Trwa ładowanie...
d2thm6i
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 9 lutego, 20.00

...

Share
d2thm6i

09.02. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku obniży się o 2-2,5 pkt. proc. PKB, a w przyszłym o kolejne 2 pkt. proc. - powiedział w środę wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

d2thm6i

Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2010 roku wyniosło 3.438,21 zł, czyli wzrosło o 6 proc. rdr - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Jeżeli w tym roku nie uda się przeprowadzić zmian w OFE, dług publiczny i tak nie przekroczy poziomu 55 proc. w relacji do PKB - poinformował wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Ministerstwo Gospodarki zakłada, że w 2011 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) przekroczy 10 mld euro - poinformował PAP wiceminister gospodarki Rafał Baniak.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d2thm6i

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych będzie pozostawało wysokie "przez jakiś czas", a oczekiwania inflacyjne pozostają stabilne - powiedział szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke przed komisją budżetową amerykańskiej Izby Reprezentantów w środę.

Eksport w Niemczech w grudniu 2010 r. wzrósł po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, o 0,5 proc. mdm, po takim samym wzroście w listopadzie - poinformował w środę w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Deficyt budżetowy Francji osiągnął rekordowy poziom w 2010 roku i wyniósł 148,8 mld euro; rok wcześniej było to 138 mld euro - poinformował francuski minister budżetu Francois Baroin, potwierdzając wstępne prognozy swego ministerstwa opublikowane w styczniu.

Nadwyżka w handlu Niemiec wyniosła w XII 2010, bez uwzględniania czynników sezonowych, 11,9 mld euro wobec nadwyżki 13,1 mld euro w listopadzie, po korekcie - poinformował w środę w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

d2thm6i

Produkt Krajowy Brutto Łotwy wzrósł w IV kw. 2010 r. o 3,7 proc. rdr, po wzroście w III kw. o 2,9 proc. - poinformowało w środę Centralne Biuro Statystyczne w Rydze we wstępnych wyliczeniach.

BUDŻET

Projekt zmian w transferach składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafi do parlamentu na początku marca - powiedział w środę minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera.

Ograniczenie deficytu do 3 proc. wymagać będzie dodatkowych działań, poza tymi, które do tej pory zaproponował rząd - ocenia Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

d2thm6i

Oprócz zmian w systemie emerytalnym i dyskusji nad rządową propozycją potrzeba także debaty nad innymi zmianami, takimi jak: reforma KRUS i służb mundurowych, podniesienie wieku emerytalnego czy składki rentowej - uważa minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera. Jego zdaniem najbliższe miesiące powinny być czasem dyskusji nad tymi propozycjami.

DŁUG

Nie jest prawdziwe stwierdzenie, w kontekście sytuacji w Polsce, że jeśli rentowność obligacji 10-letnich osiągnie 7 proc., kraj jest bliski bankructwa - podało Ministerstwo Finansów w środę w komunikacie.

MF sprzedało obligacje OK0113 za 4.795 mln zł przy popycie 8.776 mln zł i średniej rentowności 5,031proc. - podał resort w środę w komunikacie.

d2thm6i

WSKAŹNIKI

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 4 lutego o 5,5 proc. - podano w środę w komunikacie.

Wskaźnik zaufania w strefie euro wzrósł w I kw. 2011 r. do 116,8 pkt. ze 107,5 pkt. w IV kw. 2010 - podał niemiecki instytut Ifo w kwartalnym raporcie w środę.

GIEŁDA

d2thm6i

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,16 proc. i wyniósł 2.742,05 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,03 proc., do 7.320,90 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,64 proc., do 6.052,29 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,43 proc. i wyniósł 4.090,74 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu sesji spadł o 1,78 proc., do 22.623,24 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,17 proc. i wyniósł 10.617,83 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 2.774,07 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy BRE Banku w czwartym kwartale 2010 roku wyniósł 195,5 mln zł i okazał się powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 175 mln zł. W całym 2010 roku zysk netto grupy sięgnął 641,6 mln zł.

Grupa Kęty prognozuje, że osiągnie w 2011 roku 94,3 mln zł zysku netto, 133 mln zł zysku operacyjnego i 1,36 mld zł przychodów - podała spółka w komunikacie.

Zysk netto Grupy Kęty wzrósł w IV kw. 2010 roku do 18,85 mln zł z 14,77 mln zł rok wcześniej i był zgodny z zapowiedzami spółki, która szacowała wcześniej, że wyniesie on 18,5 mln zł.

Zarząd Grupy Kęty zaproponuje wypłatę około 4 zł dywidendy na akcję z zysku za 2010 rok - powiedział Dariusz Mańko, prezes spółki.

Prawa do akcji spożywczego supermarketu internetowego Fresh24.pl wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 20,5 proc., do 2,35 zł.

BRE Bank ocenia, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia założonego w strategii poziomu ROE brutto i wskaźnika kosztów do dochodów - poinformował Cezary Stypułkowski, prezes banku.

BRE Bank podtrzymuje, że w przychodach banku powinien wzrosnąć udział bankowości detalicznej - poinformował Cezary Stypułkowski, prezes banku.

Zarząd BRE Banku raczej nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy z zysku netto za 2010 roku - poinformowal Cezary Stypułkowski, prezes banku.

Giełda w Londynie (LSE) oraz w Toronto (TMX) porozumiały się w sprawie połączenia. Powstanie jedna z największych giełd świata, na której dużą rolę odgrywać będą zwłaszcza spółki górnicze.

Grupa Kęty od 2012 roku powinna zacząć wypracowywać wyższe zyski i dzięki temu od 2013 roku jej dywidenda na akcję może się zwiększyć - poinformował w środę na konferencji prasowej prezes spółki Dariusz Mańko.

PKO BP sprzedał w 2010 roku 14 tys. kredytów hipotecznych z programu "Rodzina na swoim" za około 2,5 mld zł - poinformował bank w komunikacie.

Spółki Vienna Insurance Group Polska uzyskały w ubiegłym roku wynik finansowy netto na poziomie 13, 3 mln zł, wobec 67,5 mln zł w roku 2009 - poinformowała grupa w komunikacie prasowym.

Coca Cola zanotowała w IV kwartale 2010 r. po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych 0,72 USD zysku na akcję - poinformowała spółka w środę w komunikacie.

City Interactive w I kw. powoła spółkę zależną, której celem będzie tworzenie i wydawanie gier na platformy smartphone (iPhone, Android, BlackBerry, itp.). Spółka planuje przejęcie studiów produkujących gry na te platformy. Nowo powołana spółka pierwsze przychody planuje osiągnąć jeszcze w 2011 r., a w roku 2012 mają one stanowić istotną część przychodów grupy - podało City Interactive w komunikacie.

Wyniki Sonela za IV kw. 2010 r. powinny być zdecydowanie lepsze r/r. W całym minionym roku przychody spółki przekroczyły 35 mln zł. W 2011 r. producent mierników spodziewa się istotnego wzrostu przychodów, przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności. Głównym czynnikiem wzrostu w bieżącym roku ma być sprzedaż eksportowa - poinformował PAP prezes spółki Krzysztof Wieczorkowski.

Oferta konsorcjum Budimeksu (lider, 50 proc.), Tchas Polska i Eiffage Budownictwo Mitex o wartości 758 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu organizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe Centrum Realizacji Inwestycji Oddział w Szczecinie na "Wykonanie robót budowlanych modernizacji linii nr 9 na odcinku od km 184,8 do km 236,92 objętym obszarem Lokalnego Centrum Sterowania z siedzibą w Iławie" - podał Budimex.

Grupa Analizy Online zanotowała w 2010 r. stratę netto w wysokości 81 tys. zł wobec prognozy skonsolidowanego zysku 192,5 tys. zł. Przychody Grupy wyniosły 3,577 mln zł, co stanowi 100 proc. realizacji prognozy - wynika ze wstępnych szacunków podanych przez spółkę w środowym komunikacie.

Zarząd kopalni węgla kamiennego Bogdanka na Lubelszczyźnie uznał za zbyt wygórowane żądania podwyżek płac o 4,5 proc. Tym samym wszedł w spór zbiorowy ze związkami, według których kopalnię stać na takie podwyżki.

Comarch wdroży system Comarch CDN XL w grupie Milenium Inwestycje. Wdrożenie systemu obejmuje czternaście firm produkcyjnych, handlowych i usługowych. Wartość kontraktu to kilka mln zł - podał Comarch w komunikacie prasowym.

Platforma Mediowa Point Group w drugiej połowie 2011 r. uruchomi projekt Point Group Business Unit, który docelowo obejmować ma m.in. nowy tytuł prasowy - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

WALUTY

Złoty po porannym osłabieniu odrobił straty i kończy dzień na poziomach zbliżonych do wtorkowego zamknięcia. Na rynku długu mimo udanej aukcji rentowności wzrosły.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8581 a kurs złotego do euro na 3,8993 - poinformował NBP.

OPINIA

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła umiarkowane wzrosty indeksu WIG 20. Nie zmieniła się jednak sytuacja techniczna i rynek wciąż pozostaje w konsolidacji, z której wybicie umożliwić może dopiero silniejszy impuls z zagranicy - oceniają analitycy.

Ekonomiści z Millennium Banku oczekują kolejnej podwyżki stóp procentowych dopiero w drugim kwartale tego roku, decyzja o zacieśnieniu polityki pieniężnej w marcu wydaje się mało prawdopodobna. Ich zdaniem RPP będzie chciała stopniowo dozować podwyżki stóp, dostosowując ich poziom do aktualnej sytuacji gospodarczej i rynkowej. Na koniec roku stopa referencyjna NBP znajdzie się na poziomie 4,25 proc.

Ekonomiści z Millennium Banku oczekują w 2011 roku wzrostu PKB o 4,2 proc. Ich zdaniem motorem wzrostu pozostanie konsumpcja indywidualna oraz inwestycje.

Rynki wschodzące mogą w pierwszym kwartale tego roku dalej zachowywać się gorzej od rynków rozwiniętych, na co wpływa wysoka inflacja, z jaką zmaga się wiele krajów rozwijających się oraz niepewność geopolityczna, związana z zamieszkami w krajach arabskich - uważa, Robert Parker, analityk Credit Suisse.

Zdaniem BPH TFI w 2011 roku na rynku akcji nadal panować będą wzrosty, ale będą one mniejsze niż w roku ubiegłym. Wzrostom przeszkadzać będą zmiany w OFE oraz podaż akcji ze strony MSP - poinformował Grzegorz Łętocha, dyrektor w BPH TFI

POLITYKA

W porównaniu z poprzednim miesiącem poparcie dla PO spadło o 13 pkt. proc. do poziomu 41 proc., a poparcie dla PiS wzrosło o 2 pkt. proc., do 26 proc. - wynika z lutowego sondażu TNS OBOP.

SLD chce wcześniejszych wyborów do Sejmu i Senatu, jednak pozostałe kluby parlamentarne są przeciwne skróceniu kadencji. PO zapewnia, że wybory będą jesienią. PiS deklaruje, że nie poprze ewentualnego wniosku o samorozwiązanie Sejmu, bo czeka na "cud gospodarczy".

TOWARY

W ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły blisko 1,9 mln ton węgla mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie niemal o tyle samo wzrosła sprzedaż węgla; zmniejszył się też stan jego zapasów - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Gospodarki.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i odbijają się z najniższego poziomu od 8 dni, bo w USA spadły zapasy surowca, po raz pierwszy od 5 tygodni - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 63 centy do 87,57 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na marzec 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 100,46-100,48 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają podczas tej sesji po podwyżce stóp procentowych w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.990,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9972,50 USD/t.(PAP)

pif/ jtt/

d2thm6i

Podziel się opinią

Share
d2thm6i
d2thm6i