Rekordowy rok pytań zadanych infolinii podatkowej

W ciągu 11 miesięcy 2009 r. osoby dzwoniące na infolinię podatkową zadały łącznie 1 316 236 pytań. Najwięcej, bo 552 159, dotyczyło VAT.

Rekordowy rok pytań zadanych infolinii podatkowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) może zaliczyć rok 2009 do udanych. Choć nie ma jeszcze oficjalnego podsumowania jej działalności za grudzień 2009 r., to już wiadomo, że pod względem liczby osób dzwoniących był on rekordowy.

Tylko od stycznia do końca listopada podatnicy zadawali pytania 1 316 236 razy, czyli o 78 293 więcej niż w 2008 r. To najlepszy wynik od utworzenia KIP w 2006 r. Dla porównania dodajmy, że w 2008 r. w sumie zadano 1 237 943 pytania, a w całym 2007 r. - 826 958.

Co ciekawe, w ubiegłym roku, tak jak i w latach poprzednich, pytania dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)
, podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) zdominowały telefoniczne rozmowy. W sumie zadano ich 1 155 413, a nie jest to - jak wspomnieliśmy - wynik ostateczny. Pozostałe 160 823 pytania dotyczyły głównie e-deklaracji oraz podatku akcyzowego.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w kwietniu 2009 r., czyli w ostatnim miesiącu rozliczeń PIT, infolinia podatkowa odnotowała aż 52 030 pytań dotyczących właśnie rozliczeń dochodów osobistych. Dla porównania - w następnym miesiącu (tj. już po upływie terminu na złożenie zeznania za 2008 r.) było tylko jedno takie pytanie.

Najczęstsze pytania w podatku dochodowym - i to zarówno od osób fizycznych, jak i od osób prawnych - dotyczyły kosztów uzyskania przychodów i tego, jakie wydatki można do tych kosztów zaliczyć. Osoby fizyczne chciały np. wiedzieć, czy kosztem podatkowym będzie wydatek na zatrudnienie na umowę-zlecenie ich pełnoletniego dziecka.

Z kolei przedsiębiorcy zastanawiali się np. nad tym, czy wydatki związane z przygotowaniem wniosku o dotację z Unii Europejskiej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wśród pytań dotyczących PIT poruszane były też kwestie opodatkowania sprzedanej nieruchomości czy samochodu oraz wynajmu. Małżonków np. interesowało, czy dochody uzyskiwane z wynajmu nieruchomości będącej ich wspólną własnością mogą być deklarowane do opodatkowania tylko przez jednego z nich.

Rzeczpospolita

infoliniaadministracjapytanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)