Trwa ładowanie...
święta
12-12-2014 07:05

Robisz zakupy - uważaj na złodziei kart!

W Polsce co 24 sekundy zastrzegana jest karta płatnicza - wynika z danych ZBP. Najwięcej zastrzeżeń dokonywanych jest w wakacje oraz w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Warto więc zapamiętać numer, pod jakim możemy zastrzec utraconą kartę - (+48) 828 828 828.

Share
Robisz zakupy - uważaj na złodziei kart!Źródło: Fotolia
d18ndbn

Z danych Związku Banków Polskich wynika, że w naszym kraju w ciągu roku zastrzeganych jest ok. 1,3 mln kart płatniczych. Oznacza to, że średnio w miesiącu dokonywanych jest 108,5 tys. zastrzeżeń, co daje ok. 3600 zastrzeżeń dziennie, czyli 150 zastrzeżeń w ciągu godziny. To z kolei oznacza, że co każde 24 sekundy zastrzegana jest jedna karta płatnicza.

Najczęściej - według danych zebranych przez bankowców - karty płatnicze zastrzegane są w miesiącach wakacyjnych, w okresie Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy.

- Stosunek liczby kart skradzionych do zagubionych wynosi około 0,16. Oznacza to, że na każdą skradzioną kartę przypada prawie 6 kart zagubionych - 16 proc. kart to karty skradzione, 84 proc. to karty zagubione - wskazuje dyrektor w ZBP Przemysław Barbrich.

d18ndbn

- W pierwszym półroczu br. liczba oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych wyniosła 36,5 tys., podczas gdy liczba transakcji kartami płatniczymi dokonana w tym czasie wyniosła 1,225 mld. Udział oszukańczych transakcji kartami płatniczymi w ogólnej liczbie transakcji wyniósł więc 0,003 proc. - dodaje.

Z danych ZBP wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wartość oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych wyniosła ok. 13,9 mln zł, a ogólna wartość transakcji kartami płatniczymi sięgnęła 221 mld zł. Oznacza to, że udział oszukańczych transakcji kartami płatniczymi w ogólnej wartości transakcji wyniósł 0,0063 proc.

Pocieszające może być, że w ujęciu rocznym zmniejszyła się średnia kwota z tytułu przestępstw kartowych. W pierwszym półroczu 2014 r. wyniosła ona 380 zł podczas gdy w analogicznym okresie 2013 r. było to 435 zł.

Barbrich przypomina, że w przedświątecznej gorączce nietrudno o utratę karty płatniczej, a w takiej sytuacji najważniejsze jest jak najszybsze jej zastrzeżenie. Aby to ułatwić, ZBP uruchomił System Zastrzegania Kart, który pozwala na szybsze i bardziej efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych.

d18ndbn

Dzwoniąc pod nr (+48) 828 828 828 można z każdego miejsca na świecie, o każdej porze zastrzec utraconą kartę. Wystarczy, że posiadacz utraconej karty poda nazwę swojego banku, a system automatycznie przekieruje rozmowę do właściwej infolinii.

- Tego typu system zastrzegania kart jest jedynym takim rozwiązaniem nie tylko w Europie, ale również na świecie - podkreślił ekspert ZBP.

Wskazał, że obecnie do Systemu przystąpiły banki, które posiadają łącznie ponad 70 proc. rynku kart płatniczych w Polsce. Wkrótce mają dołączyć do niego kolejne instytucje.

d18ndbn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18ndbn
d18ndbn