RN BGK przyjęła aktualizację strategii dostosowując ją do Inwestycji Polskich

Rada nadzorcza BGK przyjęła aktualizację strategii banku dostosowującą ją do programu Inwestycje Polskie - poinformował PAP Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów i przewodniczący RN BGK. Bank będzie pozyskiwał finansowanie rynku krajowym i zagranicznym.

RN BGK przyjęła aktualizację strategii dostosowując ją do Inwestycji Polskich
Źródło zdjęć: © BGK

10.12.2012 | aktual.: 10.12.2012 14:00

- W związku z planami rządu wyrażonymi w tzw. drugim expose premiera, BGK zaktualizował Wieloletni Program Rozwoju - Strategię BGK na lata 2010-2014. Dokument ten, przyjęty przez radę nadzorczą banku w dniu 7 grudnia wymienia jako zasadniczy kierunek działań banku w kontekście programu Inwestycje Polskie: organizację finansowań infrastrukturalnych projektów inwestycyjnych poprzez kredyty, obejmowanie obligacji, udzielanie gwarancji - powiedział PAP Kowalczyk.

- Bank w ramach realizacji programu Inwestycje Polskie będzie pozyskiwał finansowanie zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, współpracując w tym zakresie z instytucjami i inwestorami finansowymi - dodał.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami rząd planuje utworzenie specjalnej spółki, która ma realizować program Inwestycje Polskie. Jej operatorem ma być BGK. Początkowo ma być to spółka z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa. Ministerstwo rozważa jednak możliwość zaproszenia do akcjonariatu instytucji finansowych.

W początkowym okresie kapitał potrzebny spółce ma zapewnić Skarb Państwa. Jednak jednym z założeń programu jest aktywizacja środków prywatnych inwestorów, dlatego w oparciu o kapitał dostarczony przez SP resort będzie chciał pozyskać również środki prywatne. Na potrzeby programu BGK może zostać dokapitalizowany. Resort szacuje, że kwota ta wyniesie docelowo 10 mld zł. Do spółki, a następnie do Banku Gospodarstwa Krajowego trafią pakiety akcji spółek Skarbu Państwa notowanych na GPW. Spółki strategiczne nadal pozostaną w nadzorze MSP, a ewentualna sprzedaż pakietów akcji w spółkach strategicznych będzie możliwa jedynie do poziomu gwarantującego utrzymanie kontroli korporacyjnej. Prywatyzacyjny "potencjał nadwyżkowy" w ocenie MSP wynosi kilkanaście miliardów złotych i właśnie takie aktywa zostaną wniesione do obu podmiotów.

Kowalczyk poinformował również, że planowane na przyszły rok dokapitalizowanie BGK będzie odbywało się stopniowo.

- BGK spodziewa się dokapitalizowania w 2013 roku sukcesywnie i adekwatnie do skali zaakceptowanych do sfinansowania przez projektów infrastrukturalnych - powiedział wiceminister finansów.

Dodał, że nie zapadły jeszcze decyzje, czy bank zostanie udziałowcem Celowej Spółki Inwestycyjnej, która ma działać w ramach programu Inwestycje Polskie.

- BGK nie jest gospodarzem tematu dotyczącego Celowej Spółki Inwestycyjnej. Decyzje w tej materii jeszcze nie zapadły - zaznaczył Kowalczyk.

Pytany o to, czy przyszłoroczne wzmocnienie kapitałów BGK odbędzie się również poprzez sprzedaż należącego do banku pakietu akcji PKO BP, odpowiedział: "Z uwagi na fakt, że BGK będzie dokapitalizowany przez Skarb Państwa, rodzaj aktywów i kwestie ich sprzedaży będą przedmiotem uzgodnień pomiędzy BGK i Skarbem Państwa".

Program Inwestycje Polskie został zapowiedziany w październiku przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Ma on na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy. Zgodnie z założeniami programu do BGK będą wnoszone wybrane udziały spółek Skarbu Państwa, ale z zastrzeżeniem, że MSP utrzyma pakiety kontrolne w spółkach strategicznych. Następnie akcje te będą sprzedawane, co umożliwi pozyskanie dodatkowego kapitału, który będzie przeznaczany na wspieranie inwestycji. Program Inwestycje Polskie ma objąć m.in. budowę elektrowni węglowych i gazowych, gazociągów, magazynów gazu, infrastruktury drogowej, kolejowej oraz portowej.

BGK posiada 10,25 proc. akcji banku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)