Trwa ładowanie...

Przewaga kupujących na początku tygodnia

Obawy o słabnące dane z chińskiej gospodarki okazały się impulsem, który wystarczył, aby początek tygodnia na europejskich parkietach przyjął kolor czerwony. Na tym tle nieco lepiej prezentował się WIG, którego wartość dość stabilnie utrzymywała się w obrębie piątkowego zamknięcia. W gorszej sytuacji już na starcie znalazł się WIG20, którego spory, bo sięgający momentami jednego procenta spadek był w dużym stopniu pochodną odjęcia po ostatniej sesji wartości dywidendy od kursu akcji PZU, czołowego składnika barometru blue chipów.

Przewaga kupujących na początku tygodniaŹródło: GPW
d1w2r73
d1w2r73

Poranne niepokoje szybko ustąpiły miejsca trwającej do popołudnia stabilizacji, której uwieńczeniem było podniesienie indeksów. Ostatecznie WIG zyskał 0,60 procent, WIG20 stracił zaś 0,30 procent. Wartość obrotu nie zachwyciła i wyniosła 670 milionów złotych.

Wyraźnie gorsze odczyty chińskiej produkcji przemysłowej w sierpniu już na starcie notowań GPW wywołały nerwowość KGHM-u (2,3%), którego kurs przejściowo zaliczył na starcie blisko dwuprocentową przecenę. Później brak presji podażowej zachęcił popyt do większej aktywności i w efekcie podniesienia przecenianego od kilku sesji papieru, i to pomimo utrzymującej się presji sprzedających na rynku miedzi. Za to faktyczne straty poniosły w dniu dzisiejszym między innymi akcje LPP (-1,9%), Eurocashu (-1,8%), Lotosu (-0,8%), PKNOrlen (-0,6%) oraz korygujące lepsze piątkowe notowania Orange.pl (-0,5%) oraz PGNiG (-1,2%). Najlepiej po dodatniej stronie arkusza WIG20 radziły sobie akcje JSW (2%), BZWBK (2,2%) Bogdanki (2,9%), PKO BP (1,2%) oraz Pekao (1,1%). Popyt ponownie zainteresował się akcjami Aliora (2,3%), które po pokonaniu kolejnego oporu technicznego mierzą obecnie w cenę 90 złotych.

Choć indeksy szerokiego rynku WIG250 (0,02%) wykazywały w trakcie sesji pewną stabilizację, to w tych segmentach rynku nie brakowało papierów ze zwiększoną zmiennością. I tak ewidentnie negatywnie wyróżniły się akcje GTC (-3,3%), których kurs zapikował na dwuletnie minima po informacji o planowanej jeszcze w tym roku emisji akcji. W drugiej linii sektora bankowego hitem były walory Millennium (3,5%), których kurs rósł momentami nawet aż o 5 procent. Z kolei oczekiwania na sprzedaż odzieży wojskowej armii ukraińskiej skutecznie podbiły dzisiaj wycenę Lubawy (4,4%). Ponadto zwyżkę z ubiegłego tygodnia kontynuowały walory Elementala (4,2%) i Serinusa (4,7%). Za odrabianie ostatnich strat wzięły się również akcje Getinu (5,5%) i Getin Noble Banku (4,9%).

Nawet biorąc pod uwagę rozbieżności pomiędzy dzisiejszym odczytem WIG-u a WIG20 wynikające z innego sposobu wyliczania ich wartości po odjęciu dywidendy z PZU, przebieg sesji oceniłbym z lekko pozytywną wymową. WIG20 naruszył wsparcie na poziomie 2479 punktów, co nieco komplikuje układ wykresu i prowadzi do mniej optymistycznych prognoz. Natomiast postawa WIG-u oraz fakt utrzymywania się powyżej kluczowego poziomu 53000 punktów pozwalają wciąż z umiarkowanym optymizmem patrzeć na rynek w bardziej całościowym wydaniu.

d1w2r73

Rozpoczęty tydzień ma szansę przynieść przynajmniej pewne rozstrzygnięcia krótkoterminowe, do czego bodźcem mogą okazać się doniesienia o wzroście cen z europejskiej i rodzimej gospodarki decydujące o dalszej postawie ECB i NBP w sprawie stóp procentowych. Nie bez znaczenia będą także analogiczne środowe dane o inflacji z USA czy też planowane na czwartek referendum niepodległościowe w Szkocji.

Paweł Kubiak
Makler DM BZ WBK S.A.

d1w2r73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w2r73

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj