Trwa ładowanie...

Rażące różnice w zarobkach. ZNP staje w obronie nauczycieli placówek niepublicznych

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wysłać Kartę nauczyciela do Trybunału Konstytucyjnego - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Nauczyciele placówek publicznych i niepublicznych mają mieć takie same prawa, czas pracy i wynagrodzenie

Rażące różnice w zarobkach. ZNP staje w obronie nauczycieli placówek niepublicznychŹródło: Fotolia, fot: contrastwerkstatt
d9odaut
d9odaut

.

Praca ponad siły

Tymczasem rzeczywistość wygląda tak, że „państwowy” nauczyciel pracuje 18 godzin, a „prywatny” nawet 40. Zdaniem związku jest to ewidentne naruszenie art. 32 Konstytucji, w myśl którego wszyscy są równi wobec prawa i każdy ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
– Chcemy zakwestionować różnicowanie praw pedagogów, którzy wykonują identyczną pracę, często na terenie tej samej gminy, a nie korzystają z uprawnień wynikających z Karty nauczyciela. Dotyczy to niepublicznych placówek, w których osoby uczące pracują dłużej i często za niższe wynagrodzenie – wyjaśnił w "DGP" Łukasz Pater, prawnik z ZNP.

d9odaut

Przedstawiciele związku uważają, że w sytuacji, którą mamy obecnie, tracą uczniowie. Nauczyciele zatrudnieni w placówkach niepublicznych są przemęczeni i efektywność ich pracy spada. Sławomir Broniarz z ZNP krytykuje również różnice w płacach nauczycieli. Zaznacza, że o złych praktykach informowała już wcześniej Najwyższej Izby Kontroli. W raporcie NIK zwrócono uwagę na "rażące różnice w wynagrodzeniach pedagogów w placówkach publicznych i niepublicznych oraz na ich czas pracy".

"Nie" dla ZNP

Stanowiska ZNP nie podzielają włodarze gmin. Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP powiedział w „DGP”, że działania związku są populistyczne a nauczyciele i tak cieszą się, że maję pracę, godzą się na rezygnację z, jego zdaniem, archaicznych przywilejów.

Podobnego zdania jest Kazimierz Stankiewicz, wiceprezes spółki Szkoły Marzeń w Piasecznie oraz jej dyrektor zarządzający. – (...) Nie ma świętych krów jak w gminnych placówkach. Dlatego nie mam skrupułów, aby nawet w ciągu roku szkolnego pożegnać się z tymi słabszymi - powiedział w "DGP".

Cała prawda o zarobkach

Wynagrodzenia nauczycieli w szkołach prywatnych są kwestią umowy pomiędzy nauczycielem a pracodawcą. W szkołach publicznych płace naliczane są na podstawie zasad zawartych w Karcie nauczyciela. Na tę pensję składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz nagrody. Nauczyciele, którzy pracują na zasadach określonych w Karcie, upoważnieni są też do tzw. trzynastej pensji.

Karta określa średnie wynagrodzenie nauczycieli na różnych stopniach awansu, które przedstawiają się następująco:

d9odaut

• nauczyciel stażysta – 2 717,59 zł,
• nauczyciel kontraktowy – 3 016,52 zł,
• nauczyciel mianowany – 3 913,33 zł,
• nauczyciel dyplomowany – 5 000,37 zł.

ZNP ostateczną decyzję o zaskarżeniu Karty nauczyciela ma podjąć w listopadzie.

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d9odaut
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9odaut