Trwa ładowanie...
d3yle7y
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 7 - 8 stycznia

...

Share
d3yle7y

08.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

ZAGRANICA

- Jak poinformował w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel", Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie wierzy, by Grecja była w stanie trwale uporać się ze swym zadłużeniem w ramach dotychczasowych planów sanacji finansów publicznych.

d3yle7y

- Premier Włoch Mario Monti wyraził w sobotę opinię, że żaden kraj nie może sam rozwiązywać obecnego kryzysu. Szef rządu stwierdził, że wysiłki podejmowane przez jego kraj "nie mają sobie równych".

- Francji wolno wprowadzić u siebie podatek od transakcji finansowych, ale Wielka Brytania zablokuje objęcie takim podatkiem całej Unii Europejskiej - oświadczył w niedzielę brytyjski premier David Cameron.

- Parlament Iranu zakazał w niedzielę nielicencjonowanego handlu walutą po tym, gdy nowe sankcje USA przyczyniły się do gwałtownego wzrostu popytu na dolary i znacznego osłabienia irańskiego riala.

- Brytyjski premier zamierza ukrócić przyznawanie wyśrubowanych zarobków oraz zawrotnie wysokich odpraw szefom dużych korporacji nawet wówczas, gdy nie byli efektywni. David Cameron chce, aby zajęli się tym akcjonariusze spółek.

d3yle7y

- W sezonie październik 2011/wrzesień 2012 światowa podaż 13 najważniejszych olejów roślinnych przewidywana jest na około 157,8 mln t, czyli o 4 proc. więcej niż w poprzednim sezonie - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA)

KRAJ

- Projekty dotyczące zapowiadanych przez premiera Donalda Tuska zmian w PIT będą gotowe do końca stycznia - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski. Zapewnił, że z obowiązujących w 2011 r. ulg podatkowych będzie można też skorzystać w 2012 r.

- Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (PPL) zarządzające Lotniskiem Chopina ogłosiło przetarg na generalnego wykonawcę przebudowy starej części terminalu - poinformował PAP rzecznik lotniska Przemysław Przybylski. Koszt inwestycji to ok. 300 mln zł.

d3yle7y

- Utworzenie w połowie tego roku hurtowego rynku gazu, jego uwolnienie za rok i tworzenie warunków do uwolnienia cen gazu dla gospodarstw domowych - to założenia przygotowanej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) "Mapy drogowej uwolnienia cen gazu ziemnego".

- Liczba udzielanych kredytów hipotecznych w tym roku może spaść od 15 do 40 proc. - prognozują specjaliści. Tłumaczą, że ma to związek m.in. z obowiązującą od Nowego Roku tzw. rekomendacją S oraz spowolnieniem gospodarczym.

- Zarząd Bomi zadecydował o rozpoczęciu procesu mającego na celu wyłonienie inwestora gotowego nabyć całość lub część akcji spółki zależnej Rabat Service - podało Bomi w komunikacie.

- Po Nowym Roku ceny paliw na części stacji wyraźnie wzrosły. W kolejnym tygodniu stycznia należy liczyć się z dalszymi zwyżkami, na co wskazuje skala wprowadzonych już podwyżek na rynku hurtowym - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

- Jakość produktów i usług, a nie ich cena jest dla małych i średnich przedsiębiorstw kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku - wynika z badań PKPP Lewiatan.

- Popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce jest tak duży, że większość budowanych obiektów została już wynajęta - twierdzą analitycy rynku nieruchomości komercyjnych. Dodają, że m.in. z tego powodu w 2012 r. czynsze lekko wzrosną. (PAP)

ana/

d3yle7y

Podziel się opinią

Share
d3yle7y
d3yle7y