Trwa ładowanie...
d25tob2

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 9 listopada, 20.00

...

Share
d25tob2

09.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Dobry moment na jednorazową podwyżkę stóp procentowych o 50 pb, która ustabilizowałaby oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych na niskim poziomie, minął - uważa Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem obecnie, m.in. ze względu na ryzyko zbyt silnej aprecjacji złotego, należy wkrótce rozpocząć standardowy cykl stopniowych podwyżek stóp procentowych dostosowany do tempa ożywienia gospodarczego.

Działania Fed spowodują umocnienie złotego, co z kolei przyczyni się do ograniczenia wzrostu inflacji - powiedział Zbigniew Hockuba, członek zarządu NBP w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Jego zdaniem motorem wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych dwóch lat będzie popyt krajowy, choć inwestycje prywatne ruszą na dobre dopiero w 2012 roku.

d25tob2

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła we wrześniu 2010 r. o 4,8 proc. rdr, po wzroście w sierpniu po korekcie o 6,1 proc. - poinformowało we wtorek w komunikacie Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

Łotewska gospodarka urosła w III kwartale 2010 r. ,w ujęciu rdr po raz, pierwszy od 10 kwartałów, bo dzięki wzrostowi eksportu i produkcji przemysłowej udało się zakończyć najdłuższy okres spadku w gospodarce. PKB Łotwy wzrósł w okresie VII-IX o 2,7 proc. rdr, po spadku w II kw. o 2,1 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie Centralny Urząd Statystyczny w Rydze we wstępnych wyliczeniach.

BUDŻET

d25tob2

Deficyt budżetowy po październiku 2010 roku wyniósł ok. 41,8 mld zł - poinformowała Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych spłaci do końca tego roku zadłużenie w bankach komercyjnych wynoszące 1,51 mld zł - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Rząd ma świadomość, że do budżetu w 2011 roku może nie trafić prognozowany w wysokości 1,7 mld zł zysk Narodowego Banku Polskiego za 2010 rok - poinformował Dariusz Daniluk, wiceminister finansów.

W nowym budżecie UE po 2013 roku polityka spójności może pozostać na tym samym poziomie, co obecnie, czyli około 350 mld euro, ale środki w większym stopniu niż teraz trafią do krajów starej piętnastki - przewiduje szefowa komisji ds. rozwoju regionalnego PE Danuta Huebner.

d25tob2

DŁUG

Polska nie ma problemu z długookresową stabilnością finansów publicznych - powiedział Jacek Rostowski, minister finansów. Ograniczenie wydatków rządowych w latach 2011-2013 doprowadzi do spadku relacji długu publicznego do PKB. Ta relacja nie przekroczy progu 55 proc. PKB. Jego zdaniem reforma KRUS nie jest kluczowa, jeżeli chodzi o uzdrawianie finansów publicznych.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 118,50 punktów bazowych.

Hiszpania wiedzie prym wśród krajów tzw. grupy PIIGS we wzroście kosztów ubezpieczenia krajowego długu - podają maklerzy. CDS-y dla hiszpańskiego zadłużenia wzrosły we wtorek o 10,5 pkt bazowych do rekordowych 275,5 pkt.

d25tob2

WSKAŹNIKI

Zapasy amerykańskich hurtowników we wrześniu wzrosły o 1,5 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 1,2 proc.po korekcie - poinformował we wtorek Departament Handlu w komunikacie.

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP wzrósł w listopadzie do 46,7 pkt wobec 46,4 pkt przed miesiącem - opublikowały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics.

W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców - w październiku 2010 r. wskaźnik wzrósł do 91,7 pkt z 89,0 pkt w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) we wtorek w komunikacie.

d25tob2

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w październiku 2010 r. 103 pkt. wobec 102 pkt. we wrześniu - poinformował we wtorek w komunikacie Bank Francji.

GIEŁDA

Po sesji 17 grudnia przeprowadzona zostanie korekta indeksów WIG 20, mWIG 40 i sWIG 80. W indeksie największych spółek pojawi się Tauron, zastępując spółkę Bioton, który spadnie do mWIG-u 40 - poinformowała giełda we wtorkowym komunikacie.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,55 proc., do 6.787,81 pkt.

d25tob2

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,43 proc., do 5.875,19 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,82 proc. i wyniósł 3.945,71 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,13 proc. i wyniósł 2762,36 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,85 proc. do 23.323,5 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,39 proc. i wyniósł 9.694,49 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,8 proc. i wyniósł 3.134,99 pkt.

SPÓŁKI

Kurs akcji Giełdy Papierów Wartościowych wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań o 18,02 proc. do 50,75 zł.

Zysk netto grupy Tauron Polska Energia w trzecim kwartale 2010 roku wyniósł 219,8 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik ten jest o blisko 17 proc. lepszy od oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP, którzy szacowali go na 188 mln zł.

Zysk netto grupy BZ WBK przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w trzecim kwartale 2010 roku spadł do 223 mln zł z 261 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się lekko powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 217 mln zł.

BZ WBK prawdopodobnie wypłaci dywidendę z zysku osiągniętego w 2010 roku - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes banku.

BZ WBK liczy, że w 2010 roku zysk netto banku będzie wyższy niż w 2009 roku, a rezerwy spadną - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes banku.

BZ WBK spodziewa się, że w kolejnych kwartałach wskaźnik kredytów niepracujących będzie oscylował wokół 6 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów pod koniec 2010 roku może spaść do poniżej 50 proc. - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes banku.

BZ WBK spodziewa się finalizacji przejęcia go przez Santandera w ciągu kilku miesięcy - poinformował Mateusz Morawiecki, prezes banku.

Zysk netto grupy Kredyt Banku w trzecim kwartale 2010 roku wzrósł do 55,5 mln zł z 10,4 mln rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 44 mln zł.

Kredyt Bank planuje dwucyfrowy zwrot z kapitału w 2012 roku i utrzymywanie wskaźnika kosztów do dochodów na poziomie około 55 proc. - poinformował na konferencji Maciej Bardan, prezes spółki.

Kredyt Bank nie wyklucza, że z zysku osiągniętego w 2010 roku wypłaci dywidendę - poinformowali we wtorek przedstawiciele banku.

Kredyt Bank planuje do 2012 roku co najmniej podwoić swoją zyskowność - poinformował na konferencji Maciej Bardan, prezes spółki.

Atrem może wypłacić dywidendę z zysku za 2010 rok - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Atrem liczy na wzrost wyników w 2011 r. o około 10 proc. i utrzymanie poziomu rentowności. Spółka nadal prowadzi rozmowy o akwizycji z kilkunastoma podmiotami. Zysk Atermu za 2010 r. najprawdopodobniej pozostanie w spółce - poinformowali w wywiadzie dla PAP przedstawiciele Atrem.

Tegoroczne przychody grupy Atrem mogą wzrosnąć o około 32 proc. do 180 mln zł, przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności z 2009 r. Wartość portfela zamówień grupy na bieżący rok to około 180 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

LPP liczy na wzrost zysku netto rdr w IV kwartale. Spółka wyda w 2011 roku do 80 mln zł na otwarcie ok. 40 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes spółki Dariusz Pachla.

Należący do ATM operator telekomunikacyjny Atman w ostatnim czasie podpisał nowe umowy z instytucjami finansowymi o łącznej wartości blisko 3 mln zł - poinformował ATM w komunikacie prasowym.

Komisja Europejska przyznała 80 mln euro dofinansowania dla polskiego gazoportu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki Polskie LNG Justyna Bracha-Rutkowska.

Zetkama podtrzymuje prognozy 6,6 mln zł zysku netto na 2010 rok i zysku EBITDA 17,2 mln zł. Spółka prognozuje, że w 2011 roku przychody ze sprzedaży przekroczą 200 mln zł wobec 180,8 mln zł planowanych na koniec 2010 roku - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Leszek Jurasz.

Zarząd Grupy ADV, działającej w obszarze komunikacji cyfrowej oraz innowacyjnych technologii, przyjął strategię inwestycyjną na najbliższy rok. Główne cele na 2011 rok to rozwój kompetencji w zakresie reklamy efektywnościowej, akwizycja studia 3D, rozwój platformy poznajomosci.pl oraz aktywna sprzedaż systemu SATIS - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Spółka zależna Swissmedu, Swissmed Prywatny Serwis Medyczny (PSM), który ma wejść na rynek NewConnect, planuje aktywny udział w konsolidowaniu rynku prywatnych usług medycznych. W najbliższych latach chce stać się znaczącym ogólnokrajowym operatorem medycznym - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Na przełomie listopada i grudnia Tauron planuje podpisać z bankami umowę o emisji obligacji o wartości 1,3 mld zł - powiedział dziennikarzom wiceprezes spółki, Krzysztof Zawadzki.

Tauron jest zainteresowany przejęciem części dystrybucyjnej Vattenfalla w Polsce, ewentualna transakcja mogłaby zostać sfinalizowana w 2011 roku z kapitału dłużnego, emisja akcji jest mało prawdopodobna - poinformował dziennikarzy Dariusz Lubera, prezes Grupy Tauron.

Na przełomie listopada i grudnia Tauron planuje podpisać z bankami umowę o emisji obligacji o wartości 1,3 mld zł. Od I kwartału 2010 roku wydobycie powinno wrócić do normy. W 2011 roku możliwe przejęcie aktywów dystrybucyjnych Vattenfalla, ale emisja na ten cel mało prawdopodobna - poinformowali na wtorkowej konferencji przedstawiciele Tauronu.

Asseco South Eastern Europe może przeznaczyć na dywidendę około 30-35 proc. zysku grupy za 2010 rok - poinformował prezes spółki Piotr Jeleński.

Asseco South Eastern Europe liczy, że wyniki IV kw. będą porównywalne do III kw. Cały 2010 rok może być podobny do 2009 roku lub nieznacznie lepszy - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Piotr Jeleński.

Zakłady Chemiczne Police liczą, że do końca roku utrzyma się dobra koniunktura na rynku nawozów i bieli tytanowej, co pozwoli spółce na dojście jej jednostkowego wyniku na koniec 2010 roku na "zero plus" - poinformował we wtorek dziennikarzy Zbigniew Miklewicz, prezes Polic.

Orascom Telecom Holding SAE jest zainteresowany kupnem akcji Polkomtela - poinformował na konferencji w Dubaju prezes Naguib Sawiris.

Grupa Ferro na koniec 2010 r. chce powtórzyć wynik netto z poprzedniego roku przy większych przychodach - poinformowali członkowie zarządu. Grupa po spadku marż spodziewa się ich poprawy, nie wyklucza akwizycji za granicą w segmencie dystrybucji. Grupa ocenia, że udział sprzedaży zagranicznej w przychodach w przyszłym roku może wzrosnąć do 17-17,5 proc.

PKM Duda chce w czwartym kwartale osiągnąć wynik lepszy niż w trzecim kwartale. Spółka ocenia, że w ciągu kilku miesięcy może poinformować o przejęciach w segmencie przetwórstrwa i dystrybucji - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

Udział eksportu w sprzedaży Zelmera w przyszłym roku może zrównać się ze sprzedażą krajową, a w 2012-2013 roku za granicą może być generowana większość przychodów - oceniają przedstawiciele firmy. Zelmer stawia na Europę Środkowo-Wschodnią, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywicznych rynków: rosyjskiego i ukraińskiego. Na początku przyszłego roku spółka zamierza przedstawić strategię do 2013 roku.

JW Construction ma klientów zainteresowanych kupnem sieci hoteli 500 oraz hotelu w Krynicy, którego budowa zakończy sie w I kwartale 2011 roku - poinformował w TVN CNBC Józef Wojciechowski, większościowy akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej spółki.

Grupa Energa wypracowała po dziewięciu miesiącach tego roku ponad 1,1 mld zł zysku EBITDA. Prezes Energi Mirosław Bieliński powiedział, że w całym roku EBITDA może przekroczyć prognozowane 1,2-1,3 mld zł.

Koncern energetyczny CEZ miał w trzecim kwartale 2010 roku 11,45 mld CZK zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 11,94 mld CZK rok wcześniej. Spółka podtrzymuje tegoroczne prognozy 88,7 mld CZK EBITDA i 46,7 mld CZK zysku netto.

Asbis, który po trzech kwartałach ma 0,81 mln USD straty netto, spodziewa się, że cały 2010 r. zakończy z wyższymi przychodami niż w 2009 r. i "istotnym" zyskiem netto - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Marios Christou, członek zarządu grupy Asbis do spraw finansowych.

Quercus Absolute Return FIZ, fundusz zarządzany przez Quercus TFI zwiększył udział w MW Trade do 5,1 proc. z 5,0 proc. - podała MW Trade w komunikacie.

Giełdowy Kopex liczy, że resort Skarbu Państwa zakończy bez rozstrzygnięcia obecną procedurę prywatyzacji katowickiej spółki Remag, dając Kopeksowi szansę złożenia w nowym przetargu wyższej od konkurenta, firmy TDJ, oferty cenowej.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki BSC Drukarnia Opakowań - podała KNF we wtorkowym komunikacie.

Modelowa marża rafineryjna grupy PKN Orlen wzrosła w październiku tego roku do 4,10 USD na baryłce z 3,20 USD we wrześniu tego roku i była wyższa niż przed rokiem, kiedy to wyniosła 2,70 USD - poinformowała spółka.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, zdaniem ministra skarbu Aleksandra Grada, nie będzie brało udziału w prywatyzacji Grupy Lotos.

Grupa Energa skłania się do budowy elektrociepłowni o mocy 250 MW zasilanej pozostałością po przerobie ropy naftowej, we współpracy z Lotosem. W przyszłości możliwa jednak będzie zmiana paliwa na gaz ziemny - powiedział PAP Mirosław Bieliński, prezes Energi.

Grupa Energa, która planuje budowę elektrowni węglowej o mocy 1000 MW w Ostrołęce, czeka na pozwolenie na budowę i zgodę WZA na podniesienie o 2,4 mld zł kapitału w spółce celowej, utworzonej dla tego projektu. Po otrzymaniu zgód spółka będzie szukać finansowania - poinformował w rozmowie z PAP Mirosław Bieliński, prezes Energi.

Novitus oczekuje kontynuacji tendencji wzrostowej w wynikach grupy w IV kw. Obecnie spółka pracuje na 100 proc. wykorzystania mocy produkcyjnych, aby przygotować się do silnego wzrostu na rynku fiskalnym w 2011 r. - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

Najniższą ofertę na modernizację 50 km odcinka linii kolejowej Warszawa-Gdynia przedstawiło konsorcjum hiszpańskiej firmy FCC Construccion i Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus. Wartość tej oferty to 921,2 mln zł brutto. W przetargu startowały też trzy spółki giełdowe: Erbud, Mostostal Warszawa i Budimex, oraz Torpol z grupy Polimeksu-Mostostalu.

Robyg zamierza wyemitować 400 tys. 3-letnich obligacji serii C o wartości nominalnej i cenie emisyjnej wynoszącej 100 zł za papier, łączna wartość emisji to 40 mln zł - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na PTC karę w wysokości 123 mln zł za utrudnianie kontroli - podał UOKiK we wtorkowym komunikacie.

Stopa redukcji wśród inwestorów indywidualnych zainteresowanych kupnem akcji Kredyt Inkaso wyniosła 73,14 proc. - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

WALUTY

Złoty zyskuje we wtorek, w trakcie sesji polska waluta umocniła się w kierunku 3,90 za euro i prawdopodobnie wkótce trwale przebije ten poziom. Wsparciem dla takiego scenariusza byłyby wyższe kwotowania euro-dolara. Na rynku długu stabilnie, inwestorzy wyczekują impulsu, który mógłby nadać handlowi zdecydowany kierunek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8278 a kurs złotego do euro na 3,9334 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3945 USD i 112,44 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Litwa będzie w stanie wprowadzić euro najwcześniej w 2014 roku - uważa prezes Banku Litewskiego Reinoldijus Szarkinas, którego we wtorek cytują litewskie media.

FUNDUSZE

Aktywa zgromadzone w TFI wzrosły w październiku o 1,6 proc. i wyniosły na koniec tego miesiąca 111,6 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

ENERGETYKA

Słowacka firma Slovenske Elektrarne, należąca do włoskiego koncernu Enel, chce mocniej zaistnieć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przygląda się rynkowi polskiemu - powiedział dziennikarzom Nicola Cotugno, członek zarządu Slovenske Elektrarne.

Francuski EDF rozważa budowę nowego bloku o mocy 900 MW w Elektrowni Rybnik. W ciągu kilku miesięcy zapadnie decyzja, czy projekt będzie realizowany - poinformował PAP Philippe Castanet, prezes EDF Polska.

Inwestycje w sektorze elektroenergetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej mogą w ciągu dekady wynieść 144 mld euro - wynika z raportu firmy KPMG.

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek przetargi na budowę w UE ośmiu instalacji wychwytywania i składowania CO2 (CCS). Polska wiąże duże nadzieje z tą niskoemisyjną technologią węglową i chce sfinansować dwa projekty. Na wszystkie KE obiecuje min. 4,5 mld euro.

BUDOWNICTWO

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej wzrosła w ostatnim tygodniu o 0,1 proc., zaś cena maksymalna pręta żebrowanego wzrosła o 2,0 proc. - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

OPINIA

Wzrost gospodarczy w Polsce w III kwartale tego roku ukształtował się na poziomie 3,8 proc., w IV kwartale wyniesie 4,2 proc. zaś w całym 2010 roku będzie to 3,7 proc. W przyszłym roku wzrost PKB wyniesie 3,9 proc. - uważają ekonomiści BZ WBK. Ich zdaniem wzrost inflacji CPI we wrześniu był początkiem trendu wzrostowego. W najbliższych miesiącach zbliży się ona do 3 proc., a na początku 2011 przekroczy ten poziom.

W opinii ekonomistów BZ WBK dane makroekonomiczne sugerują podwyżkę stóp procentowych już od jakiegoś czasu, jednak analitycy nie sądzą, aby reakcja RPP miała nastąpić już w listopadzie. Ich zdaniem w listopadzie kurs euro-złotego utrzyma się przez dłuższy czas w pobliżu 3,92, z możliwymi tymczasowymi spadkami poniżej 3,90.

Zwiększenie podaży pieniądza przez Fed może doprowadzić do powstania baniek spekulacyjnych na rynkach innych krajów, tym samym zwiększając nierównowagę w światowej gospodarce - powiedział we wtorek Ma Delun zastępca prezesa Banku Centralnego Chin.

Europejskie indeksy wzrosną w 2011 r. o ok. 10 proc. - oceniają analitycy Macquarie Group Ltd.

Wtorek na warszawskiej giełdzie upłynął pod znakiem wzrostów, a WIG 20 ustanowił nowe rekordy hossy, pozostając w trendzie wzrostowym. Mocnym akcentem we wtorek był debiut GPW, akcje spółki zyskały na koniec dnia 25,58 proc.

POLITYKA

Gdyby Joanna Kluzik-Rostkowska założyła własną partię, mogłaby liczyć na głos co trzeciego wyborcy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje, po raz pierwszy od 7 dni, z powodu spodziewanego wzrostu zapasów paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 62 centy, czyli 0,7 proc., do 86,44 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 88,29-88,31 USD za baryłkę.

Ceny miedzi podczas tej sesji rosną i są w Londynie i Nowym Jorku najwyższe od 28 miesięcy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.801,00 USD za tonę, po wzroście o 1,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8832,50 USD/t.

Ceny złota notują we wtorek wzrosty do rekordowych poziomów z powodu obaw, że niektóre kraje w Europie będą mieć problemy z pozyskaniem funduszy na obsługę zadłużenia - podają dealerzy. Złoto w dostawach natychmiastowych na giełdzie Comex w Nowym Jorku zdrożało o 0,4 proc. do rekordowych 1.414,85 USD za uncję. (PAP)

amp/ jtt/

d25tob2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25tob2