Trwa ładowanie...

Rafalska w obronie polskich matek przed dyrektywą UE. Bruksela za skróceniem urlopów

- Polskie rozwiązania są lepsze i nie chcemy ingerencji prawa unijnego w nasze krajowe regulacje - oceniła projekt unijnej dyrektywy ws. korzystania z urlopów rodzicielskich szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Rafalska w obronie polskich matek przed dyrektywą UE. Bruksela za skróceniem urlopówŹródło: East News, fot: Reporter
dhfwilg
dhfwilg

Poniedziałkowy "Super Express" napisał, że "najpewniej już po wakacjach UE będzie chciała przeforsować skandaliczną dyrektywę, której skutkiem będzie w Polsce skrócenie urlopu macierzyńskiego z roku do ośmiu miesięcy".

Projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego. Jeśli tego nie zrobią, urlop przepadnie, nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Projekt zakłada także wprowadzenie urlopu opiekuńczego.

Urlop macierzyński, tacierzyński i ojcowski - poznaj najnowsze zasady

Zgodnie z nim każdy pracownik mógłby wykorzystać pięć dni w roku do opieki nad chorym lub niesamodzielnym rodzicem, dzieckiem albo małżonkiem. W tej sytuacji przysługiwałoby mu wynagrodzenie w wysokości co najmniej zasiłku chorobowego. Negatywne stanowisko do projektu dyrektywy zajął w czerwcu Sejm i Senat.

dhfwilg

Według Rafalskiej polskie rozwiązania ws. urlopów rodzicielskich są dużo lepsze niż te proponowane w unijnej dyrektywie. - Obligatoryjność urlopu w wymiarze 4 miesięcy to jest coś, czego nie akceptujemy na tym etapie. Mówimy, że nasze regulacje, nasze długie urlopy, nasze rozwiązania są dobre, zdają egzamin - powiedziała w poniedziałek w telewizji wPolityce.pl.

Przypomniała, że projekt dyrektywy negatywnie ocenił jej resort. - Nasze regulacje krajowe oceniamy wysoko, jako dobre. Mamy jedne z najdłuższych urlopów. Dajemy prawo wyboru, kto będzie sprawował opiekę (nad dzieckiem) - mówiła szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę, że po wprowadzeniu unijnej propozycji niewykorzystany urlop przepadałby. - Sytuacja, w której mama nie mogłaby wykorzystać urlopu niewykorzystanego, z różnych powodów, przez ojca, uderzałaby w dziecko. Miałoby ono krótszy okres opieki ze strony rodziców - argumentowała Rafalska. Jej zdaniem to rodzice powinni decydować o tym, które z nich opiekuje się dzieckiem.

W czerwcu wiceminister Stanisław Szwed podkreślił, że ws. projektu unijnej dyrektywy nie jest wykluczone wszczęcia procedury "żółtej kartki". "Żółta kartka" od parlamentów narodowych oznacza, że Komisja Europejska podda swój projekt ponownej analizie i może podjąć decyzję o podtrzymaniu, zmianie lub wycofaniu projektu. Komisja musi uzasadnić swoją decyzję.

dhfwilg

Jak już pisaliśmy wcześniej w WP Komisja Europejska przekonuje, że głównie chodzi jej o aktywizację zawodowej kobiet i wyrównania ich szans na rynku pracy. Jeśli projekt zyska akceptację Parlamentu Europejskiego, to państwa członkowskie będą miały dwa lata na dostosowanie ię do nowych wymogów.

Komisja Europejska chce także wprowadzić urlop opiekuńczy. Dzięki niemu każdy pracownik pięć dni w roku mógłby wykorzystać do opieki nad chorym dzieckiem, rodzicem lub małżonkiem. Otrzymywałby za te dni wynagrodzenie w wysokości co najmniej zasiłku chorobowego.

dhfwilg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhfwilg