Trwa ładowanie...
d4iphjv
d4iphjv

Rafako: Inwestor Jaworzna zdecyduje o wprowadzeniu zmian w projekcie do końca IX

Warszawa, 02.09.2015 (ISBnews) - Rafako spodziewa się, że Tauron do końca tego miesiąca zdecyduje, czy wprowadzać zmiany w projekcie budowy bloku 910 MW w Jaworznie, w związku z oczekiwanymi zmianami przepisów ochrony środowiska (tzw. konkluzje BAT), poinformował wiceprezes Krzysztof Burek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4iphjv

"Nowe wymogi ochrony środowiska będą się wiązały z aneksowaniem umów na realizację projektów energetycznych prowadzonych w Polsce. Wartość inwestycji może się podnieść. Także inwestor Jaworzna prowadzi analizy. Na razie nie ma konkretnych wniosków, ale do końca miesiąca będziemy wiedzieli, czy budowany obiekt ma szanse spełniać nowe wymogi, czy też już teraz trzeba wprowadzać zmiany" - powiedział Burek podczas konferencji.

Dodał, że jest to w 100% decyzja inwestora i nie wiadomo, o ile wydłuży budowę bloku.

"Może być duża zmiana harmonogramowa i budżetowa, a może być zmiana minimalna, taka, by jedynie umożliwić w przyszłości dostosowanie obiektu do nowych wymogów" - wyjaśnił Burek, dodając, że "maksymalny program [zmian] byłby dla Rafako bardzo korzystny".

d4iphjv

Wcześniej podczas konferencji członkowie zarządu informowali, że podpisanie aneksu do umowy podwykonawczej z Energopolem-Szczecin, który obniżył zakres prac tej spółki do 30 mln zł netto z 380 mln zł netto, nie odbiło się negatywnie na projekcie.

"Nie szukamy w tej samej formule partnera budowlanego. Dzielimy roboty pozostałe po Energopolu na części i bezpośrednio kontraktujemy firmom, które gwarantują wykonanie. Częściowo są już wybrane, na kolejne etapy są prowadzone postępowania ofertowe, są wysyłane zapytania. Przydzieliliśmy już ok 30% z wartości tych prac. Wystąpiły niewielkie opóźnienia, które są do nadgonienia, najistotniejszy zakres prac pozostały po Energopolu został już przydzielony sprawdzonym partnerom" - podsumował Burek.

Inwestycja w blok energetyczny 910 MW w Elektrowni Jaworzno III jest warta 5,4 mld zł brutto. Obejmuje ona budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną.

Kontrakt z głównym wykonawcą bloku, konsorcjum Rafako - Mostostal, został podpisany 17 kwietnia 2014 r. Plac budowy został przekazany głównemu wykonawcy 14 listopada. Przekazanie bloku do eksploatacji planowane jest na I kwartał 2019 r.

d4iphjv

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki (61%, bezpośrednio i pośrednio) jest PBG w upadłości układowej. Skonsolidowane przychody Rafako sięgnęły 1,18 mld zł w 2014 r.

(ISBnews)

d4iphjv

Podziel się opinią

Share
d4iphjv
d4iphjv