Trwa ładowanie...
d3nz0yj
d3nz0yj

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 28.02-1.03

ZAGRANICA

- Niedzielny szczyt ma pokazać, że UE podejmuje skoordynowane działania dla przywrócenia stabilności finansowej. Ma też być wyrazem poparcia dla...

Share
d3nz0yj

ZAGRANICA

- Niedzielny szczyt ma pokazać, że UE podejmuje skoordynowane działania dla przywrócenia stabilności finansowej. Ma też być wyrazem poparcia dla wspólnego rynku - wynika z projektu deklaracji przygotowanej na szczyt przez czeskie przewodnictwo.

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz premier kierujących Unią Czech Mirek Topolanek poinformowali, że na niedzielnym szczycie UE przywódcy byli zgodni co do tego, iż nie należy zmieniać zasad wejścia do strefy euro.

d3nz0yj

- Węgry wystąpiły w niedzielę o przyjęcie planu pomocy dla dotkniętej kryzysem finansowym i gospodarczym Europy Wschodniej i Środkowej w wysokości 160-190 mld euro.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel sprzeciwiła w niedzielę węgierskiemu planowi miliardowej pomocy dla wschodnioeuropejskich członków UE.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował, że na kwietniowy szczyt G-20 w Londynie zamierza przywieźć propozycje dotyczące nowej Karty Energetycznej.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że jeśli Ukraina w terminie nie ureguluje należności za odebrany w lutym rosyjski gaz ziemny, to jego kraj zażąda od Kijowa płacenia z góry za surowiec, który ma być dostarczany w następnych miesiącach.

d3nz0yj

- Brytyjski premier Gordon Brown zapowiedział w sobotę, w artykule w "London's Sunday Times", że podczas wtorkowej wizyty w Biały Domu będzie starał się o stworzenie "globalnego paktu", który powstrzymałby światowy kryzys gospodarczy.

- Tysiące ludzi demonstrowały w sobotę w Turynie w obronie miejsc pracy, zagrożonych z powodu kryzysu. Hasło manifestacji, zwołanej przez lewicową centralę związkową Cgil, brzmiało: "Na kryzys jest rozwiązanie: praca i kontrakty".

- Bułgarskie gospodarstwa domowe zapożyczyły się na prawie 6 mld euro, biorąc kredyty w bankach i towary w leasing - poinformował w sobotę dziennik "Sega", powołując się na oficjalną statystykę.

- Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva ostrzegł w sobotę kraje Azji Południowo-Wschodniej, że region ten zostanie "poddany surowej próbie" w związku ze światowym kryzysem finansowym.

d3nz0yj

- Premier Chin Wen Jiabao powiedział w sobotę, że kryzys finansowy nie sięgnął jeszcze najniższego poziomu, ale kroki podjęte przez jego rząd przynoszą pierwsze efekty.

- Globalna grupa bankowa HSBC (Hongkong Shanghai Banking Corporation), choć wciąż jest dochodowa, zamierza dokapitalizować się w drodze dodatkowej emisji akcji na sumę 17 mld USD (12 mld funtów) - donosi w niedzielę biznesowy dodatek tygodnika "Observer".

KRAJ

- Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Philippe Maystadt zapowiedział w niedzielę po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, że EBI pożyczy Polsce w 2009 r. od 3,5 do 4 miliardów euro.

d3nz0yj

- Premier Donald Tusk powiedział po szczycie w Brukseli, że jest gotów rozmawiać z opozycją i prezydentem o dacie przyjęcia euro, ale na razie podtrzymuje mapę drogową ustaloną przez rząd.

- Premier Donald Tusk uważa, że zadłużanie się Polski nie jest dobrą metodą walki z kryzysem. Nie zgadza się też z pomysłem przeprowadzenia referendum w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro.

- Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w niedzielę w Brukseli na marginesie szczytu antykryzysowego, że Polska nie zwraca się o złagodzenie kryteriów wejścia do strefy euro w czasach kryzysu.

- Polska, czeskie przewodnictwo i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej odrzuciły w niedzielę węgierski plan pomocy dla dotkniętego kryzysem finansowym i gospodarczym regionu w wysokości 160-190 mld euro.

d3nz0yj

- Premier Donald Tusk poinformował w niedzielę, że usłyszał w piątek od kanclerz Angeli Merkel, iż Niemcy nie są zainteresowane projektem euroobligacji.

- Ministerstwo Finansów będzie "w sposób bardziej regularny" wymieniać euro na rynku międzybankowym za pośrednictwem BGK - poinformował PAP w niedzielę w kuluarach szczytu EU Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów.

- Wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział w rozmowie z PAP, że resort finansów planuje kolejne emisje euroobligacji w tym roku we frankach szwajcarskich i dolarach. Mniej prawdopodobna jest emisja w jenach.

- Zakładamy, że mediacja prezydenta ws. euro powiedzie się i referendum nie będzie potrzebne; gdyby jednak się nie udała, nie wykluczamy wniosku o referendum - powiedział PAP w sobotę szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.

d3nz0yj

- Sobotnie posiedzenie Rady Naczelnej PSL poświęcone było głównie kryzysowi gospodarczemu - poinformował na konferencji prasowej w trakcie obrad Rady wicepremier i prezes partii Waldemar Pawlak. Ludowcy zajmowali się m.in. propozycjami pomocy spłaty kredytu dla osób, które straciły pracę.

- Współpraca instytucji publicznych i prywatnych firm przy realizowaniu inwestycji stanie się narzędziem w zwalczaniu kryzysu - uważa wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. W sobotę Ustawa o Partnerstwie Publiczno Prywatnym (PPP) stała się obowiązującym prawem.

- Zysk netto grupy Asseco Poland, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w IV kwartale 2008 roku 100 mln zł i okazał się lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 95,3 mln zł zysku netto.

- Grupa kapitałowa Comarch miała w IV kwartale 2008 roku 37 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik okazał się o 50 proc. wyższy od rynkowych oczekiwań, które zakładały 24,5 mln zł zysku netto.

- Wyniki producenta płytek i wyposażenia łazienek, Cersanitu, w czwartym kwartale 2008 roku okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. Grupa miała 106 mln zł straty netto, podczas gdy rynek spodziewał się, że strata sięgnie 65,9 mln zł.

- Barlinek, producent deski podłogowej, miał 78 mln zł straty netto w czwartym kwartale 2008 roku, a cały zeszły rok spółka zamknęła stratą netto w wysokości 36,6 mln zł - poinformował Barlinek w raporcie kwartalnym.

- Barlinek, producent podłóg drewnianych, oklein i peletu, zamierza w 2009 roku zwiększyć wolumen sprzedaży mimo oczekiwanego dalszego pogorszenia popytu na rynku - poinformował przewodniczący rady nadzorczej Barlinka Mariusz Gromek.

- Raiffeisen Bank Polska wypowiedział Sfinksowi umowę kredytową o wartości 9,1 mln zł, a ING Bank Śląski rozwiązał umowę opcji walutowej, co oznacza konieczność zapłaty bankowi 6,8 mln zł - poinformował Sfinks w sobotnich komunikatach.

- Grupa energetyczna Enea obniżyła do 194 mln zł z 250 mln zł swoje szacunki zysku netto za 2008 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

- Spółka budowlana ABM Solid zdecydowała o obniżeniu prognozy zysku netto grupy w zeszłym roku do 12 mln zł. Podniesione zostały prognozy zysku operacyjnego i przychodów - poinformował ABM Solid w komunikacie. (PAP)

pr/

d3nz0yj

Podziel się opinią

Share
d3nz0yj
d3nz0yj