Rewolucyjna zmiana w szkołach. Chodzi o zdjęcia uczniów
W Dzień Edukacji Narodowej uczniowie często wykonują pamiątkowe zdjęcia z wychowawcami lub nauczycielami. Jednak według nowych przepisów, osoby trzecie nie będą mogły fotografować dzieci podczas szkolnych uroczystości bez wcześniejszej zgody. Oto szczegóły zmian.
Niedawno głośno było o tym, że należy zachować zdrowy rozsądek w kwestii dawania drogich prezentów nauczycielom. Rekomendacje te są efektem wprowadzenia nowych przepisów dotyczących ochrony dzieci w szkołach, opartych na tzw. ustawie Kamilka. Tymczasem okazuje się, że to nie jedyna zmiana.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grudzień w październiku. To już się dzieje. Wystarczy spojrzeć na półki
MEN wprowadziło nowe wytyczne
Jak podaje infor.pl, kolejną kwestią jest nowe podejście do utrwalania wizerunku dzieci podczas szkolnych uroczystości. Zgodnie z nowymi wytycznymi, wynikającymi z tej samej ustawy, nauczyciele i pracownicy szkół nie mogą pozwalać osobom trzecim na fotografowanie, filmowanie czy nagrywanie dzieci bez wyraźnej zgody dyrektora szkoły oraz opiekunów dzieci.
Choć zgoda na fotografowanie dzieci w szkołach nie jest niczym nowym, to obecne przepisy wprowadzają znacznie surowsze zasady. Zakaz dotyczy nie tylko nauczycieli, ale również rodziców i innych osób uczestniczących w szkolnych wydarzeniach.
W praktyce oznacza to, że podczas takich uroczystości jak Dzień Edukacji Narodowej, pasowanie na ucznia, jasełka czy zakończenie roku szkolnego, rodzice nie będą mogli swobodnie robić zdjęć, jeśli w kadrze pojawią się inne dzieci, a szkoła nie otrzymała odpowiednich zgód.
Prezenty dla nauczycieli. "Potrzebny rozsądek"
Jedną z najbardziej dyskusyjnych regulacji nowych przepisów jest kwestia wręczania prezentów nauczycielom. Rzeczniczka prasowa Ministra Sprawiedliwości Karolina Wasilewska wyjaśniła, że ustawa Kamilka nie odnosi się bezpośrednio do kwestii dawania prezentów nauczycielom od całej klasy czy grupy uczniów. W praktyce oznacza to, że nauczyciele mogą przyjmować upominki, choć zaleca się, aby miały one symboliczny charakter.
Dopytywana, jak pod względem prawnym wygląda podarowanie nauczycielowi droższego prezentu od całej klasy, zaznaczyła, że chociaż nie ma też przepisów określających, co można, a czego nie można podarować, to "zawsze trzeba zachować pewien rozsądek".
Ustawa Kamilka. Najważniejsze zmiany
Ustawa o ochronie małoletnich została zmieniona na mocy nowelizacji z 28 lipca 2024 r. nazwanej ustawą Kamilką. Projekt ustawy powstał po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy zakatowanego przez ojczyma.
Głównym celem noweli było wzmocnienie systemowej ochrony dzieci przed skrzywdzeniem. Zmienione przepisy weszły w życie 15 lutego br. Od tego czasu osoby podejmujące pracę w placówkach związanych z wymienioną w ustawie działalnością z dziećmi muszą przedstawiać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
Natomiast 15 sierpnia zaczęły obowiązywać wymagania dotyczące tzw. standardów ochrony małoletnich - zdaniem ekspertów to jeden z najważniejszych elementów ustawy. Mają pomóc wcześniej dostrzegać niepokojące sygnały świadczące o tym, że dziecku może dziać się krzywda i na nie reagować. Muszą je wprowadzić wszystkie instytucje, z których usług korzystają dzieci, m.in. placówki oświatowe (szkoły, przedszkola), opiekuńcze, wychowawcze, religijne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne, sportowe, związane z rozwijaniem zainteresowań.