Trwa ładowanie...
d2zqubp

Roaming zniszczył naukowców. Śledzili orły, te wyleciały do Iranu i Pakistanu

Zamontowali nadajniki orłom, by śledzić ich migracje. Rosyjscy naukowcy chcieli sprawdzić, jak przemieszczają się ptaki, co może pomóc zapobiegać ich wyginięciu. Zostali jednak bez pieniędzy, gdy jeden z orłów postanowił zrobić sobie wycieczkę do Iranu. Rachunek za roaming był gigantyczny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tego naukowcy się nie spodziewali. Jeden ciekawy świata orzeł zrujnował im budżet na badania
Tego naukowcy się nie spodziewali. Jeden ciekawy świata orzeł zrujnował im budżet na badania (East News, Fot: Jan Bielecki/East News)
d2zqubp

Jak donosi BBC, badacze zamontowali 13 ptakom nadajniki, które co jakiś czas wysyłały wiadomości z miejsca, w którym obecnie się znajdują.

Problem w tym, że jeden z orłów o imieniu Min był bardzo ciekawy świata. Gdy wylatywał z Kazachstanu, w pamięci nadajnika zebrało się mnóstwo wiadomości, które nie zostały wysłane ze względu na chwilowy brak zasięgu.

Min postanowił jednak z Kazachstanu polecieć prosto do Iranu. Gdy doleciał na bliski Wschód, wszystkie "zablokowane" do tej pory wiadomości zostały wysłane do centrali. Koszt? 49 rubli za każdą z nich. Gdyby nie brak zasięgu, to wiadomości z Kazachstanu kosztowałyby ledwie 15 rubli za sztukę.

d2zqubp

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W jednej chwili Min zrujnował więc budżet młodych naukowców, przeznaczony na wszystkie badane orły.

W akcie desperacji badacze postanowili stworzyć internetową zbiórkę w mediach społecznościowych, dzięki której udało się zebrać równowartość około 100 tysięcy rubli (około 6 tysięcy złotych).

d2zqubp

To jednak okazało się niepotrzebne. Rosyjski operator komórkowy Megafon postanowił, że anuluje młodym naukowcom dług, a nadajniki będą od tego nieszczęśliwego incydentu działać na znacznie tańszej taryfie.

Orły są w środkowej Azji oraz w Rosji gatunkiem zagrożonym. Naukowcy dzięki wysyłanym przez nie koordynatom mogą dzięki obrazom satelitarnym na bieżąco śledzić, czy ptaki trafiły w bezpieczne miejsce.

Ptaki swoje siedliska mają na Syberii oraz w Kazachstanie, ale zimą wylatują do cieplejszych miejsc. Jak się okazuje - na przykład do Iranu lub Pakistanu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zqubp

Podziel się opinią

Share
d2zqubp
d2zqubp