Trwa ładowanie...

PZU wprowadza rewolucyjne zmiany w OC

Masz komunikacyjne OC w PZU i miałeś stłuczkę nie z własnej winy? Teraz to PZU wyceni tę szkodę. Zorganizuje też naprawę Twojego samochodu lub pokryje jej koszty. Bez względu na to, gdzie ubezpieczony był sprawca kolizji. Największy polski ubezpieczyciel wprowadza bezpośrednią likwidację szkód.

PZU wprowadza rewolucyjne zmiany w OCŹródło: AFP, fot: philippe huguen
d38nleu
d38nleu

Masz komunikacyjne OC w PZU i miałeś stłuczkę nie z własnej winy? Teraz to PZU wyceni tę szkodę. Zorganizuje też naprawę samochodu lub pokryje jej koszty. Bez względu na to, gdzie ubezpieczony był sprawca kolizji. Największy polski ubezpieczyciel wprowadza bezpośrednią likwidację szkód.

(fot. PZU)
Źródło: (fot. PZU)

Andrzej Klesyk, prezes zarządu href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPZU0000011,notowania-podsumowanie.html">PZUPZU (Zobacz notowania spółki »), przekonuje że bezpośrednia likwidacja szkód jest niezbędną koniecznością, jeśli ubezpieczyciele chcą poprawić jakość świadczonych usług i podnieść zaufanie do firm ubezpieczeniowych.

Poszkodowany nie ma żadnego wpływu na to, gdzie sprawca wypadku wykupił ubezpieczenie. Dla 67 proc. kupujących OC kryterium wyboru jest cena. Efekt jest taki, że z roku na rok rośnie liczba skarg do rzecznika ubezpieczonych na przewlekłość postępowania ubezpieczycieli i zaniżanie wycen.

d38nleu

- Receptą na to może być nowe rozwiązanie w postaci bezpośredniej likwidacji szkód. Ubezpieczyciel bierze na siebie wszelkie sprawy poszkodowanego związane z dochodzeniem odszkodowania u ubezpieczyciela sprawcy - mówi Tomasz Tarkowski, członek zarządu href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPZU0000011,notowania-podsumowanie.html">PZUPZU, odpowiedzialny za obszar likwidacji szkód.

Tarkowski dodaje, że obecnie problem leży w systemie, gdzie poszkodowany nie jest związany z ubezpieczycielem likwidującym szkodę. Dodatkowo wejście na rynek ubezpieczycieli specjalizujących się w "tanim OC" doprowadziło do zmiany tego ubezpieczenia w parapodatek. - Zmiana, którą proponujemy, spowoduje, że poszkodowany klient stanie się podmiotem w relacjach z ubezpieczycielem - komentuje Tarkowski.

Likwidacja bezpośrednia po raz pierwszy daje kierowcy argument, żeby przy wyborze OC na samochód kierował się nie tylko ceną. Posiadanie polisy OC u ubezpieczyciela, który dobrze likwiduje szkody, daje mu pewność sprawnego uzyskania odszkodowania lub naprawy pojazdu, gdy sam będzie poszkodowany. W razie wypadku to href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPZU0000011,notowania-podsumowanie.html">PZUPZU przejmuje wszystkie formalności i kontakt z ubezpieczycielem sprawcy.

W polskich realiach rozwiązanie bezpośredniej likwidacji szkód może wpłynąć na wzrost zaufania do branży ubezpieczeniowej. Przykłady krajów, w których wprowadzono bezpośrednią likwidację szkód pokazują, że można spodziewać się bardzo konkretnych zmian na rynku. We Francji i Hiszpanii średni jej czas spadł z około miesiąca do tygodnia. Znacznie zmniejszyła się też liczba spraw sądowych o wysokość wypłacanych odszkodowań.

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody dostępna jest od 4 kwietnia 2014 r. dla wszystkich, którzy mają OC komunikacyjne w href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPZU0000011,notowania-podsumowanie.html">PZUPZU. Usługa nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat.

d38nleu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38nleu