Rewolucja w urzędach. Koniec pracy do 16. Urzędnicy posiedzą dłużej
17 listopada w życie wchodzi zarządzenie regulujące godziny pracy urzędów. W praktyce oznacza to, że zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym będą musiały być one otwarte przynajmniej jeden dzień w tygodniu do godziny 18.
Większość urzędów w Polsce działa w godzinach od 8 do 16. To pokrywa się z pracą dużej części Polaków, przez co osobiste załatwienie spraw urzędowych często oznacza konieczność wzięcia urlopu lub, jeśli jest taka możliwość, zwalniania się z pracy.
Jak donosi serwis infor.pl, od 17 listopada 2023 r. będzie obowiązywać zarządzenie nr 525 Prezesa Rady Ministrów z 26 października 2023 r. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?
Urzędy otwarte także w soboty
Dyrektor generalny urzędu ma obowiązek ustalenia czasu pracy urzędu (w tym rozkładu czasu pracy członków korpusu służby cywilnej), tak, aby praca była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin każdego dnia oraz rozpoczynana nie wcześniej niż o godzinie 7.00 i nie później niż o godzinie 10.00.
Zarządzenie nie określa, w który dzień dokładnie mają być wprowadzone dłuższe godziny pracy, więc należy sprawdzać to indywidualnie w interesującym nas urzędzie. Co więcej, urzędy będą mogły być otwarte także w soboty. Stanie się tak wtedy, gdy urzędnicy będą odpracowywać wyznaczony dzień.
Zgodnie z nowymi wytycznymi, "dyrektor generalny urzędu informuje członków korpusu służby cywilnej oraz interesantów o wyznaczeniu soboty dniem, w którym wykonuje się pracę w zamian za dzień wolny, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w danym urzędzie".