Trwa ładowanie...

Putin: w 10 lat Rosja w gronie 5 potęg gospodarczych

Premier Rosji Władimir Putin oświadczył, że w ciągu 10 lat jego kraj powinien wejść do grona pięciu wiodących potęg gospodarczych świata. Oznajmił też, że już w 2012 roku rosyjska gospodarka odbuduje się do poziomu sprzed kryzysu gospodarczego.

Share
Putin: w 10 lat Rosja w gronie 5 potęg gospodarczych
Źródło: AFP
d3ub28e

Premier podkreślił również, że Rosja musi być samodzielna i silna, by uniknąć dyktatu z zagranicy. Poinformował, że jego kraj w najbliższych latach przeznaczy 20 bln rubli (710 mld dolarów) na różne programy zbrojeniowe. Putin mówił o tym, występując z trybuny Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, ze sprawozdaniem z działalności rządu w 2010 roku i informacją o priorytetach swego gabinetu w 2011 roku.

Tym przemówieniem programowym premier faktycznie zainaugurował kampanię przed grudniowymi wyborami parlamentarnymi. W czwartek kierowana przez niego Jedna Rosja jako pierwsza z partii, które zamierzają wystartować w tych wyborach, utworzy federalny sztab wyborczy.

Putin podał, że gospodarka Rosji w I kwartale 2011 roku wzrosła o 4,4% wobec 4,5% w poprzednim kwartale i 3,5% w I kwartale 2010 roku. - W 2010 roku PKB Rosji wzrósł o 4,0% To najwyższy wskaźnik wśród państw G8 - zaznaczył, dodając, że prognoza na ten rok przewiduje wzrost na poziomie 4,2%.

d3ub28e

Premier oznajmił też, że inflacja w Rosji w 2011 roku nie przekroczy 6,5-7,5%. W 2010 roku osiągnęła ona 6,7%, a w 2009 - 8,8%. Przekazał, że produkcja przemysłowa w Rosji w 2010 roku wzrosła o 8,2 proc., a w działach przetwórczych - prawie o 12%.

Putin zapowiedział, że dzięki dodatkowym dochodom z eksportu drogiej ropy naftowej jego kraj zmniejszy w tym roku deficyt budżetu do 1,0-1,5% PKB wobec 3,5%. PKB przyjętych w budżecie na 2011 rok. Według premiera wzrost cen ropy na rynkach światowych przyniesie Rosji w bieżącym roku dodatkowo 1,138 bln RUB (40,4 mld USD).

Putin, który myśli o powrocie na Kreml po wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku, podkreślił, że dla rozwiązania stojących przed nią zadań Rosja potrzebuje 10 lat stabilnego i spokojnego rozwoju. Premier zaznaczył, że niedopuszczalne są "nieprzemyślane eksperymenty, oparte niekiedy na nieuzasadnionym liberalizmie lub socjalnej demagogii".

- Ani to pierwsze, ani drugie nie jest nam potrzebne, gdyż odciąga od generalnej drogi rozwoju kraju - powiedział. - Musimy ocalić spokój obywatelski i narodowościowy, postawić tamę wszelkim próbom podzielenia i skłócenia naszego społeczeństwa - dodał.

d3ub28e

Prezydent Dmitrij Miedwiediew, który także przymierza się do startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, uważa, że system polityczny Rosji, jej gospodarka i sfera socjalna wymagają gruntownej modernizacji.

W ubiegłym tygodniu prezydent oświadczył, że mają z premierem "wspólne zadanie: sprawić, by Rosja w ciągu 10-20 lat stała się jednym z najpotężniejszych państw świata". Miedwiediew przyznał jednak, że różnią się z Putinem "co do metod i sposobów doprowadzenia do tego rozkwitu".

Premier podał też, że dobiega końca budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego (Nord Stream), który połączy bezpośrednio Rosję z Niemcami. Zapowiedział, że już w lipcu do bałtyckiej magistrali wtłoczony zostanie gaz technologiczny. Pierwszy surowiec przeznaczony dla odbiorców według Putina popłynie gazociągiem w październiku.

Szef rządu Rosji wypowiedział się przeciwko jakimkolwiek ograniczeniom w internecie. - Jeśli chodzi o moją opinię, to nie uważam za możliwe wprowadzanie jakichkolwiek ograniczeń - oświadczył Putin, pytany o możliwość wprowadzenia takich ograniczeń w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Wcześniej w podobnym duchu wypowiedział się Kreml, krytykując przedstawiony przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB)
pomysł kontrolowania serwisów Skype, Gmail i Hotmail.

Putin określił internet jako "narzędzie poprawy jakości życia".

d3ub28e

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ub28e
d3ub28e