Trwa ładowanie...
d1quzie

Przetarg na LTE pod koniec roku - Streżyńska

22.06. Warszawa (PAP) - Pod koniec tego roku zostanie rozpisany przetarg na częstotliwości dla bezprzewodowych łączy telekomunikacyjnych, które pozwolą m.in. na oglądanie wideo w...
Share
d1quzie

22.06. Warszawa (PAP) - Pod koniec tego roku zostanie rozpisany przetarg na częstotliwości dla bezprzewodowych łączy telekomunikacyjnych, które pozwolą m.in. na oglądanie wideo w komórkach w wysokiej rozdzielczości i przesyłanie dużych plików - powiedziała PAP prezes UKE Anna Streżyńska.

Mowa o tzw. sieciach LTE (ang. Long Term Evolution), czyli multimedialnych systemach szerokopasmowych. Są nawet kilkadziesiąt razy szybsze niż obecnie wykorzystywane przez operatorów komórkowych oferujących usługi telefoniczne i bezprzewodowy internet. Technologia ma zmniejszyć koszty, a także umożliwić świadczenie nowych typów usług przy jednoczesnym zmniejszeniu mocy zużywanej przez telefony.

Jak powiedziała we wtorek Streżyńska, przetarg zostanie rozstrzygnięty na początku 2011 roku. Wcześniej jednak UKE musi uzgodnić projekt m.in. z Rosją i Białorusią tak, aby na terenach granicznych nie dochodziło do zakłóceń częstotliwości. Uzgodnienia potrwają kilka miesięcy.

d1quzie

"Zostaną one podjęte, gdy skończą się rozmowy z wojskiem polskim na temat przekazania części częstotliwości UKE na cele przetargu. Potem rozpoczniemy negocjacje z państwami ościennymi. Musimy to zrobić, bo jesteśmy krajem granicznym UE. I ilekroć Komisja Europejska mówi nam, że jakieś częstotliwości mają być przeznaczone na określony cel, aby rozwijała się określona technologia czy usługa, zawsze jest problem z tym, że państwa spoza UE graniczące z Polska wykorzystują te częstotliwości do innych celów, przeważnie wojskowych. Stąd uzgodnienia" - powiedziała.

"Taki najprostszy standard LTE ma zapewnić szybkość przesyła na poziomie 100 Mb/s. W różnych krajach realizowane są też programy testowe, w których prędkość dochodzi nawet do gigabajtów na sekundę. Ale to są na razie laboratoryjne próby" - dodała.

Przetarg będzie dotyczył częstotliwości z zakresu 2500-2570/2620-2690 MHz oraz 790-862 MHz.

"Te niskie częstotliwości są uzupełniające dla wysokich. Upraszczając, wysokie stosuje się w miastach, a niskie na peryferiach" - zaznaczyła.

Przetarg na LTE został już rozstrzygnięty w: Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Danii i Holandii. (PAP)

luo/ pad/ gma/ ana/

d1quzie

Podziel się opinią

Share
d1quzie
d1quzie