Trwa ładowanie...

Ranking funduszy emerytalnych - czerwiec 2013

Za nami najtrudniejszy miesiąc w minionym półroczu. Indeks WIG osunął się o -6,4%, oddając całą wypracowaną wcześniej nadwyżkę, a indeks obligacji skarbowych IROS zakończył miesiąc -2,17% pod kreską. W takich warunkach jednostki OFE straciły na wartości średnio -3,27%. Tym samym nie udało się utrzymać dodatniej stopy zwrotu liczonej od początku roku, strata nie przekroczyła jednak średnio -1,0%.

Ranking funduszy emerytalnych - czerwiec 2013Źródło: Thinkstockphotos
d4345rd
d4345rd

Sugestie, które pojawiły się po ostatnim posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), że jeszcze w tym roku może dojść do ograniczenia skupu aktywów, skłoniły wielu inwestorów do realizowania zysków. Nie pomogły również niepokojące doniesienia z Chin. W efekcie spadły notowania większości aktywów, czyli akcji, obligacji i walut rynków wschodzących, obligacji korporacyjnych oraz surowców. Na krajowym rynku, do pogłębienia spadków przyczyniła się także rządowa propozycja częściowego znacjonalizowania środków OFE. Najbardziej ucierpiały blue chipy, na czele z KGHM, których indeks WIG20 stracił aż -9,65%. Zdecydowanie lepiej radziły sobie średnie i małe spółki. mWIG40 stracił "jedynie" -1,27%, ale już indeks sWIG80 zakończył miesiąc na plusie (+1,72%). Indeks szerokiego rynku WIG w czerwcu stracił -6,4%, a w całym półroczu -5,7%.

Trudno było o zarobek także na rynku długu. Rentowność 10-letnich obligacji wzrosła aż do 4,34%, czyli do poziomu notowanego w II połowie zeszłego roku. Indeks obligacji z 10-letnim terminem do wykupu IROS-10 stracił aż -5,28%. Stratę poniósł również indeks grupujący 2-latki (-0,52%).

Wszystkie 14 OFE poniosło w czerwcu straty, od -2,95% w przypadku OFE Pocztylion do -3,48% w przypadku PKO BP Bankowy OFE, funduszu, który w drugiej połowie lipca zakończy proces przejęcia OFE Polsat. Większość funduszy pobiła benchmark, złożony w 30% z indeksu WIG i w 70% z IROS, który stracił -3,42%.Ostatni miesiąc pogorszył również wynik liczony od początku roku. Jedynie zarządzającym Nordea OFE udało się utrzymać dodatnią stopę zwrotu, na poziomie +0,37%. Straty pozostałych funduszy zawierają się w przedziale od -0,16% ( OFE Pocztylion) do -1,80% (AEGON OFE). Mimo słabego półrocza, dzięki świetnej koniunkturze w II półroczu 2012 roku, 12-miesięczne wyniki wciąż prezentują się bardzo dobrze, na poziomie średnio +9,4%.

Komentarz do rankingu

W samym rankingu funduszy emerytalnych, opartym na wskaźniku information ratio, mierzącym relację zysku do ryzyka, niewiele się zmieniło. Najwyższe oceny w horyzoncie 3-letnim, od miesięcy utrzymują Nordea OFE oraz Allianz Polska OFE. Pierwszy z funduszy, jako jedyny, może się pochwalić najwyższą notą w obu horyzontach (rocznym i 3-letnim).

d4345rd

Z 3 zmian w rankingu, które miały miejsce w czerwcu, zwraca uwagę pogorszenie noty krótkoterminowej Aviva OFE. Wprawdzie w 3-letnim horyzoncie fundusz wypada bardzo dobrze (z oceną 4a), to w czerwcu jego nota 12-miesięczna spadła do słabego poziomu 2a. To efekt zarówno pogorszenia wyników, jak i wzrostu ryzyka. W skali 12 miesięcy jednostka funduszu zyskała na wartości +8,92%, co było 11-tym wynikiem w grupie 14 funduszy. Wynik w horyzoncie 3-letnim na poziomie +19,41% jest 5-tym wynikiem w grupie.

Zespół Analiz Online

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31596/2013-07-02_fe_rankingi.pdf )

d4345rd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4345rd