Trwa ładowanie...
dt0xu6b
05-01-2016 16:46

PSE: Aktualny poziom rezerwy mocy w systemie jest wystarczający

Warszawa, 05.01.2016 (ISBnews) - Mimo zwiększonego zapotrzebowania na moc i niskiego stanu wody aktualny poziom rezerwy mocy jest wystarczający dla zapewnienia bezpiecznej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, podał operator systemu przesyłowego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

dt0xu6b

"W związku z utrzymywaniem się na terenie Polski silnych mrozów wystąpił istotny wzrost krajowego zużycia energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na moc w okresach szczytu obciążenia dobowego przekracza wartość 25 000 MW" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie wraz z rozwojem zjawisk lodowych nastąpiło znaczne obniżenie i tak już niskich stanów wody w rzekach, w szczególności w dorzeczu Wisły, w tym miejsc ujęcia wody chłodzącej wykorzystywanej przez jednostki wytwórcze kilku dużych elektrowni systemowych.

"Z powodu zbyt niskiego stanu wody wystąpiły już znaczące ubytki mocy wytwórczych, ale aktualny poziom rezerwy mocy dostępnej dla OSP jest wystarczający dla zapewnienia bezpiecznej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE)" - czytamy dalej.

PSE zwraca jednak uwagę, że ewentualne pogarszanie się sytuacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły, w perspektywie kolejnych dni może istotnie zmienić warunki bilansowania mocy w systemie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Są właścicielem ponad 13 400 km linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

(ISBnews)

dt0xu6b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt0xu6b