku ok. 13 mln zł na inwestycje w rozwój głównych segmentów działalności, a przede wszystkim na przewóz ciekłej chemii. Chce też, by za trzy lata przychody spółki z transportu intermodalnego były na poziomie przychodów z transportu kołowego - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Trans Polonii, Dariusz Cegielski.

WALUTY

Złoty kontynuuje zapoczątkowane w ubiegłym tygodniu osłabienie. Negatywny sentyment globalny, mający odbicie także w wycenie polskiej waluty, wywołany jest niepokojami odnośnie sytuacji fiskalnej niektórych krajów strefy euro. Niepokoje inwestorów odnośnie eurolandu mają także odzwierciedlenie na rynku papierów dłużnych. Poniedziałkowa sesja na FI była bardzo zmienna, a kolejne dni mogą przynieść wzrost rentowności.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8193 a kurs złotego do euro na 3,9437 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4020 USD i 114,68 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

BZ WBK TFI, chce do tworzonego funduszu akcji tureckich pozyskać do końca 2011 roku kilkadziesiąt milionów złotych - poinformował PAP Jacek Marcinowski, prezes BZ WBK TFI. Subfundusz Akcji Tureckich zostanie utworzony z przekształcenia istniejącego subfunduszu Rozwoju Nowej Europy.

OPINIA

W tym roku dynamika PKB w Polsce wyniesie 3,9 proc. - wynika z majowego raportu World Economic Survey, przygotowanego przez instytut Ifo. Eksperci Ifo szacują, że inflacja w 2011 r. wyniesie 3,9 proc., wobec 3,3 proc. prognozowanych w raporcie z lutego.

Analitycy ministerstwa gospodarki szacują, że w maju 2011 roku tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie nieco wyższe od notowanego w kwietniu, a tempo produkcji budowlanej pozostanie na poziomie zbliżonym do obecnego.

W całym 2011 r. wartość produkcji budowlanej wzrośnie o ok. 11 proc., napędzana przede wszystkim intensywną realizacją inwestycji infrastrukturalnych - wynika z raportu PMR. W latach 2012-2013 możliwe jest wyhamowanie tempa wzrostu sektora budowlanego. Autorzy raportu prognozują, że w 2011 roku i latach kolejnych rosnąć będzie produkcja sektora mieszkaniowego, jednak wzrost nie będzie przekraczał kilkunastu procent rocznie.

Rada Polityki Pieniężnej do końca roku podniesie stopy procentowe o kolejne 75 pb, i jeszcze o 25 pb w I kwartale 2012 r. - prognozuje bank Morgan Stanley. Zdaniem ekonomistów banku, CPI w III kwartale sięgnie szczytu ok. 4,7 proc. rdr, a dynamika PKB osiągnie szczyt mniej więcej w tym samym czasie.

Zbiory owoców w 2011 roku mogą być jednymi z najniższych na przestrzeni ostatnich lat - ocenił prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych Eberhard Makosz.

Wiceprezes PGNiG prognozuje, że w 2020 roku wykorzystanie gazu ziemnego w Polsce będzie nie mniejsze niż 18 mld metrów sześciennych. Obecne w Polsce wykorzystuje się rocznie ok. 14 mld metrów sześć.

PROGRAMY UE

Wartość wydatków beneficjentów, uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, wyniosła 78,7 mld zł, a w części dofinansowania UE 56,8 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

SONDAŻE

65 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku, 22 proc. badanych jest przeciwnego zdania, zaś 13 proc. ankietowanych nie posiada opinii na ten temat - wynika z majowego badania TNS OBOP. W porównaniu z kwietniem bieżącego roku liczba ankietowanych uważających, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku spadła o 5 pkt. proc.

KADRY

Ministerstwo Finansów Meksyku zapowiedziało w niedzielę, że wyznaczy prezesa banku centralnego Agustina Carstensa na kandydata na stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) po rezygnacji Dominique'a Strauss-Kahna.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu obaw, że w Europie dojdzie jednak do bankructwa Grecji, i oczekiwań, że spowolnienie w gospodarce USA wpłynie na spadek popytu na paliwa - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,49 USD do 98,61 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na lipiec 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 110,14-110,16 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o gospodarkę Chin i kryzys w Grecji - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.935,00 USD za tonę, po spadku notowań o 1,5 proc.

W Polsce w 2010 roku sprzedano o 0,7 proc. więcej piwa niż w 2009 roku, co oznacza wzrost do 34,34 mln hektolitrów. Przedstawiciele ZPPP Browary Polskie uważają, że w kolejnych latach należy spodziewać się stabilizacji lub niewielkiego wzrostu sprzedaży.

(PAP)

zdz/ asa/

d8xkahd

Podziel się opinią

Share
d8xkahd
d8xkahd