Trwa ładowanie...

Rio 2016. Oficjalne monety olimpijskie dostępne w Polsce

25 tysięcy sztuk na cały świat - tyle oficjalnych monet wyemitował gospodarz olimpiady z okazji Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Za największy zestaw, polscy kolekcjonerzy zapłacą prawie 8 tysięcy złotych.

Rio 2016. Oficjalne monety olimpijskie dostępne w PolsceFot: Skarbnica Narodowa
d12aldt
d12aldt

25 tysięcy sztuk na cały świat - tyle oficjalnych monet wyemitował gospodarz olimpiady z okazji Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Unikalne kolekcje nawiązują do dyscyplin sportowych i dziedzictwa kulturowego Brazylii. Za największy zestaw polscy kolekcjonerzy zapłacą prawie 8 tysięcy złotych. Mogą je zakupić za pośrednictwem Skarbnicy Narodowej.

Cena pojedynczej monety wynosi 499 zł. Każda z nich znajduje się w specjalnie zaprojektowanych kapsułach, chroniących przed zanieczyszczeniem i porysowaniem. Dla kolekcjonerów przygotowano także wyjątkowe zestawy. Za cztery monety zapłacą 1990 zł, a za osiem - 3980 zł. Na szczególną uwagę zasługuje prestiżowy komplet szesnastu monet. Drewniana szkatuła z cenną zawartością kosztuje 7960 zł.

Skarbnica Narodowa

d12aldt

Mennica Brazylijska wybiła szesnaście monet (srebro 925/100), na które składają się cztery serie. - Do tej pory nie zdarzyło się, aby Brazylia wyemitowała tak imponującą kolekcję numizmatów - zapewnia Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej w publikacji na stronie internetowej instytucji. Zestawy olimpijskie mają być pamiątką po pasjonujących zawodach. Jeden z nich został przekazany do Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie.

Oficjalna sprzedaż monet rozpoczęła się w lipcu. Na całym świecie dostępne było zaledwie 25 tysięcy unikatowych sztuk. - Dla porównania emisja monet z igrzysk w Pekinie w 2008 roku była 6-krotnie większa - dodaje Adam Zieliński.

Skarbnica Narodowa

d12aldt

Na awersie numizmatów znajdują się brazylijskie motywy kulturowe i przyrodnicze, nawiązujące do muzyki, architektury i egzotycznej fauny i flory. Rewersy przedstawiają obrazy olimpijskiej rywalizacji - sportowców lub miejsca w Brazylii, gdzie rozgrywają się walki o medale podczas igrzysk.

Park Flamengo z trasą dla chodziarzy i kolarzy szosowych, jezioro Rodrigo de Freitas z zawodami kajakarzy i wioślarzy, Park Narodowy Tijuca jako miejsce wyścigów kolarskich oraz Plaża Copacabana, na której odbywają się mecze siatkówki - to kolejne przystanki w numizmatycznej podróży.

Zainteresowaniem hobbistów cieszą się także blistry kolekcjonerskie z szesnastoma monetami wybitymi z bimetalu. Wnętrze zostało wykonane ze stali nierdzewnej, a zewnętrzny pierścień - ze stali platerowanej brązem. Numizmaty prezentują dyscypliny olimpijskie i paraolimpijskie. Na rewersie znajduje się natomiast wartość nominalna, czyli 1 reala. Monety stanowią prawny środek prawniczy w Brazylii.

d12aldt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12aldt