Trwa ładowanie...

Przewalutowania kredytów we frankach nie będzie. Banki, MF i NBP chcą storpedować pomysł szefa KNF

Koncepcja przewalutowania kredytów we frankach zostanie prawdopodobnie odrzucona. Banki twierdzą, że taka operacja zdestabilizowałaby polską gospodarkę i rynek walutowy. Zgadza się z nimi Ministerstwo Finansów. Zamiast przewalutowania pojawia się za to szereg innych koncepcji – a każda autorstwa innej instytucji.

Przewalutowania kredytów we frankach nie będzie. Banki, MF i NBP chcą storpedować pomysł szefa KNFŹródło: Thinkstockphotos
d1tfi5f
d1tfi5f

Wszystko wskazuje, że koncepcja przewalutowania kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich zostanie odrzucona. Banki twierdzą, że taka operacja zdestabilizowałaby gospodarkę i rynek walutowy. Zgadza się z nimi Ministerstwo Finansów. Zamiast przewalutowania pojawia się szereg innych pomysłów - pisze "Rzeczpospolita".

Minister finansów ma wątpliwości co do pomysłu szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka. Mateusz Szczurek zwraca uwagę, że przewalutowanie nie było konsultowane z kluczowymi instytucjami rynku finansowego.

Podobnego zdania jest szef NBP. Marek Belka stwierdził, że kluczowe jest ustalenie, czy przewalutowanie nie doprowadzi do tego, że banki odnotują straty. Dziś odbędzie się spotkanie z szefem KNF w sprawie jego propozycji i tak duży opór z różnych stron wskazuje, że Jakubiakowi trudno będzie przeforsować pomysł z przewalutowaniem zobowiązań na złotówki.

d1tfi5f

Innej spójnej koncepcji na razie nie ma. Prezydent zaproponował utworzenie funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych wspierającego kredytobiorców poprzez udzielanie pożyczek na spłatę zobowiązań wobec banków.

Związek Banków Polskich proponuje, by klienci oddawali swoje mieszkania do specjalnego funduszu, a następnie je wynajmowali.

Na razie pewne jest tylko jedno: Ministerstwo Finansów oraz UOKiK zapowiedziały stworzenie rankingu banków wdrażających zalecenia, które mając pomóc posiadaczom kredytów we frankach. Wszystkie polskie banki będą musiały na bieżąco podawać wysokość spreadów walutowych oraz informacje o tym, czy stosują ujemny LIBOR i ujemną stopę procentową. Dane będą publikowane na specjalnej stronie internetowej.

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f