Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 20

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 8 września godz. 20

08.09.2014 20:05

ACE

ACE nie prowadzi obecnie zaawansowanych rozmów w sprawie akwizycji i nie planuje emisji akcji. CAPEX w 2014 r. wyniesie 5-6 mln euro i spółka nie wyklucza dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych w zakładzie we Wrocławiu - poinformował Raul Serrano, dyrektor finansowy spółki.

"Akwizycje są częścią naszej długoterminowej strategii rozwoju, dzięki przejęciom możemy wejść w nowe technologie i produkty. Analizujemy różne możliwości, jednak w tym momencie nie prowadzimy zaawansowanych rozmów. Skupiamy się obecnie na wzroście produkcji w czeskich zakładach Feramo" - powiedział Serrano, podczas czatu internetowego na stronach Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Dyrektor poinformował, że od czasu IPO spółka finansuje się z kredytów bankowych i środków własnych, i obecnie nie planuje emisji akcji i obligacji. "W lipcu zrefinansowaliśmy nasze dotychczasowe zadłużenie nowym kredytem bankowym. Na chwilę obecną nie planujemy emisji obligacji" - powiedział Serrano.

Dyrektor finansowy podtrzymał, że CAPEX w 2014 r. wyniesie 5-6 mln euro.

"Wszystkie zakłady są sukcesywnie rozbudowywane. W Polsce instalujemy w tym roku nową linię produkcyjną w związku z pozyskanym niedawno długoterminowym kontraktem na produkcję części do układów hamulcowych nowej generacji. W związku z oczekiwanym wzrostem sprzedaży możliwa jest dalsza rozbudowa mocy produkcyjnych w zakładzie we Wrocławiu" - powiedział Serrano.

RAFAKO

Rada nadzorcza Rafako odwołała Pawła Mortasa z funkcji prezesa Rafako i powołała na tę funkcję Agnieszkę Wasilewską-Semail - podała spółka w komunikacie.

Agnieszka Wasilewska-Semail była ostatnio dyrektorem zarządzającym w PKO BP.

Paweł Mortas pełnił funkcję prezesa Rafako od października 2012 r.

LW BOGDANKA

LW Bogdanka zwróci się do ministerstwa środowiska o ponowne rozpatrzenie wniosku o koncesję wydobywczą na obszar K-6-7 - podała spółka w komunikacie prasowym. Resort negatywnie rozpatrzył wniosek spółki w tej sprawie.

"Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka, (...) w związku z otrzymaniem informacji o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o koncesję wydobywczą na obszarze K-6-7 informuje, że niezwłocznie złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy" - podano w raporcie.

Jednocześnie spółka poinformowała, że przygotowuje się do rozpoczęcia prac związanych z otrzymaną w ostatnich miesiącach koncesją na rozpoznanie złoża Ostrów i oczekuje na koncesję na rozpoznanie złoża Orzechów.

"Jeszcze we wrześniu planujemy rozpocząć prace związane z otrzymaną w czerwcu tego roku koncesją na rozpoznanie złoża Ostrów, która pozwoli nam na analizę i przygotowanie planów rozwoju LW Bogdanka w kierunku północnym. Nasze obecne zasoby operatywne zapewniają żywotność kopalni do około 2034 roku, jednak chcielibyśmy co najmniej je podwoić przed 2020 rokiem. Ten plan oceniam jako niezagrożony" - poinformował cytowany w komunikacie Zbigniew Stopa, prezes spółki.

Bogdanka podała, że wniosek o koncesję wydobywczą na obszarze K-6-7, złożony w grudniu 2013 roku, spełniał wszystkie wymagania formalno-prawne.

"Warto dodać, że prace zmierzające do pozyskania koncesji prowadziliśmy od ponad 3 lat. Dlatego dziwi nas decyzja odmowna ze strony Ministerstwa (wydana po tak długim czasie od złożenia wniosku), a także jej uzasadnienie, powołujące się na 'interes publiczny'" - napisano w komunikacie.

Bogdanka ubiegała się o koncesję na wydobywanie złóż węgla. Tymczasem Minister Środowiska w 2012 r. udzielił na tym obszarze koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego firmie PD Co Sp. z o.o.

"Udzielenie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża, na które uprzednio udzielono koncesji na rozpoznawanie tego złoża przekreśla sens geologiczny dalszego rozpoznawania kopaliny w tym obszarze, powoduje bezprzedmiotowość udzielonej koncesji na rozpoznawanie i może naruszyć prawa do korzystania z przestrzeni górotworu określone w umowie o ustanowieniu użytkowania górniczego zawartej z PD Co Sp. z o.o." - wyjaśnia w komunikacie resort środowiska.

"Działanie takie stałoby w sprzeczności z ochroną interesu publicznego, a organ koncesyjny nie może podejmować decyzji, które podważają zaufanie podmiotów do organu (...)" - podał resort.

W komunikacie dodano, że udzielenie koncesji na wydobywanie "w sytuacji trwającego rozpoznawania złoża, byłoby także sprzeczne z zasadami racjonalnej gospodarki złożami kopalin".

SOLARIS BUS & COACH

Solaris dostarczy autobusy elektryczne do Ostrołęki - poinformowała w poniedziałek spółka w komunikacie. Podpisana umowa obejmuje dostawę dwóch autobusów Urbino 8,9 LE electric.

Jak przekazał w imieniu spółki Mateusz Figaszewski, są to pierwsze, w pełni elektryczne autobusy zakupione w Polsce. "Wartość kontraktu to blisko 3,5 mln zł" - dodał w rozmowie z PAP Figaszewski.

Pojazdy mają być przekazane MZK w Ostrołęce wiosną 2015 r. Autobusy zostaną wyposażone w silniki elektryczne o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh.

Elektryczne autobusy Solaris zostały zamówione dotąd przez firmy komunikacyjne z takich niemieckich miast jak: Berlin, Brunszwik, Dsseldorf, Drezno, Hamburg; oraz z austriackiego Klagenfurtu i szwedzkiego V"steras. Od kwietnia br. w Krakowie testowany jest Solaris Urbino 12 electric.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)