Resort finansów czeka na pięć milionów e‑deklaracji PIT za 2013 r.

Resort finansów liczy, że w tym roku podatnicy złożą co najmniej pięć milionów e-deklaracji PIT za 2013 r. W piątek Ministerstwo Finansów poinformowało, że rozpoczęło akcję "Kiedy wpadnie piąty milion?".

Resort finansów czeka na pięć milionów e-deklaracji PIT za 2013 r.
Źródło zdjęć: © Fotolia

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż poinformowała w komunikacie, że akcja ma zachęcić do wspólnego medialnego odliczania liczby złożonych deklaracji PIT przez Internet. "W 2011 roku odliczaliśmy do miliona, potem do dwóch milionów, a w zeszłym roku już do trzech milionów. W tym roku znacznie podnosimy poprzeczkę. Czekamy na pięć milionów" - napisała Dróżdż.

Wskazała, że chociaż składanie deklaracji papierowych wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem rozliczania się podatników, Polacy coraz chętniej rozliczają się przez internet. Rok temu co piąta deklaracja PIT została złożona elektronicznie, natomiast w ciągu 3 miesięcy tego roku - już co trzecia.

"Polacy już teraz przysłali rekordową liczbę 3 mln 557 tys. 208 zeznań za 2013 rok, a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze 20 dni. Liczba ta obejmuje elektroniczne formularze PIT: 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT: 16, 16A i 19A. To o prawie 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2013 roku. Liczymy jednak na to, że liczba przesłanych deklaracji PIT przez internet za zeszły rok spełni nasze oczekiwania, bo do systemu e-Deklaracje wciąż wpływają nowe zeznania od podatników rozliczających się w ostatnich dniach" - podała rzeczniczka.

W komunikacie poinformowano, że czekając na pięciomilionową deklarację od piątku Ministerstwo Finansów będzie na swojej stronie internetowej www.mf.gov.pl podawać aktualne statystyki. Ministerstwo zachęca, by do akcji przyłączyć się na Facebooku http://www.facebook.com/Szybki.PIT.

Jak co roku na rozliczenie z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Najpopularniejsza deklaracja to PIT-37, którą wypełniają m.in. pracownicy najemni, którzy nie prowadzili w ubiegłym roku działalności gospodarczej. Jednoosobowi przedsiębiorcy czy osoby osiągające przychody z najmu wypełnią PIT-36, a przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z opodatkowania stawką liniową w wysokości 19 proc. - PIT-36L.

Dochody z tytułu inwestycji kapitałowych, np. sprzedaży akcji, należy wykazać na formularzu PIT-38, a przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości na drukach PIT-36, PIT-38 lub PIT-39 (w zależności od daty nabycia nieruchomości).

Z fiskusem musi rozliczyć się każdy, kto w zeszłym roku uzyskał dochód (chyba, że podatnika rozliczył pracodawca), nawet jeżeli nie przekroczył on tzw. kwoty niepodlegającej opodatkowaniu w wysokości 3091 zł.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)