Przełomowa zmiana dla PPP
Koniec z niejasnymi przepisami. Resort finansów popiera zmiany które dadzą nowy impuls partnerstwu - donosi "Puls Biznesu".
277 ogłoszeń i jedynie 58 podpisanych umów - taki jest niemal pięcioletni bilans rynku partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), nakreślony w raporcie przygotowanym przez Instytut PPP i Kancelarię Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. Projektów i umów byłoby znacznie więcej, gdyby prawo było jasne.
Skutecznym katalizatorem zmian w prawie okazała się kancelaria prezydenta, która zainteresowała się możliwością wykorzystania PPP w budownictwie mieszkaniowym. W trakcie ubiegłotygodniowego seminarium organizowanego pod auspicjami Bronisława Komorowskiego przedstawiciele administracji publicznej, w tym m.in. resortów finansów i gospodarki, poparli przedstawioną przez Fundację Centrum PPP koncepcję zmian w legislacji.
- Zmiana dotycząca kwalifikowania części wynagrodzenia partnera prywatnego do wydatków majątkowych była postulowana od kilku lat, ale dopiero teraz udało się przekonać Ministerstwo Finansów do zmiany stanowiska. To dobry prognostyk dla młodego rynku PPP w Polsce - mówi dr Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP.