Trwa ładowanie...
d38d54r
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 11 października, 20.00

...

Share
d38d54r

11.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej we wrześniu spowolniła do około 5 proc. rdr z 8,1 proc. w sierpniu - ocenia w rozmowie z PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w Ministerstwie Gospodarki.

d38d54r

Ministerstwo Gospodarki szacuje inflację we wrześniu na poziomie około 4,1 proc. rdr wobec 4,3 proc. w sierpniu. W ujęciu miesięczny ceny we wrześniu wzrosną o 0,2-0,3 proc. - ocenia dla PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w resorcie gospodarki.7

Nawet jeśli ceny żywności i paliw utrzymywałyby się nadal na wysokim poziomie, to ich wpływ na wskaźnik inflacji powinien wygasać - uważa Michał Brzoza-Brzezina, dyrektor Biura Badań Stosowanych w Instytucie Ekonomicznym NBP. Jego zdaniem w Polsce na razie nie widać efektu drugiej rundy, ponieważ występuje pozytywne zjawisko wzrostu aktywności zawodowej ludności, co hamuje wzrost płac.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w sierpniu 2011 r. o 1,0 proc. rdr, podczas gdy w lipcu spadła o 0,9 proc., po korekcie - poinformowało we wtorek w komunikacie Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

d38d54r

KE chce nieco zmniejszyć różnice w dopłatach dla rolników w krajach UE, nowością są jednorazowe dopłaty dla małych gospodarstw - od 500 do 1000 euro rocznie, oraz zachęty dla początkujących rolników - przewiduje reforma Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-20.

BUDŻET

Premier Słowacji Iveta Radiczova zagroziła dymisją, jeśli parlament we wtorkowym głosowaniu sprzeciwi się reformie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). W nocy słowacka koalicja nie osiągnęła porozumienia w tej sprawie.

WSKAŹNIKI

d38d54r

Indeks cen transakcyjnych mieszkań spadł we wrześniu o ok. 1,4 proc. i kolejny raz odnotował najniższy poziom w swojej blisko czteroletniej historii - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. Zdaniem autorów raportu, tendencja spadkowa indeksu cen transakcyjnych mieszkań może się utrzymać.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu ponownie spadł - indeks roczny do 49 pkt., a kwartalny do 50 pkt. - podała PKPP Lewiatan we wtorkowym komunikacie. Zdaniem autorów raportu, należy się spodziewać stopniowego osłabienia gospodarki w czwartym kwartale tego roku., a wzrost PKB w tym roku wyniesie ok. 4 proc.

W USA zanotowano wzrost indeksu optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. We wrześniu 2011 r. wskaźnik wzrósł do 88,9 pkt z 88,1 pkt w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) we wtorek w komunikacie.

GIEŁDA

d38d54r

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,16 proc. i wyniósł 2261,87 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,30 proc. i wyniósł 5.865,01 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,25 proc. i wyniósł 3.153,52 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,06 proc., do 5.395,70 pkt.

d38d54r

Węgierski indeks BUX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,17 proc., do 17.012,74 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,0 proc. i wyniósł 8.773,68 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,2 proc. i wyniósł 2.348,52 pkt.

SPÓŁKI

d38d54r

KGHM Polska Miedź po 20 października złoży ofertę zakupu zagranicznych złóż rud miedzi - poinformował we wtorek PAP prezes spółki, Herbert Wirth. Nie podał szczegółów planowanej transakcji, powołując się na poufność przedsięwzięcia.

Grupa Lotos nie osiągnie 1 mld zł zysku netto w 2011 roku przy obecnym kursie walutowym - poinformował wiceprezes Lotosu Mariusz Machajewski, cytowany przez agencję Bloomberg.

Przedsiębiorstwo Hydrauliki Siłowej Hydrotor i Zakłady Automatyki Polna, obie spółki notowane na warszawskiej giełdzie, złożyły wstępne oferty kupna 85 proc. akcji spółki Archimedes - poinformował resort skarbu na swojej stronie internetowej.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Zakładów Automatyki Polna zwołane na 8 listopada ma upoważnić zarząd do ogłoszenia wezwania na 0,5 mln akcji własnych, stanowiących 19,34 proc. głosów, po 16 zł za jedną akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Colian spodziewa się, że III kwartał br. przyniesie grupie rdr kilkuprocentowy wzrost przychodów. W całym roku celem jest wypracowanie wyższej sprzedaży i zysków niż w roku poprzednim - powiedział PAP prezes grupy, Jan Kolański. Dodał, że Colian planuje wydać na inwestycje w 2012 r. 40 mln zł, z czego 75 proc. środków przeznaczy na wdrożenie nowych technologii.

Eko Export, produkujący mikrosferę uszlachetnioną, po zweryfikowaniu danych finansowych za lipiec i sierpień, podniósł prognozę tegorocznego zysku netto do 6,7 mln zł z 6 mln zł - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

Kurs akcji funduszu IQ Partners wzrósł na otwarciu w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych o 4,59 proc., do 2,28 zł.

IQ Partners, fundusz typu venture capital, zamierza w najbliższym czasie wprowadzić na rynek NewConnect 6 spółek ze swojego portfela. Planuje ponadto wydać na inwestycje do 5 mln zł do końca roku - poinformował PAP prezes funduszu Maciej Hazubski, podczas uroczystości debiutu funduszu na rynku głównym GPW.

Kurs akcji spółki Voxel, działającej na rynku diagnostyki obrazowej, spadł na otwarciu w debiucie na rynku New Connect o 21,05 proc. do 15 zł.

Voxel, spółka działająca w ramach rynku diagnostyki obrazowej, chce przejść na rynek główny GPW w marcu 2012 roku. Przejściu towarzyszyć może emisja nowych akcji bądź obligacji. Spółka rozważa ponadto akwizycje dwóch podmiotów z branży diagnostycznej - powiedział PAP Jacek Liszka, prezes Voxel, podczas debiutu spółki na rynku NewConnect.

ATC Cargo prognozuje w 12' przychody na poziomie 110,5 mln zł, a zysk netto 3,4 mln zł. Spółka podwyższyła prognozę przychodów za 11' z 81 mln zł na 84 mln zł. Zysk netto za 2011 r. został utrzymany na poziomie 2,38 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

CEZ zamierza się koncentrować głównie na rynku czeskim. Planuje konsolidację biznesów w Polsce, Bułgarii i Rumunii - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Daniel Benes, prezes koncernu.

Oferta Compu, o wartości 57,13 mln zł brutto, po ponownej ocenie ofert została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na rozbudowę sieci NewMan i zostały już spełnione warunki formalne wymagane, aby mogła zostać podpisana umowa w tej sprawie - poinformowała PAP Iwona Gierczyk z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk Poznańskie Centrum Superkomputerowo - Sieciowe. Będzie to drugi największy kontrakt w historii Compu.

Impexmetal zdecydował, że w czwartej transzy skupi 3.000.000 akcji własnych - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Gremi Media objęło większościowy pakiet Presspubliki, wydawcy m.in. dziennika "Rzeczpospolita" - poinformował we wtorek PAP doradca spółki Jarosław Knap.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o zapasach ropy i gazu - podała we wtorek kancelaria prezydenta. Obowiązek utrzymywania zapasów gazu ma dotyczyć tylko tych firm, które zajmują się przywozem tego surowca w celu jego odsprzedaży odbiorcom w Polsce.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o prawie telekomunikacyjnym - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta. Zwiększa ona ochronę abonentów przed nadużyciami podczas korzystania z usług o podwyższonej opłacie.

WALUTY

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3607 USD i 104,26 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

RYNKI WALUTOWE

Możliwy brak zgody parlamentu słowackiego na pomoc dla Grecji spowodował nawrót nerwowości na rynki oraz przecenę złotego i pogorszenie sytuacji na rynku długu.

Na posiedzeniu rady koordynacyjnej ds. euro Pełnomocnik Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przedstawił strukturę i założenia Narodowego Planu Wprowadzenia Euro - podał resort finansów, nie przedstawiając szczegółów.

Rząd jest nadal przekonany, że wejście Polski do strefy euro będzie korzystne dla polskiej gospodarki, ale nie określa daty, kiedy może to nastąpić - poinformował Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro. Dodał, że intencją rządu jest możliwe szybkie wejście do strefy euro, ale najpierw musi zostać zażegnany kryzys zadłużenia w strefie euro oraz musi ona zostać wzmocniona instytucjonalnie.

FUNDUSZE

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw o funduszach inwestycyjnych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych - poinformowała we wtorek prezydencka kancelaria.

OPINIA

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiegała pod znakiem niskiej zmienności, ostateczne zakończyła się lekkim spadkiem indeksów. Zdaniem analityków nastroje na środowej sesji będą zależeć od informacji ze Słowacji, jak i sytuacji na giełdach zagranicznych.

Ceny na rynku mieszkań w ciągu dwóch lat spadną o 10-20 proc. - ocenił w rozmowie z PAP prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości Zbigniew Kubiński.

Mimo wyborczego zwycięstwa przyjaznej rynkowi PO, złoty "niekoniecznie będzie gwiazdorem regionu Europy Centralnej", ponieważ kwestia redukcji stóp procentowych stanie się aktualna z końcem tego roku - sądzi BNP Paribas.

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych podniosło prognozy zbiorów jabłek w 2011 roku z 2,3 mln ton do 2,45 mln ton - poinformował prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych Eberhard Makosz.

Z powodu wysokiego zadłużenia (100 proc. PKB) i groźby obniżki ratingu, Belgii nie stać na ratowanie pogrążonego w trudnościach francusko-belgijskiego banku Dexia, oficjalnie będącego w stanie likwidacji - sądzi ośrodek badawczy Stratfor.

Pomimo spowalniającej gospodarki amerykańskiej, spółki wchodzące w skład indeksu S&P 500 prawdopodobnie poprawiły wyniki w III kw. 2011 roku. Wydźwięk rozpoczynającego się w tym tygodniu sezonu prezentacji wyników może być jednak negatywny, a wpłynąć mogą na to publikowane przy okazji prezentacji raportów kwartalnych prognozy, które wskazywać mogą na możliwe pogorszenie kondycji amerykańskich korporacji w nadchodzących kwartałach.

POLITYKA

PO wprowadzi do nowego Sejmu 207 posłów, PiS - 157, Ruch Palikota - 40, PSL - 28, SLD - 27, a Mniejszość Niemiecka - jednego. Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Frekwencja wyborcza wyniosła 48, 92 proc.

W Senacie zasiądzie 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS; dwóch reprezentantów będzie miał PSL; jednego - inicjatywa Obywatele do Senatu; będzie też trzech senatorów niezależnych - Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych.

Zapowiedziane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego konsultacje, m.in. w sprawie tworzenia nowego rządu, rozpoczną się w środę i potrwają do piątku. Szefowie partii, które w wyniku wyborów wejdą do nowego Sejmu, będą spotykać się z prezydentem indywidualnie.

Będę proponował zarówno prezydentowi, jak i wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, aby do końca prezydencji nie zmieniać składu rządu - powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla tygodnika "Polityka".

Ruch Palikota jest gotowy poprzeć rząd Donalda Tuska, bez obejmowania stanowisk, tylko poprzez "wskazanie do tego rządu bezpartyjnych czy ponadpartyjnych fachowców" - oświadczył we wtorek Janusz Palikot.

KADRY

Andrzej Jakubiak, były wiceprezes NBP i obecny wiceprezydent Warszawy zostanie nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego - zapowiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla "Polityki".

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji na obawy o możliwe zakłócenia w jej dostawach z Kuwejtu i Nigerii - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XI, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 21 centów do 85,62 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 108,42-108,44 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu oznak słabszego popytu na metale w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.378,00 USD za tonę, po spadku notowań o 1,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7240,25 USD/t.

PALIWA

PO wprowadzi do nowego Sejmu 207 posłów, PiS - 157, Ruch Palikota - 40, PSL - 28, SLD - 27, a Mniejszość Niemiecka - jednego. Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Frekwencja wyborcza wyniosła 48, 92 proc.

Ceny Pb95 oraz ON do końca 2011 roku utrzymają się na poziomie powyżej 5 zł/l, a w najbliższym czasie cena Pb95 wyniesie średnio 5,25 zł/l - ocenił w rozmowie z PAP Krzysztof Romaniuk, dyrektor biura analiz rynku POPiHN. W 2012 r. paliwa mogą dalej drożeć, gdyż, wg Romaniuka, cena baryłki Brent w 2012 roku wzrośnie o ok. 10 proc. rdr. Romaniuk ocenia również, że krajowe zużycie paliw w 2011 roku wzrośnie o około 2 proc. rdr. (PAP)

amp/ ana/

d38d54r

Podziel się opinią

Share
d38d54r
d38d54r