Realizacja zysków po komunikacie FOMC

Rynek oczekiwał, że FED zmieni nastawienie na bardziej łagodnie i te oczekiwania zostały zaspokojone. Członkowie FOMC są wyraźnie zaniepokojenie słabnącym wzrostem gospodarczym i ciągłym kurczeniem się akcji kredytowej.

Aktywa pracujące banków się kurczą i brakuje chętnych na nowe kredyty. Rynek pracy jest słaby a presja inflacyjna znikoma. FED obawia się ryzyka deflacji w gospodarce. Pierwszą reakcją rynku na komunikat był wzrost na giełdach i osłabienie dolara. Następnie przystąpiono do realizacji zysków i dzisiaj eurodolar handlowany jest już poniżej wczorajszych minimów. Znaczenie ruchów na giełdach jest ciągle niewielkie ze względu na niski wolumen handlu. Aktywność jednak wczoraj wzrosła w porówaniu do poniedziałku. Na NYSE wolumen zbliżył się do 1 miliarda akcji. Teraz uwaga rynku przesunie się na piątkowe dane PKB ze strefy euro oraz dane o sprzedaży detalicznej z USA. Publikowane dzisiaj w nocy dane Chin były nieco gorsze od oczekiwań, ale notowania głównego indeksu na giełdzie w Szanghaju zamknęły się na niewielkim plusie. Kolejną bardzo słabą sesję zaliczyła giełda tokijska, której główny indeks Nikkei 225 spadł o blisko 3% i zbliżył się do minimów ostatnich zakresów. Japońskie akcje zachowują się bardzo słabo
na tle innych rynków ze względu na utrzymującą się deflację w gospodarce. Z tego samego powodu rosną notowania jena. Sądzimy, że rośnie ryzyko przebicia minimum przy 84,80 na USDJPY. Powinno to wygenerować silny impuls spadkowy.

EURPLN
Złoty reaguje osłabieniem na pogorszenie nastrojów na giełdach, ale nie jest to ruch o dużej dynamice. EURPLN pozostaje w zakresie 3,98-4,02 i dopóki nie nastąpi wybicie, notowania będą zachowywać ospale. Większą reakcję obserwujemy na USDPLN ze względu na spadek notowań eurodolara. Opór techniczny w pobliżu 3,03 zamienił się teraz na wsparcie. Kolejny poziom, który może być testowany to 3,08. Dzisiaj publikowany będzie bilans obrotów bieżących, ale nie spodziewamy się większej reakcji na te dane.

EURUSD
Reakcją rynku na komunikat FOMC było początkowo osłabienie dolara. Wystrzał zatrzymał się w pobliżu 1,3230 i następnie dolar zaczął się systematycznie umacniać. Takie zachowanie rynku świadczy o realizacji zysków z ostatniego bardzo silnego impulsu wzrostowego. Już drugi raz w przeciągu kilku dni rynek umacnia dolara na danych, które powinne były go osłabić. Dlatego spodziewamy się, że odbicia w kierunku oporów technicznych będą teraz sprzedawane. Kolejne ważne dane pojawią się dopiero w piątek (PKB ze strefy euro i sprzedaż detaliczna z USA). Wcześniej, w czwartek, publikowane będą dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro. Najbliższym oporem będzie strefa 1,3120-30.

GBPUSD
Funtdolar zachował się wczoraj podobnie jak eurodolar. Pierwszą reakcją na komunikat był wzrost notowań, ale zaraz potem rynek zaczął realizować zyski. Co ciekawe, notowania GBPUSD nie wróciły do minimów przy 1,5710. Umocnienie dolara ograniczyło się do ruchu w kierunku 1,5760. Spadki wyhamowały w pobliżu zniesienia 76,4% fibo poprzedzającego je impulsu wzrostowego. Dopóki notowania GBPUSD będą utrzymywać się powyżej strefy 1,5760-80 jest szansa na powrót do wcześniejszego zakresu. Silniejsze umocnienie dolara do euro prawdpodobnie ją przekreśli. Dzisiaj publikowane będą dane o bezrobociu.

USDJPY

Coraz więcej wskazuje na to, że korekcyjne odbicie na USDJPY będzie słabsze niż tego oczekiwaliśmy pierwotnie. Rynek ponownie miał problem z pokonaniem oporu przy 86,40 i dzisiaj notowania USDJPY zbliżają się do minimów trendu. Sądzimy, że rośnie prawdopodobieństwo przebicia tych minimów i kontynuacji trendu w kierunku 82,00. Ciekawostką jest to, że udostępniane przez Oandę raporty o pozycjach wskazują na bardzo niedźwiedzie nastawienie rynku do jena (long usdjpy). Proporcja długich pozycji do krótkich jest bliska 80-20.

eurozłotydolar

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)