Trwa ładowanie...
d2x187x

Przetarg na sieć szerokopasmową w Małopolsce ruszy najwcześniej w listopadzie

22.10. Warszawa (PAP) - Przetarg na budowę sieci szerokopasmowej w Małopolsce rozpocznie się najwcześniej w listopadzie. Wśród zainteresowanych projektem, wartym około 300 mln zł,...

Share
d2x187x

22.10. Warszawa (PAP) - Przetarg na budowę sieci szerokopasmowej w Małopolsce rozpocznie się najwcześniej w listopadzie. Wśród zainteresowanych projektem, wartym około 300 mln zł, poza Telekomunikacją Polską są m.in.: Netia, Telekomunikacja Kolejowa oraz British Telecom - poinformował PAP marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara.

"Rozpoczęcie przetargu na budowę sieci szerokopasmowej w naszym województwie w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego może nastąpić najwcześniej w listopadzie. Samorząd Małopolski planuje zainwestować w ten projekt 170 mln zł, w tym 30 mln euro ze środków z Unii Europejskiej. Od partnera lub partnerów oczekujemy zaangażowania w wysokości 70-120 mln zł" - powiedział marszałek.

Dodał, że wybór podmiotu lub podmiotów, z którymi będzie ten projekt realizowany, zajmie od 139 do 189 dni od uruchomienia przetargu. Wraz z województwem małopolskim, jako partnerzy publiczni, udział w projekcie wezmą dwie krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza.

Marszałek poinformował, że przetargiem w Małopolsce interesuje się wiele firm telekomunikacyjnych.

d2x187x

"Do tej pory po informacje dotyczące projektu zgłosiła się do nas Telekomunikacja Polska, Netia, Telekomunikacja Kolejowa, GTS Energis oraz Crowley. Z zagranicznych firmy były m.in. British Telecom, T-Systems oraz China Mobile Telecom" - poinformował Nawara.

Wcześniej Piotr Muszyński, wiceprezes TP SA informował dziennikarzy, że spółka wystartuje w przetargu w sprawie kapitałowego zaangażowania w Małopolską Sieć Szerokopasmową.

Celem projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa jest zapewnienie do połowy 2012 roku dostępu do usług szerokopasmowych dla 90,5 proc. mieszkańców oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w Małopolsce.

Duży projekt budowy sieci szerokopasmowej będzie realizowany także w Wielkopolsce.

d2x187x

W połowie września TP SA, Netia, Telefonia Dialog, PBT Hawe, Telekomunikacja Kolejowa, Aero2 oraz Inea, Promax i Asta-Net zakwalifikowały się do pierwszego etapu negocjacji w sprawie kapitałowego zaangażowania w spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, która kosztem 662 mln zł ma zbudować sieć szerokopasmową w Wielkopolsce.

Pod koniec października planowane jest podpisanie umowy inwestycyjnej.

Ewa Pogodzińska (PAP)

epo/ asa/

d2x187x

Podziel się opinią

Share
d2x187x
d2x187x