Rewolucja w ZUS. Prezes: przełomem były elektroniczne zwolnienia
- Platforma Usług Elektronicznych ZUS stanie się niedługo częścią wielkiej platformy gov.pl – zapowiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W marcu 2020 r. liczba wystawionych zwolnień wyniosła 3,3 mln. - Było to przekroczenie granic bezpieczeństwa funkcjonowania. Dzięki PUE ZUS mogliśmy zupełnie inaczej się komunikować – przyznała Uścińska. Dodała, że rozwijane będą funkcjonujące rozwiązania informatyczne, np. e-wizyty i e-wnioski. Będzie też więcej aplikacji mobilnych.
Zdanim prezes ZUS "ogromny przełom technologiczny z punktu widzenia obsługi obywateli przez państwo dokonał się, kiedy wprowadzono 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia".
"Przekroczenie granic bezpieczeństwa funkcjonowania"
Zwróciła uwagę, że postulaty odejścia od wydawania zaświadczeń papierowych były zgłaszane przez wiele lat. Zaznaczyła, że "to się znakomicie sprawdziło w czasie pandemii".
- W marcu 2020 r. liczba wystawionych zwolnień wyniosła 3,3 mln. Było to przekroczenie granic bezpieczeństwa funkcjonowania. Dzięki PUE ZUS mogliśmy zupełnie inaczej się komunikować – powiedziała prof. Uścińska.
Zaznaczyła, że PUE ZUS jest ważną bazą danych tego, kto i na co choruje. Przyznała, że COVID-19 nie tylko wymusił zarządzanie kryzysowe, ale także przyczynił się do zmian technologicznych, które ZUS wykorzystał, inwestując w unowocześnienie systemu.
Dalsza część artukułu pod materiałem wideo
Masowe zwolnienia lekarskie. Prezes ZUS: "tylko w marcu 2,5 mln e-ZLA". Będą kontrole?
W 2021 roku ZUS wystawił w sumie ponad 20 milionów elektronicznych zwolnień lekarskich. Najczęściej trafiały one do kobiet z dolegliwościami wynikającymi z ciąży, porodu i połogu.
Prezes ZUS podkreśliła także, że "ZUS może stać się także nowoczesnym centrum informatycznym, jeśli chodzi o świadczenia na rzecz rodziny". Wspomniała, że od stycznia w całości przejęto obsługę kapitału opiekuńczego czy żłobkowego.
- Centrum Świadczeń, w którym docelowo będzie pracowało ok. 100 osób, obsługuje ponad 20 mln spraw - powiedziała prof. Uścińska.
Wspomniała, że w trzy tygodnie udało się np. stworzyć kreator wniosków w języku ukraińskim. - Kiedyś przygotowania tego rodzaju trwałyby ok. 9 miesięcy – stwierdziła prof. Uścińska.
Elektroniczny urząd, z którego korzysta 10 mln Polaków
Mówiąc o planach na przyszłość, prezes ZUS powiedziała, że "będzie rozwijane to, co już zostało wprowadzone, np. e-wizyty, e-wnioski, ale także będzie więcej mobilnych aplikacji dla osób w średnim wieku czy młodych".
- Musimy pracować nad lepszą koordynacją bazy danych – zaznaczyła.
Zapowiedziała, że PUE ZUS "stanie się niedługo częścią platformy gov.pl.
Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS jest pierwszym w Polsce elektronicznym urzędem. Ma 10 mln użytkowników. Umożliwia dostęp do usług online, a także daje możliwości samodzielnego tworzenia dokumentów.