Trwa ładowanie...
dyvpkm8
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 28 grudnia, 17.00

...

Share
dyvpkm8

28.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ministerstwo Gospodarki, po komplecie danych po 11 miesiącach 2010 roku, podtrzymuje prognozę wzrostu PKB w 2010 na poziomie 3,8 proc. - wynika z miesięcznego raportu MG.

dyvpkm8

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkcja przemysłowa w Japonii w listopadzie 2010 r. wzrosła o 1,0 proc. mdm, po spadku w październiku o 2,0 proc. - podało we wtorek wstępne dane Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie.

Stopa bezrobocia w Japonii w listopadzie 2010 r. nie zmieniła się i wyniosła 5,1 proc., podobnie jak w październiku - podało w wtorek w komunikacie biuro statystyczne.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w listopadzie 2010 r. wzrosła o 1,9 proc. mdm, po spadku w październiku o 1,9 proc. - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

dyvpkm8

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł w III kwartale 2010 r. o 0,3 proc. kdk, po wzroście w II kw. o 0,6 proc. - poinformował we wtorek w końcowych danych urząd statystyczny Insee.

DŁUG

W I kwartale przyszłego roku Polska przeprowadzi benchmarkową emisję euroobligacji. Na razie nie ma jeszcze decyzji odnośnie podaży oraz zapadalności emitowanych papierów - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że w planach emisji zagranicznych resort finansów będzie skoncentrowany na rynku euro.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 146,57 punktów bazowych.

dyvpkm8

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) wzrósł w grudniu o 2,8 pkt do 141,6 pkt, przebijając szczyt z 2007 roku na poziomie 139 pkt. Tym samym w gospodarce zakończył się proces odbudowy po skutkach spowolnienia i powróciła ona na swą długookresową ścieżkę wzrostu sprzed 2007 roku - podał instytut BIEC.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller spadł w październiku o 0,99 proc. rdr i wyniósł 145,32 punktów.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w grudniu do 25 punktów z 9 punktów odnotowanych przed miesiącem - poinformował we wtorek oddział Fed w Richmond.

dyvpkm8

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w grudniu 2010 roku do 52,5 pkt z 54,3 pkt w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,58 proc. i wyniósł 2742,54 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,61 proc. i wyniósł 10.292,63 pkt.

dyvpkm8

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,7 proc. i wyniósł 2.732,99 pkt.

SPÓŁKI

PGE Polska Grupa Energetyczna kupiła od Skarbu Państwa akcje spółek: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, PGE Obrót oraz PGE Dystrybucja za łącznie prawie 3,1 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wniosku Polskiej Grupy Energetycznej o przejecie Energi zostanie podjęta w styczniu - powiedziała dziennikarzom wiceprezes UOKiK Małgorzata Kozak.

dyvpkm8

Podczas zaplanowanych na 12 stycznia przyszłego roku rozmów z potencjalnymi kandydatami na prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, rada nadzorcza spółki spotka się tylko z jednym kandydatem, gdyż oferta drugiej osoby nie spełniła wymagań formalnych - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

Eko Export, produkujący mikrosferę uszlachetnioną, planuje zwiększyć produkcję gotowego produktu do 12 tys. ton w 2011 roku z 8 tys. ton w 2010 roku - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes spółki Jacek Dziedzic. Zysk netto Eko Export ma wzrosnąć do 6 mln zł w 2011 roku z 1,5 mln zł w tym roku.

Kurs akcji spółki Eko Export w debiucie na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych wzrósł o 1,2 proc., do 8,6 zł.

We wtorek na rynku NewConnect zadebiutowały spółki IPO i IPO Doradztwo Strategiczne.

Wachelka Inergis, spółka prowadząca działalność w sektorze instalacyjno-budowlanym, planuje zadebiutować na rynku NewConnect w drugim kwartale 2011 roku - poinformowała w komunikacie prasowym GoAdvisers, która będzie doradcą spółki.

Centrum Klima sprzedała nieruchomość w Piastowie za 10,4 mln zł. Pieniądze firma przeznaczy na dalsze inwestycje. Spółka od sierpnia 2010 roku działa w nowym kompleksie biurowo-produkcyjno-magazynowym w Wieruchowie. Dzięki inwestycji podwoiła moce produkcyjne, a do końca 2012 roku planuje ich czterokrotny wzrost.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0112 a kurs złotego do euro na 3,9840 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3195 USD i 108,20 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Wzrost PKB powinien wynieść w 2011 r. około 4 proc., a głównym motorem wzrostu gospodarczego będą inwestycje infrastrukturalne - uważają analitycy Krajowej Izby Gospodarczej. Wzrost gospodarczy będzie wspierany także przez niski poziom stóp procentowych.

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie, po słabszej końcówce, przyniosła umiarkowane spadki głównych indeksów. Zdaniem analityków do końca roku możliwa jest jednak kontynuacja grudniowego rajdu i dalsze umiarkowane zwyżki. Wzrosty w styczniu stoją jednak pod znakiem zapytania i możliwe, że w pierwszych tygodniach nowego roku rynki skorygują część wzrostów osiągniętych w trakcie rajdu Św. Mikołaja

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji lekko rosną i są blisko najwyższych poziomów od dwóch lat - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty 2011, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 15 centów do 91,15 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na luty 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 94,13-94,15 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Nowym Jorku wzrosły we wtorek do kolejnego rekordowego poziomu, bo inwestorzy zwiększają zakupy szukając alternatywnych źródeł do lokowania funduszy, gdy tanieją waluty - podają maklerzy. W Londynie we wtorek giełda nie pracuje, podobnie jak w poniedziałek. (PAP)

amp/ ana/

dyvpkm8

Podziel się opinią

Share
dyvpkm8
dyvpkm8