Trwa ładowanie...
d3lhma7

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 16 listopada, 17.00

...

d3lhma7
d3lhma7

16.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

W kolejnych miesiącach tego roku roczny wskaźnik inflacji nieznacznie wzrośnie. W grudniu tego roku inflacja powinna ukształtować się na poziomie ok. 3,0 rdr z możliwością nieznacznego przekroczenia tego poziomu - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki w MF.

Produkcja przemysłowa w październiku 2010 roku wzrosła o ok. 10 proc. rdr po wzroście we wrześniu o 11,8 proc. - oceniła w rozmowie z PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Jej zdaniem wolniejszy wzrost produkcji w październiku miał miejsce ze względu na efekt kalendarzowy, jednego dnia mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

d3lhma7

Ministerstwo Gospodarki podniosło prognozę wzrostu w 2010 do 3,6 proc. z 3,3 proc. wcześniej, a w III kwartale spodziewa się wzrostu również na poziomie 3,6 proc. - wynika z kwartalnego raportu.

Wskaźnik inflacji na koniec roku 2010 roku powinien być zbliżony do poziomu celu inflacyjnego NBP - prognozują analitycy z Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem na koniec roku 2010 produkcja sprzedana przemysłu osiągnie przyrost na poziomie ok. 11,0 proc., zaś saldo obrotów towarowych w tym roku osiągnie poziom ok. -12,0 mld euro.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w październiku 2010 roku w ujęciu rocznym 2,6 proc. wobec 2,5 proc. we wrześniu - podał we wtorek Eurostat.

Członek RPP Andrzej Bratkowski powiedział, że nie spodziewa się, aby decyzja o podniesieniu stóp procentowych zapadła na najbliższym posiedzeniu Rady. Jego zdaniem taka decyzja w którymś momencie jednak zapadnie.

d3lhma7

Ceny zbytu węgla we wrześniu wzrosły rdr o 14,2 proc. rdr do 313,94 zł/tona - podał resort gospodarki, analizujący rynek węgla.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku 2010 r., w ujęciu rdr, 1,9 proc. - podał we wtorek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie, w końcowych wyliczeniach.

Bank centralny Korei podwyższył we wtorek podstawowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych - poinofrmował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

d3lhma7

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w październiku wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował we wtorek Departament Pracy w komunikacie.

Zagraniczni inwestorzy zwiększyli we wrześniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 81,7 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA we wtorek w swoim comiesięcznym raporcie.

Produkcja przemysłowa w USA w październiku 2010 r. pozostawała bez zmian, wobec spadku o 0,2 proc. we wrześniu 2010 - podała we wtorek Rezerwa Federalna (Fed).

d3lhma7

Portugalia nie poprosi o pomoc finansową, bo Irlandia tak zrobi - poinformował anonimowy urzędnik z kancelarii premiera Portugalii, cytowany przez "Diario de Noticias".

BUDŻET

Porażką zakończyły się negocjacje między PE a rządami UE ws. budżetu na 2011 r., za co winą dyplomaci obarczali grupę płatników netto: W.Brytanię, Holandię, Szwecję i Danię. To oznacza, że wydatki UE będą opierać się na niekorzystnym dla odbiorców funduszy prowizorium.

d3lhma7

Po tym jak w poniedziałek rządom i PE nie udało osiągnąć się porozumienia ws. budżetu na 2011 rok, Komisja Europejska przedstawi nowy projekt budżetu. Proces jego przyjęcia potrwa zapewne kilka miesięcy - przewiduje komisarz Janusz Lewandowski.

Porażka w negocjacjach ws. budżetu UE na przyszły rok może wywoływać trudności w realizacji projektów europejskich; nie należy jednak spodziewać się zmian w polskim budżecie na 2011 rok - oświadczył we wtorek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Rząd nie przewiduje drakońskich działań w związku z porażką w negocjacjach ws. budżetu UE na przyszły rok i liczy, że propozycja, którą KE zgłosi ponownie zostanie przyjęta przez grudniową radą - powiedział premier Donald Tusk.

d3lhma7

Jeżeli w 2011 r. UE będzie działać na podstawie prowizorium budżetowego, Polska otrzyma o ok. 5,5 mld zł mniej, niż zostało to wstępnie ustalone przez Radę UE. Może to grozić koniecznością zwiększenia naszego zadłużenia - poinformowało PAP w wtorek Ministerstwo Finansów.

DŁUG

Polska wyemituje na rynku japońskim obligacje trzyletnie i pięcioletnie - poinformowało japońskie ministerstwo finansów.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 127,86 punktów bazowych.

WSKAŹNIKI

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w listopadzie 2010 r. lepsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Opublikowany we wtorek raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł do 1,8 pkt z minus 7,2 pkt w październiku.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wzrósł w listopadzie do 16 punktów z 15 punktów odnotowanych miesiąc wcześniej po korekcie - poinformowała NAHB w komunikacie we wtorek.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,31 proc. i wyniósł 9.797,10 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 4,0 proc. i wyniósł 2.894,54 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 1,88 proc. do 21.940,67 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,34 proc. i wyniósł 2682,82 pkt.

SPÓŁKI

Grupa Sygnity w III kw. 2010 r. miała 12,3 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. Strata netto okazała się wynikiem o 16 proc. gorszym od oczekiwań. Strata operacyjna wyniosła 8,5 mln zł i był to wynik o 16,7 proc. lepszy od konsensusu rynkowego.

Portfel zamówień Sygnity na 2010 rok sięga około 500 mln zł, a na 2011 roku wynosi obecnie 203 mln zł - poinformował podczas wtorkowej telekonferencji z dziennikarzami prezes spółki Norbert Biedrzycki.

Grupa Kolporter planuje debiut na warszawskiej giełdzie we wrześniu 2011 roku - poinformował Kolporter w komunikacie prasowym. Na razie grupa kapitałowa łączy trzy spółki działające w sektorze handlowym, co jest krokiem w kierunku giełdowego debiutu.

Gino Rossi miało w III kw. '10 4,13 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 3,77 mln zł straty przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Prognoza ABC Data na 2010 nie uwzględnia wyceny warrantów Optimusa i m.in. dlatego tegoroczne szacunki wyników mogą zostać przekroczone. Trend dwucyfrowego wzrostu przychodów grupy był kontynuowany w październiku i sprzedaż w IV kw. powinna być na wyższym poziomie r/r. Spółka prowadzi zaawansowane prace nad akwizycją i niewykluczone, że o jej finalizacji może poinformować jeszcze przed końcem roku - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

Prezes Hawe Robert Kwiatkowski nie wyklucza powrotu do pomysłu połączenia ze Sferią, czy z inną spółką telekomunikacyjną należącą do Zygmunta Solorza-Żaka, ale podkreśla, że są to decyzje właścicieli.

Akcje Bio-Med Investors spadły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 44 proc., do 0,28 zł.

Sygma Bank wprowadzając nowe logo i zmieniając wizerunek w ciągu najbliższych 3 lat chce pozyskać 2 mln nowych klientów, oferując im wsparcie na każdym etapie dokonywania transakcji kupna i rozwijając usługi dodatkowe - poinformowali przedstawiciele banku na wtorkowej konferencji prasowej.

PKO BP planuje, że na przełomie 2012 i 2013 roku Inteligo, jego część bankowości detalicznej, będzie liderem rynku bankowości internetowej - poinformowali na wtorkowej konferencji przedstawiciele banku.

Dystrybutor sprzętu informatycznego Action spodziewa się, że w czwartym kwartale jego przychody będą wyższe rok do roku, a w całym 2010 roku wzrost przychodów powinien sięgnąć 10-12 proc. Firma rozmawia z trzema podmiotami na temat ewentualnych przejęć - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele Action.

Redan chce w kolejnych latach dynamicznie rozwijać się na rynku modowym Ukrainy i Rosji. Spółka rozważa wejście na te rynki także z siecią dyskontową - poinformowali na wtorkowym spotkaniu prasowym przedstawiciele spółki.

Grupa ZUE podtrzymuje prognozy na cały 2010 rok, zakładające 415,8 mln zł przychodów, 34,7 mln zł EBITDA i 17,7 mln zł zysku netto, choć po trzech kwartałach spółka wykonała prognozy w 40-57 proc. Spółka szacuje, że portfel zamówień do realizacji na 2011 rok wynosi około 340 mln zł oraz spodziewa się, że wkrótce podpisze kontrakty na kolejne 82 mln zł - poinformowali na konferencji przedstawiciele ZUE.

Zarząd Emperii ocenia, że ewentualne uchylenie przez sąd uchwały dotyczącej warunków buy-backu nie odbierałoby spółce prawa do przeprowadzenia skupu akcji własnych. Rozprawy, na której sąd podejmie decyzję, przedstawiciele spółki spodziewają się w grudniu.

PBG spodziewa się poprawy zysku netto w 2011 roku wobec prognozowanych na ten rok 220 mln zł oraz lekkiego obniżenia przychodów wobec zapowiadanych na ten rok 3 mld zł - poinformował prezes PBG Jerzy Wiśniewski.

PBG prowadzi rozmowy w sprawie zwiększenia swojego zaangażowania w giełdowym Energomontażu Południe do ponad 50 proc. Spółka negocjuje też przejęcie innej firmy z branży energetycznej - poinformował dziennikarzy wiceprezes PBG Przemysław Szkudlarczyk.

W 2010 roku przychody Erbudu mają pobić historyczny rekord na poziomie 1,05 mld zł, marża EBIT w przedziale 4-4,8 proc., nadchodzący rok ma ustanowić kolejny rekord przychodów. Spółka planuje o przejęcie - poinformował w wywiadzie dla PAP Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

AB chce rosnąć co najmniej w takim tempie jak rynek IT. Zarząd spółki na razie nie podjął decyzji odnośnie potencjalnych inwstycji w bieżącym roku obrotowym i rekomendacji o podziale zysku za rok obrotowy 2009/10 - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

Resource Partners za 60 mln zł obejmie mniejszościowy pakiet akcji SPS Handel, a za 30 mln zł pakiet w Melvit - poinformował Resource Partners we wtorkowych komunikatach.

Zysk spółki Home Depot wyniósł w III kwartale 2010 r. 0,51 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

Zysk spółki Wall-Mart wyniósł w III kwartale 2010 r. 0,95 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

Graal liczy na to, że w czwartym kwartale tego roku odrobi stratę netto z trzeciego kwartału, która wyniosła 2,6 mln zł. Spółka odkłada IPO firmy zależnej Koral, spółka ta sfinansuje z własnych środków i kredytów inwestycje o wartości około 30 mln zł, w zwiększenie mocy produkcyjnych - poinformował w rozmowie z PAP członek zarządu Graala Robert Wijata.

Ministerstwo Skarbu Państwa w dniach od 4 do 12 listopada sprzedało na GPW 180.631 akcji Jago i nie posiada już akcji tej spółki - podało MSP w komunikacie.

Apator Powogaz za 9,9 mln zł kupił 100 proc. udziałów w Metra Sumperk s.r.o. - podał Apator w komunikacie.

Finhouse zadebiutuje 18 listopada na rynku NewConnect - podała GPW we wtorkowym komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8937 a kurs złotego do euro na 3,9348 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3612 USD i 113,21 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Złoty do końca tygodnia powinien poruszać się w przedziale 3,90-3,96 za euro. Rynki czekają na decyzje dotyczące ewentualnej pomocy dla Irlandii. Pozytywne rozstrzygnięcie się tej kwestii może spowodować, że złoty powróci na ścieżkę aprecjacji, która została powstrzymana przez odsuwające się w czasie podwyżki stóp procentowych.

KREDYTY

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków obsługiwane przez firmy windykacyjne wzrosło o ok. 3 mld zł do ok. 16 mld zł. Liczba obsługiwanych spraw wzrosła z kolei o 650 tys. do ok. 4 mln - powiedział w czwartek PAP prezes firmy windykacyjnej KRUK Piotr Krupa.

ROLNICTWO

W pierwszym tygodniu listopada drożały zboża oraz mięsa - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego.

ENERGETYKA

Połączenie energetyczne ze Szwecją poprzez mechanizm market coupling ruszy na początku grudnia. Uruchomienie kolejnych połączeń transgranicznych jest możliwe w przyszłym roku. Towarowa Giełda Energii (TGE) nie wyklucza współpracy kapitałowej z innymi giełdami w regionie - powiedział w rozmowie z PAP Grzegorz Onichimowski, prezes TGE.

MOTORYZACJA

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w październiku 2010 roku w Polsce wyniosła 30.343, czyli w ujęciu rok do roku wzrosła o 20,2 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

BUDOWNICTWO

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła w ostatnim tygodniu o 1,8 proc., zaś cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 3,1 proc. - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

OPINIA

Bank Credit Suisse (CS) podniósł we wtorek prognozy dotyczące stóp procentowych i inflacji w Polsce w 2010 r. w reakcji na ogłoszone w poniedziałek dane o inflacji GUS za październik.

Gdyby Irlandia wystąpiła o pomoc finansową z zewnątrz, to pomogłoby to w ustabilizowaniu sytuacji na rynkach finansowych - stwierdził we wtorek Vitor Constancio, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego.

Indeksy na świecie barwią się na czerwono za sprawą dobrze już wszystkim znanych problemów Irlandii oraz groźby podwyżki stóp procentowych w Chinach - ocenia Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

Bank BNP Paribas spodziewa się, że polski PKB za III kw. 2010 roku wzrósł o 3,6 proc. rdr w reakcji na prężną konsumpcję, inwestycje i uzupełnianie zapasów. Zakłada zarazem, iż wkład eksportu netto był negatywny. Oficjalne dane GUS ogłosi 30 listopada.

Wtorkowe notowania na GPW, podobnie jak na innych parkietach, przebiegały pod znakiem spadków. WIG 20 nie obronił poziomu 2.700 punktów. Zdaniem analityków przy słabym zachowaniu giełd za Oceanem rynek może korekcyjnie spaść w okolice 2.620-2.630 punktów.

Portugalia może być następnym państwem strefy euro w kolejce o międzynarodową pomoc ze względu na słabe perspektywy wzrostu gospodarczego i wysoki deficyt budżetowy. Przedstawiciele władz przyznają, że istnieje takie ryzyko.

POLITYKA

W listopadzie udział opinii krytycznych na temat funkcjonowania rządu spadł o 5 pkt. proc. do 56 proc. Pozytywnie rząd ocenia 34 proc. respondentów - wynika z sondażu TNS OBOP. Poprawę notowań zaobserwowano w przypadku premiera i prezydenta.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje z powodu obaw, że popyt na paliwa spadnie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 62 centy, czyli 0,7 proc., do 84,24 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na styczeń 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 86,40-86,42 USD za baryłkę.

Ceny miedzi podczas tej sesji spadają w Londynie w reakcji na obawy inwestorów, że Chiny mogą podejmować dalsze działania, aby schłodzić swoją gospodarkę - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie staniała do 8.535,00 USD za tonę, o 1,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8467,50 USD/t. (PAP)

amp/ asa/

d3lhma7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lhma7