Trwa ładowanie...

Przewalutowania kredytów we frankach nie będzie. Banki, MF i NBP chcą storpedować pomysł szefa KNF

Koncepcja przewalutowania kredytów we frankach zostanie prawdopodobnie odrzucona. Banki twierdzą, że taka operacja zdestabilizowałaby polską gospodarkę i rynek walutowy. Zgadza się z nimi Ministerstwo Finansów. Zamiast przewalutowania pojawia się za to szereg innych koncepcji – a każda autorstwa innej instytucji.

Share
Przewalutowania kredytów we frankach nie będzie. Banki, MF i NBP chcą storpedować pomysł szefa KNF
Źródło: Thinkstockphotos
d1uxpe8

Wszystko wskazuje, że koncepcja przewalutowania kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich zostanie odrzucona. Banki twierdzą, że taka operacja zdestabilizowałaby gospodarkę i rynek walutowy. Zgadza się z nimi Ministerstwo Finansów. Zamiast przewalutowania pojawia się szereg innych pomysłów - pisze "Rzeczpospolita".

Minister finansów ma wątpliwości co do pomysłu szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka. Mateusz Szczurek zwraca uwagę, że przewalutowanie nie było konsultowane z kluczowymi instytucjami rynku finansowego.

d1uxpe8

Podobnego zdania jest szef NBP. Marek Belka stwierdził, że kluczowe jest ustalenie, czy przewalutowanie nie doprowadzi do tego, że banki odnotują straty. Dziś odbędzie się spotkanie z szefem KNF w sprawie jego propozycji i tak duży opór z różnych stron wskazuje, że Jakubiakowi trudno będzie przeforsować pomysł z przewalutowaniem zobowiązań na złotówki.

Innej spójnej koncepcji na razie nie ma. Prezydent zaproponował utworzenie funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych wspierającego kredytobiorców poprzez udzielanie pożyczek na spłatę zobowiązań wobec banków.

Związek Banków Polskich proponuje, by klienci oddawali swoje mieszkania do specjalnego funduszu, a następnie je wynajmowali.

Na razie pewne jest tylko jedno: Ministerstwo Finansów oraz UOKiK zapowiedziały stworzenie rankingu banków wdrażających zalecenia, które mając pomóc posiadaczom kredytów we frankach. Wszystkie polskie banki będą musiały na bieżąco podawać wysokość spreadów walutowych oraz informacje o tym, czy stosują ujemny LIBOR i ujemną stopę procentową. Dane będą publikowane na specjalnej stronie internetowej.

d1uxpe8

Podziel się opinią

Share
d1uxpe8
d1uxpe8