Trwa ładowanie...
d2r00b0

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 15 lutego, 17.00

...
Share
d2r00b0

15.02. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,8 proc. w stosunku do stycznia 2010 roku, a w porównaniu z grudniem 2010 r. wzrosły o 1,2 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

d2r00b0

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej w ostatnim tygodniu wzrosła o 1,9 proc., zaś cena maksymalna pręta żebrowanego wzrosła o 0,7 proc. - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

W marcu szanse na utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie, jak i podwyżka są jednakowe - oceniła w rozmowie z PAP Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w grudniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 65,9 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA we wtorek w swoim comiesięcznym raporcie.

d2r00b0

Sprzedaż detaliczna w USA w styczniu wzrosła o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,5 proc., po korekcie - podał we wtorek Departament Handlu w komunikacie.

Stały europejski mechanizm stabilizacyjny dla ratowania strefy euro będzie opiewał na 500 mld euro - ogłosił w poniedziałek szef eurogrupy Jean-Claude Juncker po spotkaniu ministrów finansów krajów wspólnej waluty i innych zainteresowanych krajów, w tym Polski.

Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia we wtorek. Główna stopa procentowa wynosi nadal tylko 0,0-0,10 proc.

Produkcja przemysłowa w Japonii w grudniu 2010 r. wzrosła o 3,3 proc. mdm, po wzroście w listopadzie o 1,0 proc. - podało we wtorek końcowe dane Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie.

d2r00b0

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w IV kw. 2010 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych o 0,4 proc. kdk, po wzroście w III kw. o 0,7 proc. - poinformowało we wtorek w komunikacie Federalne Biuro Statystyczne w Wiesbaden.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł w IV kw. 2010 r. o 0,3 proc. kdk, po takim samym wzroście w III kw. - poinformowało we wtorek w komunikacie biuro staystyczne Insee we wstępnych wyliczeniach.

Produkt Krajowy Brutto Węgier wzrósł w IV kw. 2010 r. o 2,0 proc. rdr, po wzroście w III kw. o 1,7 proc. - poinformowało we wtorek w komunikacie biuro statystyczne we wstępnych wyliczeniach.

Produkt Krajowy Brutto Słowacji wzrósł w IV kw. 2010 r. o 3,5 proc. rdr, po wzroście w III kw. o 3,8 proc. - poinformowo we wtorek w komunikacie słowackie biuro statystyczne we wstępnych wyliczeniach.

d2r00b0

Bank centralny Szwecji, Riksbank, podwyższył we wtorek swoją główną stopę procentową o 25 pkt bazowych - poinformował bank w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Włoch wzrósł w IV kw. 2010 r. o 0,1 proc. kdk, po wzroście w III kw. o 0,3 proc. - poinformowało we wtorek we wstępnych wyliczeniach włoskie biuro statystyczne Istat w Rzymie.

Deficyt w handlu strefy euro w grudniu 2010 r. wyniósł 0,5 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych, wobec deficytu 1,5 mld euro w listopadzie, po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wzrósł w IV kwartale 2010 r. o 0,3 proc. kdk, po wzroście w III kw. również o 0,3 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie urząd statystyczny Eurostat we wstępnym wyliczeniu.

d2r00b0

Produkt Krajowy Brutto Grecji spadł w IV kw. 2010 r. o 1,4 proc. kdk, po spadku w III kw. o 1,7 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformowało w czwartek w komunikacie greckie biuro statystyczne w Atenach.

BUDŻET

Deficyt budżetu państwa po styczniu 2011 roku wyniósł 2.756,6 mln zł, co daje 6,9 proc. deficytu planowanego na poziomie 40,2 mld zł - podało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Podatek bankowy, nad którym trwają obecnie prace w Ministerstwie Finansów, mógłby objąć oprócz banków także firmy ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne - poinformowało PAP źródło w resorcie finansów.

d2r00b0

Ministerstwo Finansów zapłaciło w styczniu 2011 roku równowartość 13,7 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 560,9 mln euro odsetek - podał resort finansów w komunikacie.

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec stycznia 2011 r. wyniósł łącznie 2.645,7 mln euro, czyli 10.409,6 mln złotych - podał resort finansów w komunikacie.

Nie ma powodu, by przedłużać Polsce termin redukcji deficytu do 3 proc. PKB - z ustalonego 2012 r. do 2013 r. - oświadczył we wtorek komisarz ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehn. Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że trwają dyskusje z KE w tej sprawie.

DŁUG

Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko, że rok 2015 jest pierwszą możliwą datą wejścia Polski do strefy euro - poinformował wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro Ludwik Kotecki. Dodał, że wskazują na to m.in. perspektywy wypełnienia kryteriów konwergencji oraz poziom zaawansowania przygotowań do wejścia do EMU.

Polska jest oddalona od wejścia do strefy euro o kilka lat, co z politycznego punktu widzenia jest bardzo niekorzystne, szczególnie, kiedy obecnie można zaobserwować tworzenie się Europy dwóch, a nawet wielu prędkości - uważa prezes NBP Marek Belka.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2011 niewiele spadł w stosunku do wartości sprzed miesiąca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Lekkie wyhamowanie może mieć jednak charakter krótkotrwały wobec bardzo silnych oczekiwań producentów co do wzrostu cen w najbliższej przyszłości oraz niekorzystnego działania czynników zewnętrznych.

W styczniu 2011 roku produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce wyniosła 68.829 sztuk, co oznacza wzrost o 3,6 proc. w stosunku do grudnia 2010. W porównaniu do stycznia poprzedniego roku krajowa produkcja zmalała o 7,59 proc. - podał we wtorek w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w lutym 2011 r. gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Opublikowany we wtorek raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł do 15,7 pkt z 15,4 pkt w styczniu.

Wzrost produkcji przemysłowej w styczniu 2011 roku wyniósł 9,5 proc. rdr wobec 11,5 proc. w grudniu ubiegłego roku - szacują dla PAP ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w lutym do 15,43 pkt z 11,92 pkt w poprzednim miesiącu - podała we wtorek nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w lutym w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,9 pkt i wynosi obecnie 30,8 pkt - poinformowali w wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele Związku Banków Polskich i Pentora.

CPI w nadchodzących miesiącach powinien utrzymywać się w przedziale 3,5-4,0 proc., by na koniec roku, wraz z zanikaniem efektu wzrostu cen żywności, stopniowo się obniżyć do 3,0-3,5 proc. - prognozuje bank JP Morgan.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,20 proc. i wyniósł 10.746,67 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.899,24 pkt.

SPÓŁKI

Deutsche Boerse przejmie NYSE Euronext, właściciela nowojorskiej giełdy papierów wartościowej - poinformowała Deutsche Boerse w oficjalnym komunikacie we wtorek.

Skonsolidowany zysk netto Grupy Lotos przypadający akcjonaruszom jednostki dominującej spadł w IV kwartale 2010 roku do 223,13 mln zł z 227,3 mln zł przed rokiem i był dużo wyższy od średniej prognoz analityków na poziomie 59 mln zł.

Zysk operacyjny segmentu produkcji i handlu Grupy Lotos wzrósł w IV kw. 2010 roku do 263,6 mln zł z 90,1 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Grupa Lotos przedstawi rekomendację co do podziału zysku netto za 2010 rok po połowie kwietnia - powiedział dziennikarzom Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu.

Grupa Lotos zakłada, że w 2011 roku jej przerób ropy naftowej wyniesie między 9 a 10 mln ton - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes Lotosu Mariusz Machajewski.

W IV kwartale 2010 roku Grupa EMF miała 1.007,7 mln zł przychodów i 77,5 mln zł zysku netto - podał Empik w komunikacie. Analitycy ankietowani przez PAP oczekiwali 1.017,7 mln zł przychodów i 79,8 mln zł zysku netto.

NFI Empik Media & Fashion odwoła się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zakazującej przejęcia Merlina.pl - poinformowała spółka w komunikacie.

NFI Empik Media & Fashion chce kupić wydawnictwo w Polsce - powiedział na konferencji prasowej Maciej Szymański, prezes spółki.

Photon Energy, spółka energetyczna realizująca projekty solarne, planuje przeprowadzić ofertę publiczną i przenieść się na rynek główny GPW w trzecim kwartale tego roku - poinformował Goerg Hotar, wiceprezes ds. finansowych Photon Energy.

Qumak-Sekom, integrator systemów i sieci komputerowych, rezygnuje z planów stworzenia własnego centrum danych w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej, ze względu na negatywną ocenę inwestycji przez akcjonariuszy - poinformował prezes spółki, Paweł Jaguś. Dodał on, że zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy za 2010 r., w wysokości bliższej tej z 2009 r. niż 2008 r.

Integrator systemów i sieci komputerowych, Qumak-Sekom, podpisał na 2011 rok kontrakty o wartości 210 mln zł. W najbliższym kwartale backlog może wzrosnąć do 270 mln zł - poinformował Paweł Jaguś, prezes Qumak-Sekom. Potencjału do wzrostu przychodów w ciągu najbliższych dwóch lat spółka upatruje w projektach dotyczących modernizacji lotnisk.

TelForceOne, którego przychody wzrosły w 2010 roku o 10,5 proc. do 113,1 mln zł, ma nadzieję na utrzymanie tej dynamiki w 2011 roku i dalszy wzrost zysków - poinformował dziennikarzy wiceprezes spółki Wiesław Żywicki.

Dzięki wprowadzeniu oferty "Dobre Konto" bank Millennium planuje do końca roku pozyskać 200 tys. nowych klientów detalicznych - poinformował prezes banku Bogusław Kott.

Przychody P4 wzrosły w 2010 roku o blisko 50 proc. do ponad 2 mld zł. Operator sieci komórkowej Play miał na koniec ubiegłego roku 5,16 mln klientów wobec 3,45 mln na koniec 2009 roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił we wtorek kurs złotego do dolara na 2,9159, a kurs złotego do euro na 3,9398 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3510 USD i 113,21 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Wydarzeniem dnia był odczyt CPI za styczeń, który okazał się wyższy od oczekiwań. Po danych złoty się umocnił, a zdaniem dilerów wraz ze zbliżaniem się marcowego posiedzenia RPP rynek będzie brał pod uwagę możliwość kolejnej podwyżki stóp. Na rynku długu ceny spadły, zdaniem dilerów rynek może po spadkach odreagować, by potem dalej się osłabiać.

ENERGETYKA

Vattenfall otrzymał dwie oferty cenowe na budowę bloku o mocy 480 MW w EC Siekierki - poinformował PAP Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Vattenfall Poland.

OPINIA

Indeksy giełdowe na rynkach Europy Środkowowschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki wzrosną średnio o 18 proc. w tym roku. Polski rynek jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w tym gronie - uważają analitycy Morgan Stanley.

Główny indeks warszawskiej giełdy wzrośnie w 2011 roku o 12-15 proc. Lepiej od rynku zachowywać się będą spółki surowcowe, banki oraz eksporterzy, z kolei tracić może budowlanka i spółki uzależnione od surowców - uważa Jarosław Antonik, dyrektor biura analiz i doradztwa inwestycyjnego KBC TFI. Towarzystwo planuje w 2011 roku powiększyć aktywa o ponad 2 mld zł.

Przychody operatorów kablowych w Europie ponownie wzrosną w 2011 roku, po tym jak w 2010 roku zwiększyły się o 6 proc. do 18,8 mld euro - ocenia Manuel Kohnstamm, prezes Cable Europe, organizacji zrzeszającej europejskich operatorów kablowych.

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2011 roku wyniesie 3,63 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

SONDAŻE

W lutym o 10 pkt. proc. zmalał udział opinii pozytywnych o działalności rządu, a jednocześnie o 9 pkt. proc. wzrósł odsetek ocen negatywnych - wynika z sondażu TNS OBOP. Negatywnie o rządzie wypowiada się 65 proc. badanych, przeciwnego zdania jest 26 proc. badanych.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną z powodu przeniesienia się niepokojów społecznych z Egiptu do innych krajów na Bliskim Wschodzie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 48 centów do 85,29 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na kwiecień 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 103,73-103,75 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną podczas tej sesji do rekordowego poziomu, bo inflacja w Chinach jest niższa niż się spodziewano, a to oznacza, że rząd nie będzie zmuszony do agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 10.190,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,3 proc.

(PAP)

pif/ asa/

d2r00b0

Podziel się opinią

Share
d2r00b0
d2r00b0