Trwa ładowanie...

Rewolucyjne świadczenia socjalne

Google oferuje pracownikom oraz członkom ich rodzin cierpiącym na raka test DNA. Chcą w ten sposób pomóc w identyfikacji najlepszego lekarstwa, które pozwoli zwalczyć chorobę. Światowi giganci prześcigają się w pomocy socjalnej, jaką oferują swoim zatrudnionym

Share
Rewolucyjne świadczenia socjalne
Źródło: Fotolia, fot: Adam Gregor
dkgjemk

Google oferuje pracownikom oraz członkom ich rodzin cierpiącym na raka test DNA. Firma chce w ten sposób pomóc w identyfikacji najlepszego lekarstwa, które pozwoli zwalczyć chorobę. To kolejny przykład nietypowego świadczenia, które oferuje pracodawca podwładnym.

Test kosztuje między od 5 800 do 7 200 dol. Program ruszy w styczniu 2015 r. Świadczenia zdrowotne są częścią "wojny lojalnościowej" w Dolinie Krzemowej. Firmy walczą o przyciągnięcie najlepszych pracowników. W ostatnich tygodniach Apple i Facebook zapowiedzieli, że będą pokrywać koszty zamrażania komórek jajowych swoich pracowniczek oraz zakupu nasienia od dawców spermy.

– Klasa i styl benefitów to wskaźnik dojrzałości rynku pracy. Tam, gdzie pracodawcy muszą się starać o fachowców, jest ich mnóstwo i są bardzo zróżnicowane – mówił Artur Ragan, specjalista z agencji Work Express. – Najhojniejsze są te branże, które muszą walczyć o wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W sektorze IT i w farmacji najłatwiej o egzotyczne wycieczki, dofinansowanie drogich studiów czy nawet tzw. sabbatical, czyli długotrwały urlop z gwarancją powrotu na to samo miejsce pracy.

dkgjemk

A na jakie wsparcie mogą liczyć polscy pracownicy? Lista prezentuje się mizernie w porównaniu ze świadczeniami z Doliny Krzemowej. Polak co najwyżej może otrzymać telefon komórkowy, komputer przenośny, prywatną opiekę medyczną oraz karnety sportowe. Zdarza się, że benefity obejmują również dofinansowanie do prywatnej szkoły dla dzieci, członkostwo w prywatnych klubach czy udziały w zysku firmy.

– Pracodawcy w Polsce nie imponują fantazją w sferze benefitów. Najczęściej spotykane są karnety na siłownię, basen lub inne formy aktywności sportowej. Poza nimi spotyka się jeszcze dodatkowe ubezpieczenia, pakiety medyczne i dofinansowanie edukacji – komentuje Artur Ragan. - Rzadko spotyka się też przywileje związane z wydarzeniami kulturalnymi lub inne formy wzbogacające życie duchowe pracownika.

JK,WP.PL

dkgjemk

Podziel się opinią

Share
dkgjemk
dkgjemk