Trwa ładowanie...
db96i9u
db96i9u

Przychody 30 największych agencji PR wzrosły o 6% do 216 mln zł w 2014 r.

Warszawa, 06.10.2015 (ISBnews) - Agencje public relations zanotowały w 2014 roku wzrost przychodów o 6% do 216 mln zł, wynika z rankingu przygotowanego przez magazyn "Press". Na dwóch pierwszych miejscach po raz kolejny znalazły się agencje Partner of Promotion oraz AM Art-Media. Eksperci przekonują, że przyszłość branży zależy w dużej mierze od samych agencji, które powinny edukować klientów w zakresie prowadzonych przez siebie działań.
Share
db96i9u

Rynek PR w Polsce jest warty 216 mln zł. Tyle wynosi łączny przychód 30 największych agencji, które znalazły się w rankingu. W 2013 roku największy wzrost przychodów agencji wynosił 48%, w tym - aż 73%.

"To branża, która świetnie sobie radzi zarówno w czasach kryzysu, jaki i prosperity. (?) Zapotrzebowanie firm w Polsce na usługi PR rośnie, ale przedsiębiorcy szukają też nowych rozwiązań poza tradycyjnym publicity, np. w obszarze CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu" - skomentował wyniki ekspert rynku mediów Marek Sokół.

To właśnie aktywność CSR jest coraz częściej doceniana przez właścicieli zarówno średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. "To działania o charakterze wizerunkowym, o dużej wartości społecznej" - wskazał Ignacy Krasicki, prezes AM Art-Media Agencja PR, wicelidera rankingu.

db96i9u

Przykładem takich działań jest m.in. koordynacja aktywności związanych z konkursem literackim "Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci", zorganizowanym przez jednego z klientów agencji AM Art-Media - Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka. Konkurs "Piórko 2015" miał na celu popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych, a także wspieranie debiutujących pisarzy i ilustratorów.
Jak dodał Krasicki, rozwój branży jest uwarunkowany od tego, w jaki sposób agencje PR tłumaczą swoim klientom charakter prowadzonych działań.

"Przyszłość rynku zależy od aktywności, które na zachodzie są standardem działań PR, w Polsce zaś, postrzegane są, jako działania dodatkowe, to m.in. public affairs czy doradztwo w zakresie zarządzania kryzysowego" - powiedział prezes Art-Media.

Porównując ranking agencji PR na przestrzeni ostatnich trzech lat, wyraźnie widać, że w Polsce dominują dwie firmy: Partner of Promotion (37,22 mln zł w 2014 r.) oraz AM Art-Media Agencja PR (19,71 mln zł). Dynamika wzrostu przychodów, w przypadku lidera wynosi 2,29%, zaś wicelider zanotował wzrost o 28,82%. Na trzecim miejscu znalazła się MSLGroup (awans z 4. miejsca w 2013 roku), z przychodami w wysokości ponad 17 mln zł.
Z usług trzech największych polskich agencji korzystają m.in. Procter&Gamble, Union Investment, PolskiBus (Partner of Promotion); Jeronimo Martins Polska, PKP CARGO, PGNiG, Astra CEE (AM Art-Media Agencja PR); LG Electronics, Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy i Emirates (Agencja MSLGroup).

Ranking Agencji Public Relations pod względem przychodów jest przygotowywany na podstawie samodzielnych wywiadów, sprawozdań finansowych i dokumentów podatkowych.

(ISBnews)

db96i9u

Podziel się opinią

Share
db96i9u
db96i9u