PZU i Grupa Azoty mają list intencyjny ws. inwestycji w innowacyjne spółki
Warszawa, 02.06.2015 (ISBnews) - PZU oraz Grupa Azoty podpisały list intencyjny dotyczący wspólnego inwestowania w innowacyjne spółki oraz perspektywiczne dla naszej gospodarki. Zgodnie z nim, obie firmy udzielą zainteresowanym podmiotom wsparcia zarówno przy pracach badawczo-rozwojowych jak i późniejszej komercjalizacji ich pomysłów, podało PZU.
02.06.2015 15:20
"Intencją stron jest stworzenie platformy współpracy pomiędzy światem nauki a światem biznesu, dzięki której możliwe będzie optymalne wykorzystanie środków publicznych przeznaczonych na wsparcie rozwoju technologicznego w Polsce" - czytamy w komunikacie.
Deklarując partnerstwo, PZU i Grupa Azoty będą wspólnie inwestować m.in. w innowacyjne spółki czy fundusze venture capital, wykorzystując przy tym swoje wieloletnie doświadczenie i kompetencje branżowe.
"Staramy się, aby wszystkie nasze działania, czy to inwestycyjne, czy badawcze miały wspólną cechę - innowacyjność. To bardzo ważne dla nas, aby budując przyszłość innowacyjnej polskiej gospodarki współpracować z partnerami o tak szerokich kompetencjach i ugruntowanej na rynku pozycji, jak PZU" -powiedział wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski, cytowany w komunikacie.
PZU podkreśla, że projektom na wczesnym etapie rozwoju towarzyszy zazwyczaj wysoki poziom ryzyka, którym, by uniknąć niepowodzenia, trzeba profesjonalnie zarządzać. W przypadku sukcesu, wartość dodana z takiego przedsięwzięcia trafia nie tylko do zaangażowanych firm, lecz także do całej gospodarki.
"Kompetencje niekwestionowanego lidera branży chemicznej w Polsce i jednej z największych firm w Europie będą nieocenione przy wyborze konkretnych projektów inwestycyjnych oraz ich późniejszej komercjalizacji "- podkreślił członek zarządu grupy PZU odpowiedzialny za pion inwestycji Ryszard Trepczyński, cytowany w komunikacie.
Grupa PZU jest jedną z najstarszych i największych instytucji finansowych w tej części Europy. Jej aktywa to ponad 70 mld zł. Pion inwestycyjny PZU posiada szerokie kompetencje i bogate doświadczenie w dziedzinie zarządzania aktywami i przy strukturyzowaniu transakcji. Wdrażane projekty zostaną wsparte posiadaną przez spółkę wiedzą ekspercką.
Zgodnie ze swoją strategią działania Grupa Azoty na działalność badawczo-rozwojową chce przeznaczać rocznie do 1% swoich przychodów.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
(ISBnews)