Trwa ładowanie...
d3i8rac
15-03-2017 13:55

Resort cyfryzacji: Netia podłączy ponad 900 szkół do szybkiego internetu

Do września 2018 r. Netia podłączy 976 szkół do szybkiego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Ministerstwo Cyfryzacji planuje, że do końca przyszłego roku wszystkie szkoły, a jest ich ok. 30 tys., podłączone zostaną do szybkiej sieci internetowej.

d3i8rac
d3i8rac

W środę w siedzibie resortu cyfryzacji minister Anna Streżyńska podpisała porozumienie w tej sprawie z przedstawicielami firmy Netia.

Szefowa MC przypomniała, że Netia, po Inei jest kolejnym operatorem, który przystąpił do porozumienia. Na podstawie umowy z Ineą dostęp do szybkiego internetu ma mieć 640 placówek oświatowych.

Streżyńska poinformowała, że pod koniec marca zostanie podpisana kolejna umowa, tym razem z Orange. Wyjaśniła, że na jej podstawie dostęp do szybkiej sieci będzie miało kolejnych 4,5 tys. szkół.

Przy okazji podpisania porozumienia z Netią, szefowa MC dodała, że nie powoduje ono żadnych zobowiązań finansowych po stronie resortu. Wyjaśniła, że zadaniem ministerstwa będzie m.in. usuwanie przeszkód inwestycyjnych, czy barier administracyjnych.

d3i8rac

Prezes Netii Tomasz Szopa wyjaśnił w rozmowie z PAP, że porozumienie przewiduje doprowadzenie sieci umożliwiającej przesył informacji z prędkością 1 GB na sekundę. Dodał, że oprócz edukacji oraz budowania marki, rozwój sieci prowadzony przez kierowaną przez niego firmę pozwoli rozwijać ją w kierunku przedsiębiorstwa dostarczającego nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne.

Streżyńska zapewniła, że resort będzie współpracował też z mniejszymi operatorami. Równolegle inwestycje w szybki internet mają prowadzić samorządy. Współpraca z prywatnymi firmami jak i samorządami ma - jak powiedziała minister - "zwiększyć prawdopodobieństwo, by na koniec 2018 r. wszystkie szkoły były w sieci".

Chodzi o Ogólnopolską Sieć Edukacyjną, która - jak podkreśliła Streżyńska - połączyć ma wszystkie szkoły w Polsce i ma dostarczać uczniom wartościowy, cyfrowy kontent edukacyjny.

Obecnie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy w tej sprawie. Minister pytana, kiedy można spodziewać się gotowego projektu, poinformowała, że powinien on zostać zaprezentowany do połowy roku.

d3i8rac

Nowe przepisy będą regulować status sieci, status i obowiązki jej operatora oraz obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do operatora OSE. W ustawie znajdą się też zapisy dotyczące zasobów edukacyjnych oraz kwestie związane z zapewnieniem finansowania sieci. Koszty funkcjonowania OSE wraz z dostarczaniem usług do szkół mają być pokryte z budżetu państwa.

d3i8rac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i8rac